Netrpte kvôli bolesti z vyskočenej platničky. Vieme, ako ju skrotiť

„Seknutie“ v krížoch príde znenazdajky, no pri neliečení prichádza neznesiteľná dlhotrvajúca bolesť. Neznižujte si kvalitu života a radšej problémy s vysunutým intervertebrálnym diskom riešte takto!

bolesti z vyskočenej platničky
https://www.shutterstock.com

Už ani nevnímate, ako ráno štartujete z postele, lebo treba urobiť raňajky deťom? Potom si rýchlo sadáte za počítač porobiť si do roboty a absolvovať videohovory s kolegami. Pomedzi to kontrolujete deťom prípravu na online vyučovanie, zvŕtate sa pri šporáku v kuchyni pri príprave obeda, opäť ťukáte do počítača a po odbavení večere pracujete dlho do noci? Život v domácej karanténe prináša síce aj pozitíva, no aj veľa zdravotných rizík.

Bez varovania

„Bola to úplná banalita. V tom dennom zhone som len chcela poupratovať nejaké popadané omrvinky. Trochu prudšie som sa zohla a takú bolesť som ešte nezažila. Vlastne, len som sa – ani neviem ako – dotiahla ku gauču a už som nebola schopná vstať,“ hovorí 32-ročná Martina, ktorá svoj home office na týždeň zamenila za pokojový režim, no bolesti ustúpili len čiastočne. Od tej doby sa v podstate čokoľvek bojí robiť ráznejšie a s radosťou. Vždy jej zabliká kontrolka: Čo ak sa to opäť vráti? A skrinka sa plní liekmi.

„Akútna bolesť, ktorá je signálom, že došlo k poškodeniu tkaniva, prichádza ako prvá a človek si ju uvedomí okamžite. Ak je už bolesť na dennom poriadku a trvá viac ako tri mesiace, prípadne po bežnom poranení, ako pád, trvá neobvykle dlho, už nie je na mieste hovoriť o akútnej, ale chronickej bolesti. Najčastejšou príčinou chronickej bolesti chrbta býva práve spomínaný vysunutý intervertebrálny disk – medzistavcová platnička, ktorá tlačí na nerv či nervy vystupujúce z miechy,“ vysvetľuje známy algeziológ, riaditeľ Centra liečby bolesti Pain Clinic MUDr. Ireneusz Przewlocki, PhD.

Tento tlak je však príčinou nielen samotnej bolesti, ale neskôr v snahe šetriť sa, či hľadať najmenej bolestivú polohu pri chôdzi, vedie k obmedzovaniu pohybu, oslabeniu svalov aj poruchám citlivosti. „Pritom v raných štádiách, kedy ešte nedošlo k degenerácii chrbtici, sa dá bolesť veľmi efektívne riešiť a bez skalpela – mikroinvazívnym zákrokom za pomoci lasera,“ upozorňuje.

Nepodceňujte bolesť

Bolesti ani stav chrbtice preto nepodceňujte. Nielenže sa vám zhoršuje kvalita života, lebo sa musíte v aktivitách obmedzovať, ale bolesti chrbta sú aj druhou najčastejšou príčinou dlhodobej práceneschopnosti, čo už ohrozuje aj rodinný rozpočet. Hoci v mnohých prípadoch zaberú analgetiká, rehabilitácie či infúzie, ak sa bolesť vracia, liečte ju. A nemusíte sa báť ani skalpela. Dnes sa už platnička dá liečiť laserom. Bolesti sa zbavíte na počkanie.

„Ak ešte nedošlo k zdegenerovaniu chrbtice, skutočne možno vysunutú platničku operovať laserom. Je to vysokoúčinná metóda, pri ktorej laserom odparíme časť poškodeného tkaniva platničky, čím sa odstráni príčina bolesti. Po operácii môže ísť už v ten deň pacient domov po vlastných,“ vysvetľuje riaditeľ Pain Clinic. Rekonvalescencia trvá približne týždeň, čo je zanedbateľný čas v porovnaní s klasickou operáciou. 

Mohlo by vás zaujímať

Pozor na chrbát! Odborník radí, na čo si dávať pozor pri dlhodobom home office

Až 90 % ľudí sa počas svojho života stretne s rôznymi druhmi bolestí chrbta. Či už je to krčná chrbtica, drieková chrbtica, vysunutá platnička a s ňou súvisiace… Čítaj ďaľej

Berte ohľad aj na seba

Samozrejme, ako pripomína doktor Przewlocki, na vzniku chronickej bolesti chrbta sa do veľkej miery podieľa nerovnomerné a dlhodobé zaťažovanie chrbtice, prípadne náhle pohyby, no zároveň málo aktívneho pohybu, nosenie ťažkých bremien a celkovo zlá životospráva, ako stres, nadváha, nesprávna obuv, nesprávny matrac na spanie, fajčenie a podobne. Takže, ak sa chcete udržiavať vo forme, naordinujte si aj do budúcnosti na každý deň dávku zdravého životného štýlu, najmä dostatok pohybu. Šport si však vyberajte s prihliadnutím na zdravotný stav a záťaž. Určite sa snažte vybrať taký, pri ktorom odľahčíte kĺby, prípadne zaraďte cviky zamerané na uvoľnenie krčnej či driekovej chrbtice. Poraďte sa aj s kondičným trénerom, či je prípadne šport, ktorý chcete robiť, pre vás vhodný. Ide najmä o posilňovanie, ktoré môže chrbtici v prípade nesprávneho zaťažovania skôr ublížiť, než pomôcť. Naopak, joga, rekreačné bicyklovanie, plávanie sú pre chrbticu prospešné.

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach