Odpovede pre tehotné ženy v čase koronavírusu. Gynekológovia sú k dispozícii

V momentálnej situácii majú zvýšené obavy aj tehotné ženy, ktorých imunita je kvôli plodu automaticky znížená. Otázka, či sa majú obávať o svoje nenarodené dieťa je na mieste aj preto, že sa o víruse Covid 19 toho ešte veľa nevie. Nejaké výskumy vo svete však už spravili a dali odpovede na základné otázky. Mnohé však trápi aj to, či sa im nezrušia poradne alebo budú rodiť tak, ako mali v pláne.

Pre tehotné ženy v čase koronavírusu
https://www.shutterstock.com

Aj keď je koronavírus a samotný Covid 19 ešte stále predmetom skúmania, nejaké štúdie už boli zverejnené. Mnohé tehotné ženy sa obávajú, či sú náchylnejšie a či nemôžu ohroziť plod. Časté otázky sú aj k pôrodom a poradniam, ktoré majú pri bežnom tehotenstve absolvovať raz mesačne a s nimi aj spojené testy v tehotenstve.

Zverejnené štúdie

Počas tehotenstva je bunkový typ imunity, teda ten pre zvládnutie infekcie, potlačený. Zmeny sú aj v dýchacom a srdcovo-cievnom systéme a tie zvyšujú riziko infekcie pľúc.

Vychádzať môžeme zo štúdií, ktoré robili v Číne, prvom epicentre nákazy, a tie hovoria o tom, že by tehotné ženy nemali mať horší priebeh po nakazení koronavírusom ako ostatné ženy v ich veku. Je aj predpoklad, že veľká väčšina tehotných žien pocíti iba ľahké alebo stredne ťažké príznaky podobné ako pri chrípke.

Nie sú ani dôkazy o tom, žeby vírus mohol napadnúť dieťa v maternici. Aj keď ho má matka, dieťa by malo ostať chránené. To, žeby spôsobil u nenarodených detí nejaké abnormality je zatiaľ nepravdepodobné. Britskí gynekológovia zasa hovoria, že ženy, ktoré majú pozitívne testy na koronavírus môžu dojčiť, lebo prenos cez materské mlieko nebol preukázaný. Stále ostáva, že najčastejší prenos je kvapôčkami, teda kašlaním a kýchnutím na druhého človeka.

Gynekológovia sú k dispozícii

Veľa otázok je o samotných poradniach a kontrolách, ktoré tehotné ženy musia absolvovať. Momentálne gynekológovia ordinujú s prísnymi epidemiologickými opatreniami. Otvorené a k dispozícii sú aj dve gynekologické ambulancie v Inštitúte zdravia a krásy FRAIS, kde ordinujú dvaja odborníci MUDr. Ľubica Hammerová, PhD. a MUDr. Michal Kliment, CSc. V gynekologickej ambulancii tak stále funguje starostlivosť o tehotné pacientky v rámci tehotenskej poradne. Rovnako to platí aj pre urgentné prípady. To, ako ordinujú nájdete na stránke frais.sk. Všetky termíny, ktoré pacientky majú vopred dané tak ostávajú v platnosti.

Podľa dostupných informácií nie sú nijako ohrozené pôrody, opatrenia však zrušili prítomnosť otcov a zakázané sú aj akékoľvek návštevy matiek s novorodeniatkami. Tehotné ženy tak ako všetci ostatní musua dodržiavať všetky prísne opatrenia od vlády, ostávať doma, nestretávať sa s inými ľuďmi a pri návšteve svojho gynekológa nosiť rúško a rukavice a následne si ruky umyť mydlom a vydezinfikovať.

www.frais.sk