Pigmentové škvrny sú tvrdohlavé

Tu sú ošetrenia, ako sa ich krok po kroku zbaviť

Blíži sa leto, čo je pre pigmentové škvrny najlepšie obdobie. Nie je však pigmentová škvrna ako pigmentová škvrna. Existuje viacero druhov fľakov po tele, ktoré vôbec nemusia vznikať zo slnka, ale mali by byť sledované. Vznikať môžu aj v dôsledku hormonálnych zmien, prípadne môžu sekundárne spigmentovať iné kožné nálezy.

Pigmentové škvrny

Pigmentové škvrny sú väčšinou estetická záležitosť, avšak existujú aj tie zdravotné, ktoré je potrebné sledovať. „Môže to byť dermatóza, teda nešpecifikované kožné ochorenie, ktoré spigmentovalo, spontánne vzniknutá škvrna, škvrna od slniečka, pehy od slniečka alebo pigmentové znamienka. Sekundárne spigmentovať môžu aj niektoré kožné nálezy. Hlavne u tmavých fototypov kože. Jazvy, odreniny a popáleniny sa môžu hojiť hyperpigmentáciou,“ opisuje typy pigmentových škvŕn dermatovenerologička MUDr. Edita Kaiserová z kliniky FRAIS.

Z čoho pigmentácie vznikajú

Môže sa stať, že pigmentácia na tvári nie je len z nadmerného slnenia. Vznikajú z rôznych príčin okrem genetiky. Na škvrny pôsobí aj ročné obdobie, najhoršie je leto. Sú za nimi aj zápaly kože a hormonálne zmeny. „Tu treba pátrať po poruchách menštruačného cyklu alebo iných endokrinných poruchách,“ dodáva dermatovenerologička z Inštitútu zdravia a krásy FRAIS. Vznikajú však aj pri poruchách štítnej žľazy.

Čo s nimi

Pigmentové škvrny
MUDr. Vanda Przewlocka

Pigmentové škvrny sú veľmi tvrdohlavé a na liečbu dosť rezistentné. Určite ich však treba sledovať, keďže laik nevie posúdiť, či ide o estetickú pigmentáciu alebo už o niečo zdravotné. Na ich odstránenie a liečbu sa využíva viacero metód. „Používajú na chemické peelingy, mezoterapia, pri ktorej sa používa špeciálna zmes liečiv zameraných na harmonizáciu farebného tónu, intenzívne pulzné svetlo, teda IPL a Q-switched laser,“ hovorí odborníčka na estetickú medicínu MUDr. Vanda Przewlocka z FRAIS.

Chemický peeling odstraňuje vrchnú vrstvu poškodených vrstiev pokožky, dochádza k chemickému narušeniu povrchnej vrstvy kože, mechanickému odlupovaniu odumretých buniek kože, pričom v priebehu niekoľkých ošetrení dosahuje zjemnenie, farebné zjednotenie a zlepšenie vzhľadu pokožky. Používa sa kyselina glykolová v rôznych koncentráciách.

Intenzívne pulzné svetlo, teda IPL je najčastejším laserom, ktorý sa na odstránenie pigmentácie používa. „Je to prístroj, ktorý pracuje na princípe selektívnej fototermolýzy, pričom pôsobí na cieľové tkanivo premenou vyžiarenej energie na teplo. Pri zákroku sa na pigmentáciu využíva svetlo presne definovanej vlnovej dĺžky, ktoré ničí pigmentové bunky. Samotný zákrok trvá niekoľko minút, môžete cítiť akoby slabé štipnutie gumičkou. Pigmentácia po zákroku stmavne a po troch až štyroch týždňoch zmizne. Podľa hĺbky a intenzity pigmentácie je potrebné zákrok opakovať,“ vysvetľuje odborníčka.

Účinná je aj Dracula terapia a novinka Q-switched. „Pracuje na princípe dvoch vlnových dĺžok, pričom laserový lúč preniká hlboko do kože, ale pôsobí na konkrétny odstraňovaný pigment, pričom okolie nie je poškodené. Absorbuje laserovú energiu a je fragmentovaný do pokožky, ktorá sa stáva jemnejšou a pevnejšou,“ dodáva riaditeľka FRAIS Vanda Przewlocka.

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach