Pozor na chrbát! Odborník radí, na čo si dávať pozor pri dlhodobom home office

Až 90 % ľudí sa počas svojho života stretne s rôznymi druhmi bolestí chrbta. Či už je to krčná chrbtica, drieková chrbtica, vysunutá platnička a s ňou súvisiace vystreľujúce bolesti až do končatín, alebo celkovo chronická bolesť chrbtice, ktorá vás dokáže odstaviť od pracovných povinností na niekoľko mesiacov. Aj dlhodobý home office, teda práca z domu má svoje mínusy. Najmä, keď celý deň sedíte za počítačom a váš chrbát trpí.

www.painclinic.sk

Bolesti chrbta sú druhou najčastejšou príčinou dlhodobej práceneschopnosti. Často pritom prechádzajú až do chronickej bolesti, hoci sa jej v mnohých prípadoch včasným zásahom a liečbou dá predísť. Čo teda robiť a ako s bolesťou bojovať prezrádza algeziológ MUDr. Ireneusz Przewlocki, PhD. z Centra liečby bolesti – Pain Clinic, ktorý sa liečbou bolesti zaoberá už viac ako 25 rokov.

Uprednostnite zdravý životný štýl

Práve zanedbávanie pohybu, sedavé zamestnanie, nesprávne a najmä jednostranné zaťažovanie chrbtice, nevhodný matrac či vankúš, ploché nohy a nadváha, ktorá neúmerne zaťažuje chrbát, sa vo veľkej miere podpisujú pod vznik bolestí chrbta. Čím dlhšie ste doma, tým viac majú mnohí sklony k dlhšiemu sedeniu. „Základom je určite zdravý životný štýl, teda dostatok pohybu a primeraná telesná hmotnosť,“ podotýka Przewlocki. Šport si vyberajte s prihliadnutím na zdravotný stav a záťaž, určite sa snažte vybrať taký, pri ktorom odľahčíte kĺby, prípadne zaraďte cviky zamerané na uvoľnenie krčnej či driekovej chrbtice. Joga, rekreačné bicyklovanie alebo plávanie je len niekoľko športov, ktoré sú pre chrbticu prospešné.

V práci si robte aktívne prestávky

Ak ste doma celý deň za počítačom, dbajte na správny výber stoličky, správne nastavenie jej výšky, ale aj správne nastavenie počítača. Keď doma nemáte kancelársku stoličku, pomôžu pravidelné prestávky a správne držanie chrbtice. Aspoň raz za hodinu sa prejdite, urobte pár cvikov na uvoľnenie chrbtice.

Lokalizujte zdroj bolesti

Okrem toho, že sa snažte odhaliť príčinu bolesti chrbta – teda či je stuhnutá z nesprávneho a dlhého sedenia, zle nastavenej výšky stoličky či obrazovky počítača, nosenia ťažkých a jednostranne zaťažujúcich bremien, nadváhy a podobne, snažte sa popri odstránení príčiny lokalizovať aj miesto bolesti. „Práve správne lokalizovanie bolesti umožní správnu diagnostiku a správnu liečbu,“ podotýka odborník na liečbu bolesti chrbta. Ako dodáva, v tomto smere veľmi pomáha intervenčná diagnostika. „Dokáže veľmi presne lokalizovať miesto bolesti. Pod röntgenom sa do blízkosti nervu v predpokladanom mieste bolesti zavedie ihla a podá sa malé množstvo anestetika. Ak anestetikum zaberie, lekár miesto určil. Následne sa už stanoví liečba podľa diagnózy,“ podotýka. Niekedy stačí napríklad rádiofrekvenčná ablácia, ako v prípade bolesti facetových kĺbov, alebo podanie kortikoidov do bolestivých miest, aby sa zjemnila zápalová reakcia a prerušil sa aj bludný kruh bolesti. No niekedy už je potrebná operácia. Ak však včas odídete k odborníkovi, ešte vždy je možnosť operácie s minimálnym zásahom, nižšou bolesťou a hlavne, rýchlou rekonvalescenciou.

Odblokujte bolesť

Najmä v prípade vysunutej platničky dokáže bolesť vystreľovať doslova až do prstov na nohách. Včasné lokalizovanie bolesti a jej riešenie však umožňuje bolesť odblokovať veľmi efektívnou metódou a bez skalpela. „Ak napríklad magnetická rezonancia neukázala zdegenerovanie chrbtice, je možné vysunutú platničku operovať laserom. Je to vysokoúčinná metóda, pri ktorej sa laserom odparí časť poškodeného tkaniva platničky, čím sa odstráni príčina bolesti. Po operácii môže ísť už v ten deň pacient domov po vlastných,“ konštatuje algeziológ. Rekonvalescencia trvá maximálne týždeň, čo výrazne skracuje práceneschopnosť v porovnaní s klasickou operáciou. 

Odstráňte dlhodobú bolesť

Ak nechcete ísť pod chirurgický nôž, no vysunutá medzistavcová platnička vám už spôsobuje dlhodobé bolesti spojené aj s výpadkami citlivosti končatín, ešte stále vám včasná diagnóza umožní vyhnúť sa dlhému maródovaniu a výpadku z práce. Jedným z moderných liečebných postupov, ktorý si vyžaduje mikroinvazívny zákrok, sú dnes už aj endoskopické operácie chrbtice. „Malým rezom najčastejšie z bočnej strany chrbtice sa zavedie endoskop, cez ktorý pomocou optiky a miniaturizovaných operačných nástrojov preniká lekár až do miechového kanála. Obvykle tam vysunutá platnička tlačí na nerv. Jej odstránením sa odstráni aj bolesť,“ dodáva doktor Ireneusz Przewlocki.

Pokiaľ máte akékoľvek bolesti, využite online konzultácie s MUDr. Ireneuszom Przewlockim na webe www.painclinic.sk.

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach