Pozor na parfumy v lete. Toto vám hrozí na slnku

Doteraz ste nemávali žiadne kožné reakcie, no zrazu sa vám vyhodili fľaky či pľuzgieriky? Alergia môže číhať aj vo voňavom svete. Vieme, ako ju zmierniť.

parfumy v lete
www.frais.sk

Leto je už v plnom prúde, vy ste sa naň nachystali aj novou drahou vôňou, no výsledkom je začervenanie, svrbenie až pálenie, pľuzgieriky a napokon nepekný ekzém? Alergia môže vzniknúť aj na parfum, dokonca aj značkový. „Kontaktnej dermatitídy pribúda, pričom často kvalita parfumu nehrá rolu, koža vie negatívne zareagovať aj na drahší parfum, dokonca aj na akékoľvek parfumované prísady vo výrobkoch,“ upozorňuje primárka dermatológie bratislavskej kliniky zdravia a krásy Frais MUDr. Edita Kaiserová. Dokonca ak aj obvykle reakciu na parfumy nemáte, práve kombinácia so slnkom môže spôsobiť aj nepekné pigmentové škvrny. „Ide o fotokontaktnú dermatitídu,“ upozorňuje doktorka.

Odhaľte príčinu

MUDr.Edita Kaiserová, www.frais.sk

„V prípade kozmetiky sa alergia objavuje najmä v podobe kontaktnej dermatitídy. Miesto spočiatku sčervená, stáva sa drsnejším,  svrbí až páli a v prípade silnejšej reakcie sa môžu vytvoriť pľuzgieriky,“ spresňuje doktorka. Ako ju rozoznáte od iných typov? „Od iných typov ekzému, ako napríklad atopický ekzém, je rozoznateľná tým, že kopíruje partie tela, kde ste kozmetiku aplikovali. To uľahčí odhalenie príčiny a rýchlejšie sa dá vysadiť alergizujúca zložka,“ podotýka doktorka Kaiserová. Pričom často nemusí ísť len o alergiu na niektorú z komponentov kozmetiky, ale o reakciu z podráždenia. „Vtedy prejavy ustupujú po vysadení kozmetiky do niekoľkých dní. V prípade precitlivenosti, alergie na niektorú zložku z kozmetiky, však pretrvávajú prejavy aj po vysadení podozrivej kozmetiky niekoľko dní, dokonca sa môžu stupňovať,“ upozorňuje odborníčka.

Rizikové slnko

Alergiu môže spôsobiť hlavná účinná látka, ako aj pomocné, konzervačné látky, emulgátory či parfumy. Pozor však, rizikové nie sú len parfumy, ale aj krémy, telové mlieka, dekoratívna kozmetika, dokonca prípravky osobnej a intímnej hygieny. Dokonca, ako upozorňuje dermatologička, v prípade kozmetiky, ktorú dámy používajú na tvár, krk či dekolt, sa problém komplikuje tým, že niektoré aromatické komponenty zreagujú v súčinnosti s UV žiarením a vytvoria takzvanú fotokontaktnú dermatitídu. „Samotným použitím daná kozmetika reakciu nevyvolá, ale po expozícii slnečného žiarenia dochádza k tvorbe fotokontaktnej dermatitídy či k neželaným pigmentovým škvrnám,“ upozorňuje.

Naše odporúčania

Odhaliť zlúčeninu v parfumovanom prípravku, ktorá spôsobuje alergiu, dokáže dnes tzv. epikutánny test. Ako dermatologička podotýka, po vysadení alergizujúcej zložky by mala kontaktná dermatitída ustúpiť do 2 až 3 týždňov. V prípade pretrvávania odporúča nasadiť liečbu najčastejšie lokálnymi kortikoidmi a systémovými antihistaminikami. „Aj preto je lepšie neriskovať a ak si chceme užiť leto v pohode, základom starostlivosti musí byť premasťovanie kože neparfumovanými krémami. Všeobecne sa odporúča na pokožku používať len neparfumovanú kozmetiku,“ odporúča. Ak sa vám pri fotokontaktnej dermatitíde vytvorili pigmentové škvrny, najlepšie je riešiť problém v centrách estetickej medicíny. „Neraz je potrebné použiť aj viaceré liečebné metódy. Najlepšie však je vyhýbať sa priamemu slnku a používať ochranné neparfumované prípravky s vysokým UV faktorom 50+,“ radí dermatologička Frais.