Tajfún menom migréna

Dni teraz všetci trávime prevažne doma a veľké množstvo ľudí aj s deťmi. Rodičia ich musia učiť, pripravovať im jedlo, program, zabaviť ich a popritom stíhať prácu a domácnosť. Vaša hlava je zaťažená omnoho viac ako bežne, a preto práve v týchto dňoch útočí migréna viac ako inokedy. Keď príde, človeka doslova vyradí z činnosti aj na niekoľko dní. Ako sa s ňou dá bojovať?

migréna
https://www.shutterstock.com/

Zrejme len málokto sa môže pochváliť tým, že ho počas života nebolela hlava. Či už bolesti prídu po prehýrenej noci, alebo pod vplyvom počasia, z prepracovania, psychickej vyčerpanosti z detí, domácnosti a únavy. „Možností je dosť a sporadicky s bolesťami hlavy naozaj zápasia až deviati z 10 dospelých. No zväčša tieto bolesti vypršia samé alebo po tabletke proti bolesti. Je tu však aj veľká skupina tých, pre ktorých bolesť hlavy neznamená len tupý pocit či neidentifikovateľné slabé dunenie hlavy. Keď príde, je ostrá, na čele sa zjaví studený pot, človek sa stane citlivý na svetlo či zvuk, žalúdok je naruby a jediným želaním je pokoj,“ opisuje odborník na liečbu bolesti, algeziológ MUDr. Ireneusz Przewlocki, PhD. z Pain Clinic.

Hoci sa migréna ešte donedávna prehliadala, podľa zdravotníckych štatistík je tretím najčastejším ochorením ľudí stredného veku. Častejšie postihuje ženy, ktoré doplácajú aj na hormonálne zmeny, a o jej sile hovorí aj fakt, že dokáže „vyradiť človeka z činnosti“ aj na niekoľko dní.

Čo sa v hlave deje

Bolesť je vždy nepríjemný zmyslový, ale aj emocionálny zážitok, spojený so skutočným alebo možným poškodením tkaniva. Silná migréna predstavuje záchvatovité, pulzujúce bolesti veľkej intenzity, ktoré často sprevádza aj fotofóbia, teda citlivosť na svetlo, alebo fonofóbia – citlivosť na zvuk, a veľmi často sa k tomu pridružujú aj stavy vracania. 

„Vzhľadom na množstvo príčin, ktoré k bolesti hlavy vedú, ako aj rozmanitý klinický obraz, sa dnes dajú bolesti rozdeliť na primárne a sekundárne. Primárne tvoria asi 90 % prípadov a medzi ne patrí aj spomínaná migréna, prípadne tenzná bolesť hlavy, čo je druhá najčastejšia po migréne a spôsobuje ju najmä zlé držanie tela a celkovo zlý životný štýl. Prípadne ešte máme vertebrogénne bolesti a u mužov aj clusterové bolesti. Kým pri týchto typoch je podstatou len bolesť hlavy, v prípade sekundárnych sa pridáva aj iná príčina ( napr. vnútrolebečné zmeny). Určenie príčiny je však veľmi dôležité na následné zvolenie správnej liečby,“ hovorí doktor Przewlocki.

Ak pritom bolesť trvá dlhšie ako 3 mesiace, už nehovoríme o akútnej, ale chronickej bolesti, kedy je dôležité čo najskôr hľadať príčinu a pristúpiť k liečbe. Aj migréna môže byť chronická, rovnako chronické môžu byť tenzné, vertebrogénne či clusterové bolesti hlavy. Chronické migrény sú napríklad často následkom rozšírenia ciev v mozgu.

„Najmä u žien však migrénu spôsobujú, respektíve podporujú aj hormonálne zmeny, ktoré každý mesiac žena pociťuje dosť výrazne. Samozrejme, ostré a pulzujúce bolesti hlavy sa u žien môžu dostaviť aj mimo hormonálneho cyklu, a to v prípadoch, kedy od neho nezávisia. Bez ohľadu na to však často odoberajú chuť aj na intímny život s partnerom, takže formulka: „Dnes nie, bolí ma hlava“, býva často pravdivá,“ prezrádza algeziológ z Pain Clinic.

Ako sa lieči migréna

Samozrejme, prvé odporúčanie je v prípade migrény naordinovať si absolútny pokoj. V prípade chronickej migrény, ktorá sa dostavuje na pravidelnej báze, je potrebné bolesť liečiť. Bolesti hlavy sa dajú liečiť jednak analgetikami, ktoré majú vplyv na migrenózne bolesti hlavy.

„Druhou možnosťou je intervenčne, čomu sa venuje algeziológia. Tá sa snaží o liečbu minimálne invazívnym spôsobom, no maximálne efektívne. Jej základom je intervenčná diagnostika, teda určenie zdroja bolesti a následne zameranie liečby na odstránenie tohto zdroja bolesti. Tu preto pacientom odporúčame, čo najskôr sa poradiť s odborníkom a stanoviť liečbu. Popri bežných analgetikách je účinným na bolesť napríklad aj botox, ktorý poznáme skôr z estetickej medicíny. Primárne sa síce využíva na vyhladzovanie vrások na čele, no prax už potvrdila aj jeho účinok na zmiernenie bolesti hlavy,“ dodáva uznávaný odborník Ireneusz Przewlocki.

V momentálnej situácii Centrum liečby bolesti Pain Clinic pracuje v obmedzenom režime. Viac informácií sa dozviete na infolinke 02/210 285 82 alebo 0944 625 588.

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach