Vlastnou krvnou plazmou proti bolestiam kolien

Po zimných mesiacoch dostali vaše kolená na lyžovačke zabrať? Alebo ste sa rozhodli začať behať v prírode a zrazu sa začali ozývať? Bolesť kolien je jedna z najčastejších a vôbec neplatí, že jej podliehajú len starší ľudia. Kolená dnes bolia aj mladých ľudí, výrazne to stúpa po štyridsiatke. Algeziológ MUDr. Ireneusz Przewlocki, PhD. z Pain Clinic radí, čo s boľavými kolenami.

krvnou plazmou proti bolestiam kolien

Šport je veľmi zdravý, čo potvrdzuje aj odborník na chronickú bolesť z Pain Clinic doktor Przewlocki. No je tiež pravda, že často si to nesprávnym zaťažovaním tela pri športovaní, respektíve akejkoľvek inej fyzickej činnosti, odnesú práve kolená. Bolesti kolien už vôbec nie sú „len chorobou dôchodcov“. Naopak, pribúda čoraz viac mladých pacientov, a to nielen športovcov. „Počet ľudí s problémovými kolenami výrazne stúpa po štyridsiatke,“ upozorňuje lekár.

Prečo kolená bolia

Kolenný kĺb patrí k najzložitejším kĺbom v ľudskom tele. Bolesti tak vznikajú často následkom úrazov, mikrotraumy, na ktorú si často ani nepamätáme, ale aj z dôvodu degeneračných zmien chrupavky, výstelky kĺbu či meniskov. Hoci na kolená sa sťažujú aj mnohí športovci, hlavne bežci, samotný beh podľa odborníkov málokedy stojí za príčinou.

Tou bývajú nesprávne pohybové stereotypy v spojení s poruchou statiky panvy a s ďalšími nerovnomernými preťaženiami pohybového aparátu. Ide najmä o preťaženie len jedného druhu svalov a oslabenie ostatných. Kým pri silnom preťažení si to môže v prípade kolenného kĺbu odskákať vyskočené jabĺčko, pri stálom preťažení, napríklad vzniku tzv. bežeckého kolena, si to odnáša zničená chrupavka.

Účinná krvná plazma

MUDr.Ireneusz Przewlocki, PhD

Riešením na bolesť kolien je užívanie liekov s protizápalovou a analgetickou zložkou, či injekcie priamo do kĺbu s kyselinou hyalúronovou alebo kortikoidmi, ktoré utlmujú bolesť. „Prípadne, ak je bolesť kolien len v počiatočných štádiách, môže pomôcť liečba plazmou,“ vysvetľuje doktor Przewlocki.

Liečba spočíva v aplikovaní séra z vlastnej krvnej plazmy a vyskúšali ju už aj mnohí športovci. Niektorým táto metóda dokonca zachránila kariéru. „Krv sa pri tomto procese vkladá nakrátko, približne päť minút, do centrifúgy, kde sa oddelia jednotlivé zložky krvi. Z nich sa odstredí krvná plazma a lekár aplikuje jeden mililiter priamo do postihnutého facetového kĺbu,“ konštatuje doktor Przewlocki.

„Krvná plazma je prirodzene bohatá na krvné doštičky – trombocyty. Práve trombocyty uvoľnením špeciálnych látok – rastových faktorov začínajú okamžite liečivý proces kĺbov,“ vysvetľuje algeziológ. Využitím krvnej plazmy sa významne skracuje liečebný proces uzdravovania aj ďalších akútnych, chronických a degeneratívnych chorôb pohybového aparátu.

www.painclinic.sk