Lieky alebo liposukcia

Otázka:
Držím diétu dva mesiace a schudla som 4 kilá. Pri výške 165 cm vážim teraz 73 kilogramov. Zdá sa mi že je to veľmi málo a rozmýšľam o tom, či nemám brať lieky na chudnutie alebo podstúpiť liposukciu?

Renáta z Levíc

liposukcia brucho

Odpoveď:
U väčšiny ľudí, ktorí potrebujú schudnúť sa ako vhodná terapia nadváhy odporúča zmena životosprávy. Diéta, cvičenie a zmena stravovacích návykov je účinná takmer u 95% ľudí s nadváhou.

K farmakoterapii obezity sa pristupuje vtedy, ak sa v priebehu 3 mesiacov nemedikamentóznou liečbou diétou, pohybom a kognitívno-behaviorálnou terapiou nedosiahne hmotnostný úbytok viac ako 5% z celkovej telesnej hmotnosti a index telesnej hmotnosti (BMI) je >30. Farmakoterapia nie je vhodná pre každého. Dôvodom je možný výskyt nežiadúcich účinkov liekov, preto liečba musí prebiehať pod dozorom lekára. Lieky na chudnutie nie sú vhodné pre ľudí, ktorí sú mladší ako 18 a starší ako 65 rokov a u pacientov s tachykardiou, hypertenziou, ochoreniami obličiek, cievnymi ochoreniami…..)

Pri zvlášť závažných formách obezity je možná aj chirurgická liečba. Chirurgická bandáž žalúdka, je indikovaná u ľudí, ktorých BMI je vyšší ako 40, čo predstavuje nadváhu asi 45 kg nad optimálnu telesnú hmotnosť.

Na to, aby bola liečba obezity účinná, pri obidvoch spôsoboch terapie sa predpokladá zmena životosprávy a dodržiavanie diéty. Zmena životosprávy je nevyhnutná preto, aby účinok liečby pretrval a nezopakoval sa jo-jo fenomén.

Liposukciou je možné znížiť množstvo tuku v tele takmer okamžite v priebehu operácie, ale iba v obmedzenom množstve. O množstve odsatého tuku rozhodne lekár individuálne, po osobnej konzultácii s klientom. Liposukcia sa však neodporúča ako metóda na dosiahnutie redukcie telesnej hmotnosti, ale ako vhodný spôsob na korekciu drobných nedostatkov postavy.

Váš úbytok na hmotnosti za dva mesiace je 5,2 % a Vaše aktuálne BMI je 27. To znamená, že podmienky pre farmakoterapiu nespĺňate a práve naopak, výsledky, ktoré ste dosiahli sú priaznivé a nasvedčujú o tom, že redukujete správne. Tempo redukcie je vo vašom prípade 0,5 kilogramu za týždeň, čo je optimálne.

Ak by ste predsa len chceli redukciu urýchliť, pridajte k diéte pohyb alebo využite pomoc odborníkov. V špecializovaných zariadeniach na redukciu telesnej hmotnosti Vám podľa Vašich individuálnych osobitostí pripravia komplexný redukčný program a pomôžu dosiahnuť ideálnu telesnú hmotnosť.

PhDr., Mgr. Katarína Skybová