Máte problémy so spánkom? Skúste tieto triky!

Počet ľudí, ktorí majú nekvalitný spánok rastie. Môže za to najmä stres v práci, problémy rodinného charakteru, ale neraz aj zlá životospráva. Na druhej strane nekvalitný alebo nedostatočný spánok ovplyvňuje naše zdravie i úspech. Ako si pomôcť?

problémy so spánkom
https://www.shutterstock.com

Problémy so spánkom ovplyvňujú zdravie srdca a ciev, zvyšujú riziko vysokého tlaku, cukrovky, porúch imunitného systému. Nedostatok spánku nás priamo vedie k nadváhe a obezite, lebo spôsobuje zvýšenú chuť na nezdravé jedlá a prejedanie sa.

Tu je niekoľko trikov, ktoré nám pomôžu rýchlejšie zaspať a mať kvalitnejší spánok:

Večer stíšme osvetlenie, v noci nesvieťme

Kľúčom k dobrému spánku je spánkový hormón melatonín. Ten sa netvorí, keď máme v byte svetlo. Preto si už večer zmiernime osvetlenie, vyhýbajme sa modrému svetlu z mobilu či tabletu, aspoň hodinu pred spaním by sme nemali pozerať ani televíziu.

Sprcha na konci dňa

problémy so spánkom
https://www.shutterstock.com

Ak sa zvykneme sprchovať ráno, možno by sme mali tento zvyk prehodnotiť. Prečo? Pretože očista na konci dňa dokázateľne súvisí s lepším spánkom. Nesprchujte sa však tesne predtým, ako idete do postele, ale skôr, aby vás – naopak – nerozrušila.

Dajme si trochu mlieka

Už naši starí rodičia vedeli, že pohár teplého mlieka pred spaním má svoj význam. Mlieko obsahuje proteín alfa-laktalbumín. Tento proteín má vysoké množstvo aminokyseliny tryptofánu, ktorý produkuje melatonín. Štúdie ukazujú, že strava bohatá na tryptofán (vrátane vaječných bielkov a tekvicových semien) pomáha spať. A navyše bonus: Vápnik z mlieka prospieva absorpcii tryptofánu v mozgu.

problémy so spánkom

Pozor na jedlo

Niektoré potraviny na večer vyvolávajú pálenie záhy, čo určite nepomôže pri snahe o kvalitný spánok. Patria k nim, napríklad: lasagne, pikantné tacos alebo čokoládová zmrzlina. Večerať by sme mali najneskôr dve hodiny pred spaním. Popoludní treba vynechať kofeín. Jedna štúdia ukázala, že pitie kofeínu do šiestich hodín pred spaním môže znížiť dĺžku spánku aj o hodinu. Problémy so spánkom vyvoláva aj alkohol.

-sz-

Kľúčové slovo: problémy so spánkom

Synonymum 1: nekvalitný spánok

Synonymum 2: nedostatočný spánok