Čo pomáha pri nerozhodnosti

Stane sa vám, že sa o vážnych aj triviálnych veciach neviete rozhodnúť, ani keď zozbierate dostatok informácií?

nerozhodnosti
Nerozhodná

Pre nerozhodnosť je to príznačné. Niekedy však za ňu skrývame aj pohodlnosť, obavy, nízku sebadôveru, lajdáckosť či lenivosť…

Na nerozhodnosti je zákerné, že kvôli nej nezistíme, ktorá možnosť stála za to. Potom nastupuje ľútosť, že sme niečo prepásli alebo si život zbytočne skomplikovali.

Čomu venovať pozornosť, keď sa neviete rozhodnúť? Čo pomáha?

Spísala som zopár odporúčaní, ktoré môžu byť nápomocné. Aktivizujú niečo ako „psychologické našepkávače“, ktoré poslúžia napríklad aj tak, že sa rozhodnete, čo nebudete robiť. Neraz je to totiž rovnako dôležité, ako sa rozhodnúť, čo budete robiť.

Za kým idete, keď sa neviete rozhodnúť?

To, za kým si chodíme po radu, nám môže našepkať, ako sme sa už rozhodli bez toho, aby sme si to uvedomili. Pretože inklinujeme k tomu, ísť si pýtať radu k človeku, ktorého poznáme. U neho vieme predpokladať, ako nám odpovie a vnútorne to očakávame. Neprichádzame sa teda poradiť, ale potvrdiť si vlastné rozhodnutie.

Veľa napovie neistota

Je úplne v poriadku, ak si niečím nie ste na 100 % istí a pociťujete pochybnosti aj v úplne bežných rozhodnutiach. V špecifických prípadoch však môže byť neistota indikátorom toho, že niečo nie je v poriadku. Chcete sa do niečoho „natlačiť“ a ignorujete pocity? Alebo sa riadite cítením a potláčate racio? Oba extrémy sú škodlivé. Hlava so srdcom sa potrebujú dohodnúť, vtedy sa nebudú preťahovať o vašu pozornosť.

Urobte zo seba pozorovateľa

Zvolajte iluzórnych troch radcov. Čo by vám povedal na to, keď sa máte rozhodnúť:

  • váš priateľ,
  • váš nepriateľ,
  • a niekto, koho názor si ceníte?

Takýto odstup umožňuje vnímať situáciu komplexnejšie.

Vaše postoje a budúcnosť

Myslíte na budúcnosť? Pravdepodobne ju posudzujete podľa svojich terajších návykov. To môže viesť k zlým dlhodobým rozhodnutiam. Preto pri pohľade do budúcna myslite aj na to, že keď sa istých zlozvykov zbavíte, priamo sa to premietne do kvality vášho života. Konať tak ale potrebujete už teraz.

Odhaľte to, čo nechcete

Odstraňovaním nevhodných možností (teda toho, čo nechcete) sa postupne dopracujete k výsledku. Zbavte sa tých alternatív, ktoré nie sú v súlade s tým, kto ste alebo kým chcete byť. Zamyslite sa nad tým, aké sú vaše priority, čo potrebujete a čo chcete – najlepšie zaznamenaním na papier.

Uvažujte negatívne

Keď sa rozhodujete o niečom závažnom, opýtajte sa sami seba: Čo by sa mohlo pokaziť? Možno vám to bude pripadať zbytočne pesimistické a dokonca obranné; vyzdvihuje sa predsa pozitivizmus. Pozitívne myslenie má však svoje medze. Môže vám zastrieť výhľad na skryté nástrahy vašich nápadov.

Príbeh ako povzbudenie

Janett Šimková

Mladý muž prišiel k múdremu a úspešnému obchodníkovi a spýtal sa ho: “Ako sa stanem úspešným?” – “Musíte robiť správne rozhodnutia!”, odpovedal obchodník. “Áno, ale ako človek robí správne rozhodnutia?” – “Na základe skúseností!” Mladý muž zozbieral ešte raz odvahu a spýtal sa: “Ale ja som neskúsený. Ako zhromaždím skúsenosti, ktoré potrebujem, aby som mohol byť úspešný?” – “Cez svoje zlé rozhodnutia!” znela odpoveď.

Janette Šimková  pomáha hľadať odpovede na otázky súvisiace s rozvojom vašej osobnosti

www.lifekoucing.sk https://www.facebook.com/lifekoucing.sk

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach