SPÄŤ
Škola sebarozvoja

Kto sa radšej smeje ako zlostí, je silnejší

Od: Jana Vančová 22.5.2018
1 Hviezda2 Hviezdy3 Hviezdy4 Hviezdy5 Hviezd Ohodnoťte článok
Loading...

Stáva sa vám, že sú vaše dni naplnené úlohami, o ktorých ste presvedčení, že ich musíte dokončiť za každú cenu?

Keď ste zodpovední, inak to ani nejde. V ideálnom prípade však neodsúvate na príliš dlho bokom jednoduché radosti. Tie sú totiž protiváhou k tomu, aby ste sa nezrútili pod tlakom toho všetkého, čo musíte a čo je nevyhnutné. Lebo potom sa stane, že namiesto smiechu bude zlosť.

je silnejší

Keď je výkon prvoradý

Vo svojej praxi mám vysokú štatistiku tvrdení klientov, že na zábavu nemajú čas. Dôvody sú prosté: lebo to za nich nezaplatí účty, neuprace sa domácnosť, nepokosí sa trávnik, nepomôže to v kariére… Áno, zábava je bezúčelná, a tým akoby neopodstatnená. Akurát, bez nej je život sterilným a fádnym, stráca šťavu a iskru.

Na východných filozofiách života mi najviac imponuje, že kladú väčší dôraz na „bytie“ než na „robenie“. Zábava je nesporne jeden z najlepších spôsobov „jestvovania“. Nefalšovaná zábava a radosť sú v mnohom podobné stavu uvoľnenia, ktorý zažívame pri počúvaní hudby alebo relaxovaní.

Nie je voľný čas ako voľný čas

Už sa vám možno stalo, že ste si našli atraktívny koníček, ale nezabávali ste sa. Často totiž robíte tú chybu, že si vypĺňate voľný čas činnosťami, ktoré majú jasný cieľ. Napríklad chodíte do fitnesscentra, aby ste schudli; vymaľujete byt, aby pôsobil útulnejšie; navštevujete vzdelávanie kvôli osobnostnému rozvoju… Tieto činnosti sú síce prospešné, ale neprinášajú uvoľnenie. Je to preto, lebo vás väčšmi motivuje konečný výsledok, a nie samotná činnosť.

Inšpirujte sa deťmi

Deťom môžeme závidieť, že majú deň plný hier, skúšania, objavovania, šantenia a spontánnej radosti. Užívajú si každý okamih a v tom sa môžeme od nich učiť. My, „veľkáči“, sme ako natiahnutá pružina – presne máme zadelené, pokiaľ treba dočiahnuť. Zabúdame na to, že sa potrebujeme vrátiť aj do pôvodnej polohy, lebo inak nám hrozí únava materiálu. Keď sme príliš dlho napnutí, na hravé plnenie úloh nemáme šancu pomyslieť. Sme zaťažení povinnosťami a starosťami a kvôli nedokončeným veciam nemáme pokoja. Zabúdame na to, že máme povinnosť voči sebe dopriavať si bezdôvodnú radosť z drobných maličkostí. Inak sa z nás stávajú stroje podliehajúce kazeniu sa. Bez prístupu k uvoľneniu nevydržíme všetku tú záťaž bez následkov.

Ako na to

Podniknite niečo bláznivé, alebo niečo, pri čom si budete pripadať trápni. Tak to totiž vyhodnotí váš racio cenzor v hlave, ktorý nemôže dopustiť, aby ste sa zosmiešnili. Veď už ste veľkí a seriózni a nudní. Takže, smelo na to. Keď sa beriete príliš vážne, zábava sa nekoná!

Energia zo spontánnosti je opojná a uvoľňuje sa priebežne aj po skončení zážitkov. Zásobí vás väčšmi endorfínmi, než plná zásuvka čokolády.

Do svojej zábavy môžete zapojiť aj priateľov. Zorganizujte párty na tému „oprašovania“ spomienok z detstva. Chce to fotky a videá, ktoré už zapadli prachom… A výzvy vzniknuté z toho, ako budete mať chuť niektoré veci opäť vyskúšať.

Zopár tipov:

  • Pohojdajte sa na hojdačke, zvezte sa na kolotoči, zaskáčte si na trampolíne…
  • Hádžte žabky na jazere, vlezte do potoka, skotúľajte sa z kopca….
  • Skáčte po kalužiach (dá sa aj bez gumákov, ale môžete ich mať  “ 😛 ), stojte na daždi s rozpaženými rukami, vyšplhajte sa na strom…

Janette Šimková  pomáha hľadať odpovede na otázky súvisiace s rozvojom vašej osobnosti

www.lifekoucing.sk 

womangalérie VŠETKY