Life koučing: Syndróm vyčerpaného ega

Už ste sa pristihli pri tom, ako si prajete s ľahkosťou udržiavať nadšenie a sebadôveru?

Vnímam, že sú to „komodity“, ktoré sa ťažko zháňajú. Hlavne vtedy, keď sa prihlási syndróm vyčerpaného ega. Pozorujem ho u ľudí vždy, keď nedokážu zo seba vydolovať každý deň dostatočné množstvo energie a vôle. Ego totiž od nich závisí. Keď nie je dlhodobo nasýtené, prihlási sa syndróm vyčerpania.

Syndróm vyčerpaného ega

Čo dáva egu zabrať

Ovplyvňuje nás príliš veľa okolností a sme zahltení informáciami, myšlienkami, analýzami, predpokladmi, domnienkami… Do toho sa miešajú pocity frustrácie, neraz zmätené z toľkého pretlaku. Vždy, keď si s tým neviete dať rady, obviníte sa zo zlyhania. Darmo chcete od hlavy, aby akceptovala, že nie všetko môžete mať pod kontrolou. Pre ňu je to nemožné, obviňuje vás, že veci perfektne a s nadhľadom nezvládate.

Kríza ako odpoveď

Skúmali ste niekedy, čo vás privádza k tomu, že krízovo reagujete a vystavujete ego zúfalstvu? Zvyčajne je to preto, lebo si myslíte, že by sa veci nemali diať tak, ako sa dejú. Proti tomu máte chuť vzdorovať. Reagujete tak, že tlačíte na seba, aby ste okolnosti zvrátili, zmenili, zmanipulovali, zmarili… Keď to nezvládate, nastúpi zlý pocit zo seba. Na protiveň proti tomu všetkému sa mobilizujete ešte väčšmi, čo vás stojí veľa energie. V konečnom dôsledku je to kontraproduktívne. Nič nezmeníte, iba sa unavíte.

Spôsob, ako na seba menej tlačiť…

a ušetriť si energiu vkladanú do zbytočného vzdorovania, je až podozrivo jednoduchý: stačí si povedať, že: n e m u s í m. Znie to zvláštne? O vašom živote totiž nerozhoduje to, čo robíte občas, ale to, čo robíte každý deň. Je preto oslobodzujúce vypnúť v hlave toho otravného „musila“, ktorý má vždy veľa dôvodov, prečo sa musí ego snažiť.

Do každodennosti

Syndróm vyčerpaného ega

Pomôcť egu pestovať zdravú mieru nasadenia možno vďaka dvom jednoduchým pravidlám:

  1. Rozvíjať odhodlane pozitívne návyky – sú ako energetická tyčinka a udržiavajú energiu z pozitívnych emócií. Tým negatívnym treba prísun energie zastaviť a nastoliť diétu, pozostávajúcu z proaktívnych zložiek, teda takých, ktoré hľadajú dobré a zmysluplné možnosti.
  2. Veriť vlastnému úsudku a intuícii. Menej sa dať zaťahovať do vopred prehratých súbojov. Vnímať, že výzva nie je dôvod na zľaknutie sa, ale poštuchnutie k tomu, ako vystúpiť mimo komfortnú zónu. Tam sa naberajú nové skúsenosti podporujúce sebadôveru. Tá spoľahlivo krotí ego pred vrhaním sa do nezmyselných výkonov.

Janette Šimková  pomáha hľadať odpovede na otázky súvisiace s rozvojom vašej osobnosti

Janette Šimková

www.lifekoucing.sk 

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach