SPÄŤ
Škola sebarozvoja

Máte chuť byť vášnivejší?

Od: Jana Vančová 31.5.2018
1 Hviezda2 Hviezdy3 Hviezdy4 Hviezdy5 Hviezd Ohodnoťte článok
Loading...

Každý človek je obdarený vášňou, ale nie každý je ochotný si ju dovoliť.

Než si premietnete nejaké ľúbostné zážitky, podotýkam, že mám na mysli vášeň v širšom význame – ako silnú záľubu v niečom alebo veľkú oddanosť k niečomu. Je to mocná hnacia aj radostná sila zároveň a keď nám chýba, náš život je fádny a nudný. Vášnivejší môžeme byť kedykoľvek sa tak rozhodneme. Stačí nám chuť a… mám nejaké tipy.

byť vášnivejší

Na vášeň sa čaká

Keď si poviete, že chcete pustiť do svojho života viac vášne, ste na dobrej ceste. Spočiatku asi nebudete tušiť ako na to, a je to v poriadku. Vášnivosť je proces, ktorý závisí od troch dôležitých vecí. Potrebujete sa uvoľniť, otvoriť sa a byť schopní intenzívne prežívať zážitky. Než sa dá toto všetko do pohybu, predchádza tomu načúvanie, čo by rado vaše srdce. Moja klientka Eva roky snívala o tom, že začne maľovať. Chodila do galérií, nakúpila si veľa kníh a každého pol roka sa už takmer prihlásila do nejakého kurzu. Doma si všetci mysleli, že je to hlúposť, načo by jej to bolo, veď môže si kresliť s deťmi.

V nejakom momente si povedala, že by mala počúvnuť srdce a vyskúšať si to. Prišlo jej, že čas plynie a ona nemá chuť v starobe ľutovať, že to neurobila. Jednoducho sa prestala zapodievať tým, čo povedia ľudia okolo nej a prihlásila sa do kurzu pre dospelých. Tajne, aby si to vyskúšala a presvedčila sa, či ju to skutočne chytí za srdce. Chytilo, bola som na vernisáži v pôvabnej čajovni, kde sa ľudia tešili pohľadom na jej krásne diela. Ľutovala jediné, že si netrúfla skôr nasledovať svoj vnútorný hlas, ktorý ju pobádal, nech sa do toho pustí.

Vášeň sa nasleduje srdcom

Keď si dlhodobo nevšímame svoje priania, túžby, ciele, vízie… a ignorujeme ich, po čase sa prestanú hlásiť o slovo. Rezignujú na našu odolnosť otvoriť sa novým veciam. Významnú úlohu pri tom zohrávajú emočne vysiľujúce myšlienky. Majú moc sabotovať nás a odrádzať. Znejú nejako podobne:

  • 👄„Čo by na to povedali ľudia…“
  • 👄„Aj tak je to hlúposť!“
  • 👄„Kamoška to skúšala a skončilo sa to zle!“
  • 👄„Čo už v mojom veku…“

Keď sa pri takýchto úvahách prichytíte, skúste od hlavy chcieť, nech premýšľa nad tým:

  • 👄„ V čom by mi to pomohlo…“
  • 👄„Čomu by som rada dala prednosť…“
  • 👄„Čo by som robila radšej…“
  • 👄„Prečo sa mi to oplatí…“

V týchto odpovediach bude motivácia, prečo neodkladať samých seba na neskôr, na lepšiu príležitosť, na to, že ak…, tak potom…

Vášeň chce, aby ste sa zbláznili do života

Zvyknem vo svojej praxi počúvať povzdychy, že to je s vášňou ťažké. Kde ju brať, keď človek nie je nadšený svojou prácou. To je síce objektívna prekážka, ale nie taká, aby sa nedala zdolať. Aj napriek tomu môžete byť nadšení životom. Chce to prestať zívať, kritizovať, ľutovať sa, obviňovať niekoho…

Treba vyvinúť činorodosť a ísť pohľadať niečo, pri čom by sa dal nadobudnúť entuziazmus. Môže to byť pokojne niečo mini-pidi, rozhodujúce je, aby sa z tej aktivity uvoľnila podmaňujúca energia. Nikto to nemusí vedieť, ani sa tým nemusíte chváliť, keď nebudete chcieť. Stačí, keď sa tou entuziastickou energiou nakazíte a ona sa už postará o to, aby ste z nej čerpali silu aj nabudúce. Pokojne experimentujte a hľadajte – nemáte čo pokaziť, zlé odpovede neprídu. Čo sa vám nepostará o zábavu a uvoľnenie, to môžete zo skúšania vylúčiť. Ale pozor, aby to nebolo o tom, že ste to vzdali príliš rýchlo. Najskôr sa presvedčte, či ste to urobili poriadne a dopriali si niekoľko opakovaní.

Vášeň potrebuje spontánnosť

byť vášnivejší

Spontánnosť znamená slobodu voľby. Je to cesta k oslobodeniu. Je prejavom života. Ako by vás podporil psychoanalytik Erich Fromm: „Spontánna aktivita je jedinou cestou, ktorou môže človek prekonať hrôzu osamelosti bez obetovania svojej integrity, pretože v spontánnej sebarealizácii sa človek opäť zjednocuje so svetom – s človekom, prírodou, so samým sebou.“ 

Aplikačné odporúčanie – vášeň sa trénuje

Vyberte si jednu vec, ktorú najbližšie pre seba urobíte. A potom ju zopakujete aspoň dvadsaťkrát. Tak si budete môcť vyskúšať, či má na vaše prežívanie pozitívny vplyv. Ba čo viac, budete vedieť vyhodnotiť, či to robíte tak, aby ste z toho mali radosť, uvoľnili sa pri tom a dovolili si to naplno užívať. Nie pre výsledok a efekt, iba pre dobrý pocit zo seba a z toho, že si to zaslúžite.

Janette Šimková  pomáha hľadať odpovede na otázky súvisiace s rozvojom vašej osobnosti

www.lifekoucing.sk 

womangalérie VŠETKY