Mladosť nemá vek

Už ste sa pristihli pri tom, že by ste mali prestať brať vážne svoj vek?

Pravdaže, ľahko sa nad tým mudruje v dvadsiatke a ešte aj v tridsiatke, ale keď ste v kategórii štyridsať, päťdesiat, šesťdesiat plus… ten odstup hľadáte. Či chcete, alebo nechcete, nevedomie vám pripomína, že už vám zostáva iba istý čas, a nemusíte všetko stihnúť, a pritom už začínate strácať, napríklad mladosť. Napriek tomu si môžete zachovať duševnú mladosť, lebo tá nemá vek. Postoj mladistvého nastavenia ponúka veľa alternatív, ako hltať život a naplno si ho užívať takmer bez ohľadu na dátum narodenia. Keď prídu pokročilé roky, môžete sa riadiť filozofiou nadhľadu nad nepodstatnými číslovkami. Poviete si, že sa potrebujete obávať iba dňa, ktorý prežijete tak, že ho premárnite.

Mladosť

Týra vás číslovka veku?

Zamerajte sa na aktivity, ktoré sú zábavnejšie, povznášajúcejšie a omladzujúcejšie, než vymýšľanie spôsobov, ako starnutie zastaviť. Mám pre vás sedem odporúčaní, ako si väčšmi uvedomovať možnosti plného žitia, než oplakávania každého pribudnutého roka.

1. Vyberte sa na emočné a mentálne nákupy

Pravdaže, potrebujete aj skvelo padnúce šaty, ale urobte si tiež nákupný zoznam toho, čo potrebujete, aby ste sa zabávali, cítili sa spokojne a vyrovnane. Chce to od vás spísať si položky, ktoré vám umožnia baviť sa, strácať pojem o čase, uvoľniť sa, cítiť sa šťastne, užitočne, naplnene… Nech je to čokoľvek, potrebujete to vedieť a mať v tom jasno. Hlavne preto, aby ste toho robili čo najviac, lebo vás to dobíja pozitívnou energiou.

2. Nemusíte sa správať primerane svojmu veku

Keď som si išla kupovať nové kolieskové korčule po štyridsiatke, blízki sa čudovali, načo mi budú ďalšie. Veď už je to v mojom veku nebezpečné. Alebo som skákala so synom na trampolíne a ostatní dospeláci sa nechceli pridať, lebo im to prišlo trápne. Rovnako tak na tobogánoch. Tiež som dostala otázku, či si nedám ostrihať svoje dlhé vlasy, lebo žene v mojom veku pristanú skôr kratšie. Už ste sa aj vy stretli s konštatovaním, že žena vo vašom veku by nemala… alebo naopak, by mala…? Úprimne, na takéto expertné rady zvyknem reagovať: „Ja o tom rozhodujem, čo by som mala a čo by som nemala. Robím všetko, na čo mám chuť a čo mi prináša radosť a dobré pocity.“

3. Neprestávajte so sebou hovoriť

Zvyknete si povedať, že musíte počkať, než nastane pravý čas? Alebo ešte chvíľu vyčkať, kým… Alebo rezignujete a poviete si, že nemá zmysel trvať na svojom? Vždy, keď samých seba odložíte na neskôr alebo na inokedy, dávate si vedieť, že nie ste dosť dôležitý. To je pre vašu sebadôveru signál, že na vás nezáleží a tak si dovolí poháňať vás k veciam, ktoré idú na úkor vás. Vypomstí sa to tým, že vám ubúda z radosti a uvoľnenia, lebo na vás samých nezostáva dosť času a energie. Potrebujete načúvať svojim potrebám, vnímať ich a vytvárať im priestor na realizáciu. Keď sa od seba odpojíte a prestanete sa so sebou rozprávať, vydáte sa na milosť a nemilosť ostatným, ktorí nevedia, čo je pre vás dobré. Viete to iba vy sami.

4. Dobrá hlava a dobré srdce, skvelá kombinácia

Nemáte dokonalé telo a nespĺňate kult tela, krásy, mladosti…? To neznamená, že nemáte svoju jedinečnú hodnotu. Máte čo ľuďom ponúknuť, lebo vaša ľudskosť nie je pominuteľná. Vaša ochota pomôcť, podporiť a pochopiť má neraz väčšiu hodnotu ako čokoľvek, čo síce pekne vyzerá, a tam ten význam aj končí. Váš človečenský rozmer je ten, ktorý určuje vaše vyžarovanie a obľúbenosť. Keď sa ľudia cítia vo vašej spoločnosti dobre, neprídete si osamelý, ani odsudzovaný. V dobrých vzťahoch je zdroj veľkého šťastia.

5. Užívajte si spomienky a pridávajte nové

Máte pocit, že ste toho nezažili dosť? Alebo nie dosť dobrého? Skutočne? Máte to objektívne zdokumentované? Čo vaše fotky? Zážitky, ktoré sa vám vybavia, keď cítite nejakú vôňu, počujete nejakú pieseň alebo vidíte nejaký obrázok? Váš život nie je prázdny a ešte toho veľa zažijete. Stačí si v tom urobiť prehľad a naplánovať, čo by ste chceli vyskúšať, spoznať, prebádať… Akému dobrodružstvu sa vystaviť, ako zariskovať, čo sa nové naučiť, čo podniknúť… Vopred trúchliť nad premárnenými šancami je zbytočné. Najviac sa toho deje mimo komfortnej zóny.

6. Vaším nepriateľom je nedostatok energie

„Podľa všetkého jediný spôsob, ako si zachovať zdravie, je jesť, čo ti nechutí, piť, čo sa ti protiví a robiť, čo sa ti nechce“, vyhlásil M. Twain. Podľa radikálnych zástancov zdravého životného štýlu to môže budiť také zdanie, ale striedmosť ešte nikomu neublížila. Postrážiť si rovnováhu medzi telesnou, emočnou, duševnou a duchovnou energiou je kľúč k zdraviu, šťastiu a vysokej výkonnosti. Ak sa naučíte hospodáriť s energiou, čas sa nestáva vaším nepriateľom. Pomer medzi výdajom na výkon a dobitie odpočinkom potrebuje byť optimalizovaný. Cintorín je plný nenahraditeľných ľudí, hovorieva môj tatko.  

7. Na záver niečo skutočne zázračné – žiadne výčitky

Bezvýhradne prijmite svoj vlastný jedinečný životný beh. Je to niečo, čo muselo byť a nemohlo byť inak. Buďte za to vďační a vytvárajte si podľa seba ďalšie dôvody na vďačnosť, radosť, spokojnosť… Nerozpakujte sa byť požadovační, keď si nepoviete, čo chcete, nemá sa to ako splniť. Kto sa hanbí, má prázdne gamby, hovorieva moja mamka.

Janette Šimková  pomáha hľadať odpovede na otázky súvisiace s rozvojom vašej osobnosti

www.lifekoucing.sk 

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach