Sebahodnota a krása

Dosiahnuť skutočný pocit sebahodnoty bez sebaprijatia a pocitu, že sme krásni, je nemožné. Mnoho ľudí mi bude oponovať, že oni majú sebahodnotu aj bez toho, aby boli spokojní s tým, ako vyzerajú. No nie je sebahodnota ako sebahodnota.

Sebahodnota, ktorá je hraná, je len rolou alebo maskou, ktorú si nasadíme pred všetkými – to nie je skutočná sebahodnota. Skutočnú sebahodnotu nemusíme dokazovať, porovnávať alebo ukazovať, tá z nás srší prirodzene. Všetci sme dostali telo, keď sme prišli na túto zem. Každé telo je iné, iného tvaru, inej veľkosti, inej farby, … No kto určuje, ktoré je krásne a ktoré nie? Asi odpovieme automaticky, že to je nastavený štandard reklamami, časopismi, upravenými fotkami, filmami, … a všetkým, kde sa snažia ukázať nám, čo je krása. No je to naozaj tak? Je vráskavá tvár deväťdesiatročnej babičky škaredšia ako hladká tvár mladej slečny? Každá má predsa svoju dokonalosť a unikátnosť.

Sebahodnota a krása
Sebahodnota a krása

Všetko je len o tom, ako sa na to pozrieme…

Všetko je len o tom, ako sa na to pozrieme. A to, že sa nepáčime 99 percentám ľudí, neznamená, že nie sme krásni. Úplne stačí, že sa budeme páčiť samým sebe a nájdeme si správneho partnera, pre ktorého sme príťažliví. Na ničom inom nezáleží. Pretože to, ako sa na nás pozerajú ostatní a ak nás odsudzujú za to, ako vyzeráme, v skutočnosti hovorí len o tom, akí sú oni vo svojom vnútri a odsudzovanie a posudzovanie sa krásou určite nedá nazvať. Tu sa dostávame k problému. Táto spoločnosť a ľudia v nej, ktorí nás posudzujú, nás presvedčili o tom, že nie sme krásni. A ak tomu naozaj neveríme, ako chceme nájsť partnera, ktorý bude vidieť tú krásu, ktorú ani sami nevidíme?

Telo, ktoré sme dostali, je ten najväčší dar

Každý, kto sa necíti byť krásny, by mal teda začať pekne od začiatku a hľadať odpovede na nasledovné otázky. Prečo sa necítim krásny? Čo potrebujem zmeniť? Najčastejšie treba zmeniť pohľad do zrkadla a to, ako sa na seba pozeráme. Vidíme niečo, čo porovnávame, a tam vzniká problém. Začnime sa pozerať na seba s tým, že práve toto telo, ktoré sme dostali, je ten najväčší dar. Dokáže zvládnuť neuveriteľné veci – liečiť sa, cítiť, vnímať, skúmať, pozorovať, myslieť, snívať, zažívať, užívať si, žiť a mnoho ďalšieho. Ako môžeme nenávidieť telo, ktoré nám dáva všetko toto úžasné a krásne? Skúsme sa nad tým zamyslieť a skúsme sa pozrieť na seba z tohto pohľadu. Na čom skutočne záleží? Vojdite do sprchy, zavrite oči a vnímajte ako voda steká po vašom tele, zastavte sa úplne v ten daný moment a vnímajte ten pocit. Záleží v ten moment na niečom inom ako na tom úžasnom pocite? Naozaj nedokážem milovať a prijať niečo, čo mi poskytuje takýto pocit? Alebo objímte svojho partnera, deti, blízkych a zavrite v ten moment oči a vnímajte ten pocit, je v tom pocite niečo iné ako láska, prijatie a krása?

Zmeňme posudzovanie a odsudzovanie za láskavosť

V momente, ako sa začneme cítiť krásni, uvidíme to aj v zrkadle, a nielen to. Všetci okolo nás si začnú všímať zmenu, pretože to budeme vyžarovať. Niečo, čo tak veľmi chýba väčšine z nás. Tak to nájdime v sebe, žiarme a pomáhajme žiariť aj ostatným. Rozbime stereotyp krásy a ukážme našu skutočnú krásu, ktorá vychádza z nás, z toho, akí sme ľudia a kým skutočne sme. Zmeňme posudzovanie a odsudzovanie za láskavosť a prijatie a tým zastavíme ubližovanie. A ako bonus si v tom začneme uvedomovať svoju skutočnú hodnotu a budovať sebahodnotu.

Všetka sila, ktorú potrebujeme, je len v nás. Tak, ako nás nik z vonku nemôže zmeniť, ani my nemôžeme zmeniť nikoho. Každý sa musí rozhodnúť pre zmenu – sám v sebe a pre seba. A vtedy sa tá zmena začne a tento život a stvoriteľ nám pomôže všetkými možnými prostriedkami, aby sme sa dostali tým najlepším spôsobom k spoznaniu toho, kto vlastne naozaj sme.

miroslav@haranta.sk

Autor: Miroslav Haranta www.haranta.sk

Miroslav Haranta

Miroslav Haranta
Miroslav Haranta

Je terapeut, lektor a spisovateľ. Pracuje s klientmi na ich osobnom rozvoji a objavovaní samých seba, liečbe chorôb, strachov, odstraňovaní tráum a bolestí. Aby boli zmeny trvalé, pracuje s nimi najmä cez ich podvedomie, kde ich rôznymi nástrojmi zbavuje starých negatívnych a častokrát hlbokých presvedčení. Venuje sa problematike ženskej zraniteľnosti, vzťahov, výchove detí, ako viesť šťastný a naplnený život.

Prednáša na univerzitách, školách a konferenciách. Organizuje unikátne workshopy psychologickej typológie osobnosti pre širokú aj odbornú verejnosť – ENNEAGRAM, ktorý prináša zlepšenie  vzťahov, pohľad na zmysel života, seba, porozumenie a naplnený život. Je certifikovaným lektorom pre výučbu terapeutickej metódy ThetaHealing© na Slovensku aj v zahraničí.

V rámci firemného koučingu školí a prednáša na témy ako vedomá komunikácia, komunikačné  a manažérske zručnosti, hodnoty, vzťahy, práca s emóciami a emocionálnou inteligenciou, cielená motivácia, rast, otvorenie sa vlastnému potenciálu a ďalšie.

Zo svojich terapeutických a vlastných životných skúseností napísal knihu s názvom “Olívia, časť prvá” – o žene, jej vnútornom a myšlienkovom a emočnom prežívaní života. O limitoch, bolestiach, strachoch, či fóbiách, ktoré nám v živote tak veľmi ubližujú. Touto knihou pomáha čitateľovi odhaliť skryté nespracované spomienky a emócie.

Niekedy sa vás dotkne tak hlboko, že reakcia na knihu alebo postavu vyvolá hnev, odpor, odsúdenie. No v skutočnosti sa len dotkla nejakého ublíženia alebo problému, ktoré si držíte v sebe a nechcete priznať. Jediná možnosť, ako odhaliť, prečo sme mali takú reakciu, je pozrieť sa dostatočne hlboko do seba a odhaliť, prečo sa nás to dotklo a čo vyvolalo takú reakciu. Mnohokrát budete prekvapení, čo objavíte.

www.haranta.sk