Sexualita. Ako ju vnímate vy?

Čo je sexualita? Čo si pod ňou predstavíte? Spája sa vám so ženskou, alebo mužskou energiou? Ovplyvňuje vašu ženskosť?

Mnoho žien, ktorých som sa opýtal na tieto otázky, ostali zaskočené. Väčšina z nich sa nad tým nikdy nezamýšľala. Ako by ste odpovedali vy? Skúste si napísať pár slovami odpovede na tieto otázky.

Odpovede boli: je to sex, milovanie, ako často sa milujeme, ako často mám na to chuť, sex s partnerom, intimita, tabu, ako viem zvádzať, hlavne s mužskou energiou, asi aj so ženskou a mužskou energiou, viem byť žena aj bez sexu, určite sa cítim ženskejšie, keď sa za mnou muži obzerajú.

Boli vaše odpovede podobné? Alebo úplne iné?

Ja vnímam sexualitu širšie ako len sex. Podľa mňa je to prežívanie pocitov, najsilnejší zdroj energie v tele, je to prístup samého k sebe. Zo skúsenosti z mojej praxe mi vyplynulo, že ak človek nemá v sebe poriešenú  sexualitu, nevie sa  pevne postaviť na nohy a stáť vo svojej sile.

Ak sa to aj niekomu podarí, je to len na krátke obdobie. Potom ho to zrazí na kolená a bude pociťovať veľkú únavu. Táto únava je z toho, že to, aby pôsobil sebavedomo, nepochádza z jeho jadra a z jeho skutočnej sily. Je to len maska alebo skafander, do ktorého sa zabalil, aby nejako pôsobil.

Udržiavať túto masku je veľmi náročné a unavujúce. Možno poznáte túto únavu v iných oblastiach života, keď musíte byť skvelá matka, úžasná manželka, dokonalá pracovníčka a popritom mať doma poriadok, zvládnuté všetky domáce práce. A aby toho nebolo málo, je veľmi dôležité, ako vás vnímajú iní, vaša rodina, okolie, spoločnosť.

Som naozaj šťastná?

Robíte to všetko naplno, no niekedy padáte od únavy „na hubu“! (Toto sa naozaj nedá inak nazvať, ak tým chcem vyjadriť realitu). Samozrejme, aby sme nezabudli, večer by ste mali byť vzrušená a tešiť sa na sex so svojim mužom, ktorý to tak veľmi potrebuje, aby sa uvoľnil a ejakuloval. Čím získa vytúžený pokoj z celodenného stresu a môže spokojne vypnúť.

A žena? Tá sa môže predsa pustiť do upratania kuchyne po večeri. Večer si konečne sadne a chce sa porozprávať, aj ona sa predsa má právo uvoľniť a dostať zo seba všetko nahromadené.

No pri zaspávajúcom partnerovi, ktorý spokojne oddychuje, to nie je veľmi možné. Ešte stále sú tu slzy, tie úžasné potvorky, cez ktoré príde tá úľava. Sú tu vždy, keď ich potrebujete….

Poviete si, to nie je môj prípad, ja to zvládam. Je to naozaj tak? Skúste si zrekapitulovať posledné dni. Ste naozaj šťastná? Nechajte si po tej odpovedi pauzu a spýtajte sa ešte raz: „Som naozaj šťastná?“

Je rozdiel, či to robíte z lásky, alebo pretože sa to má…

Celé som to nadniesol, aj keď osobne poznám partnerstvá, kde to funguje veľmi podobne. Je to z dôvodu, aby som jasne poukázal, kde je tá únava. Prečo hovorím o únave, keď článok by mal byť o sexualite?

Odpoveď je vcelku jednoduchá. Ak nemáte zdravú sexualitu, nemáte prístup k vnútornej sile, čo spôsobuje v mnohých prípadoch, že neviete, čo vlastne chcete.

Neviete, v čom je vaša vášeň. Neviete povedať nie. Neviete si ustáť samu seba (nie v hádkach, útokoch a hneve..), ale v pokoji a sile, pretože vy viete, kto ste a akú máte hodnotu. Tým nechcem povedať, že sa máte teraz prestať o všetko starať. No je rozdiel, či to robíte z lásky a svojho rozhodnutia, alebo musíte, pretože sa to má.

Je to tá najväčšia zrada…

Prečo je sexualita a sex stále také veľké tabu, aj napriek tomu, že porno je voľne dostupné na internete a provokatívne krivky na nás stále viac vykúkajú z rôznych reklám?

Všetko to navonok vyzerá, že už je to vonku, už sa o tom hovorí. No opak je pravdou. Možno práve kvôli tomu o tom nik nehovorí, lebo to berie, že to je už všade. Všetci vieme zo školy a od rodičov, ako sa máme chrániť pred otehotnením a pred chorobami, no málokto vie, čo vlastne chce, čo potrebuje a ako to získať.

Nik nás nenaučil, ako spoznať toho pravého, čo je vlastne zamilovanosť a ešte viac potrebné, čo je vlastne láska. Sme učení, že láska a sex sú jedno a mnoho ľudí žije tým, že ak je sex, tak je láska, ak nie je, tak už nás nič nedrží pokope.

Ak zistíme, že náš partner mal sex s niekým iným, tak to je to najhoršie, čo sa mohlo stať, pretože potom tam už žiadna láska neostala. Je to tá najväčšia zrada.

Zaujímavé je, že takto je to vnímané aj v partnerstvách, v ktorých sex nefunguje už niekoľko rokov. Ak si neuvedomíme, že láska je niečo hlbšie, niečo slobodnejšie, niečo ďaleko za našimi naučenými vzorcami správania, tak nemáme veľkú šancu oslobodiť sa.

Nemôžeme skutočne milovať, pokiaľ naplno nezačneme milovať samých seba.

Čo je láska? Ešte lepšie sa pozrime na bezpodmienečnú lásku. Všetci po nej túžia a ženú sa za ňou, no nie sú ochotní žiť bez podmienok voči partnerovi. Asi nemusím veľmi vysvetľovať, že s podmienkami je nemožné dosiahnuť bezpodmienečnú lásku.

Takže sa ženieme za niečím, čo vlastne nechceme. Tým v nás vzniká  vnútorný boj, ktorý môže skončiť len dvoma spôsobmi. Upokojíme sa tým, že nikdy nepocítime bezpodmienečnú lásku, alebo sa zbavíme všetkých podmienok a oslobodíme sa. A ešte jedna dôležitá vec! Nemôžeme skutočne milovať, pokiaľ naplno nezačneme milovať samých seba.

Späť k otázke, čo je láska? Jednoduchšie bude popísať, čo nie je. Nie je to potreba vlastniť partnera. Nie je to závislosť na partnerovi. Nie je to strach z opustenia. Nie je to kontrola partnera. Nie je to preberanie si zodpovednosti za partnera. Nie je to žiarlivosť. Nie je to tá potreba robiť všetko s ním a prestať vnímať samého seba. Nie je to posadnutosť.

Nie je to neustále obdarúvanie a kupovanie si partnera. Je to sloboda, v ktorej sa vedome rozhodnete zdieľať svoj život alebo časť svojho života s človekom, s ktorým cítite spojenie. Keď sa jeden z vás rozhodne odkráčať, budete vedieť, že je to v poriadku, pretože ho milujete a rešpektujete z lásky, a nie zo strachu.

Tým nehovorím, že nebudete cítiť smútok, no rozdiel je v tom, že vás to nezničí. Budete vedieť, že všetko je tak ako má byť, a keď budete pripravená, vstúpi vám do života niekto nový.

Ako zistíte či sexualita pre vás nie je problém?

💞1. milujete sa,

💞2. milujete svoje telo,

💞3. viete, čo chcete pri milovaní a ako to chcete, a viete to vyjadriť svojmu partnerovi bez hanby,

💞4. užívate si vlastné dotyky na svojom tele, bez hanby masturbujete a nemáte problém o tom povedať partnerovi,

💞5. nemáte problém s nahotou,

💞6. nehanbíte sa za žiadnu časť svojho tela,

💞7. dokážete dosiahnuť všetky druhy orgazmov,

💞8. ste si vedomá svojich kvalít,

💞9. dokážete partnerovi povedať nie, keď nemáte chuť na sex BEZ VÝČITIEK,

💞10. nie ste ochotná mať sex len preto, aby sa partner uvoľnil,

💞11. ste si vedomá svojho života tu a teraz bez potreby kontroly svojho partnera, kde sa práve nachádza a čo robí,

💞12. nepotrebujete vlastniť svojho partnera ani svoje deti,

💞13. nemáte problém sa odfotiť nahá a poslať to komu chcete…..

Ak ste si na všetky povedali „jasné, to mám!“, tak vám gratulujem! No ak nie, tak sa spýtajte, či už nie je ten správny čas niečo s tým spraviť. Baví vás takýto život, alebo je to len bezpečnejšie naďalej prežívať a zakopávať od únavy, ako sa na to naozaj pozrieť?

Kde mám začať, alebo ako?

Jediný spôsob je od seba. Priložte si ruky na tvár a vnímajte,  čo cítite na vašich dlaniach a končekoch prstov? Jemne nimi pohybujte a dotýkajte sa, akoby ste sa dotýkali najviac milovanej osoby vo vašom živote. Pozorujte a vnímajte, aký je to pocit dostávať takýto dotyk, takúto lásku.

Presuňte svoje ruky na krk a zopakujte. Potom na ruky, prsia, brucho, boky, chrbát, panvu, stehná, lýtka, chodidlá, zadok a nakoniec na vagínu. Na miestach, ktoré nenávidíte, strávte toľko času, koľko je treba, aby pocity začali byť príjemné. Ak vám to nepôjde hneď, nič sa nedeje.

Pri každej možnej príležitosti, najlepšie denne, to opakujte. Cieľ je začať cítiť sa komfortne so svojím telom, tým, čo vám telo dokáže dať. Ďalší krok je požiadať partnera, aby sa vás jemne dotýkal po celom tele a vyhol sa prsiam a vagíne.

Dôležité je si s ním dohodnúť, že na konci nebude sex, aby ste necítili tlak na seba. Ak ho budete cítiť, nedá vám to to, čo vám to má dať. Keď začne,  pozorujte a vnímajte, ako vaše telo reaguje, vnímajte, ako vaším telom začína prúdiť energia.

Sú to neľahké skúšky…

Nechajte vzrušenie narastať a posúvajte hranice toho, čo sa dá s vašim telom zažiť a cítiť. Neskôr môžete pripojiť aj prsia a ako posledné vagínu. Odporúčam dostať sa do hladiny uspokojenia a naozaj nemať sex, nechať to v sebe pôsobiť. Ako ďalej postupovať si postupne povieme v ďalších článkoch. Samozrejme, toto cvičenie môžete spraviť aj partnerovi.

Ako na to, si necháme na budúce. Ak sa dostanete do bodu, že si neviete pomôcť, že neviete ako ďalej, skúste vyhľadať pomoc a dovoľte si túto pomoc prijať. Sú to neľahké skúšky, no ak je vaša túžba po slobode väčšia ako váš strach, tak to dokážete. Držím vám palce. V prípade, že budete mať otázky, rád vám ich zodpoviem priamo do emailu alebo v ďalšom článku. Prajem vám, aby ste žili svoj život v slobode a láske.

miroslav@haranta.sk

Autor: Miroslav Haranta www.haranta.sk

Miroslav Haranta

Miroslav Haranta

Je terapeut, lektor a spisovateľ. Pracuje s klientmi na ich osobnom rozvoji a objavovaní samých seba, liečbe chorôb, strachov, odstraňovaní tráum a bolestí. Aby boli zmeny trvalé, pracuje s nimi najmä cez ich podvedomie, kde ich rôznymi nástrojmi zbavuje starých negatívnych a častokrát hlbokých presvedčení. Venuje sa problematike ženskej zraniteľnosti, vzťahov, výchove detí, ako viesť šťastný a naplnený život.

Prednáša na univerzitách, školách a konferenciách. Organizuje unikátne workshopy psychologickej typológie osobnosti pre širokú aj odbornú verejnosť – ENNEAGRAM, ktorý prináša zlepšenie  vzťahov, pohľad na zmysel života, seba, porozumenie a naplnený život. Je certifikovaným lektorom pre výučbu terapeutickej metódy ThetaHealing© na Slovensku aj v zahraničí.

V rámci firemného koučingu školí a prednáša na témy ako vedomá komunikácia, komunikačné  a manažérske zručnosti, hodnoty, vzťahy, práca s emóciami a emocionálnou inteligenciou, cielená motivácia, rast, otvorenie sa vlastnému potenciálu a ďalšie.

Zo svojich terapeutických a vlastných životných skúseností napísal knihu s názvom “Olívia, časť prvá” – o žene, jej vnútornom a myšlienkovom a emočnom prežívaní života. O limitoch, bolestiach, strachoch, či fóbiách, ktoré nám v živote tak veľmi ubližujú. Touto knihou pomáha čitateľovi odhaliť skryté nespracované spomienky a emócie.

Niekedy sa vás dotkne tak hlboko, že reakcia na knihu alebo postavu vyvolá hnev, odpor, odsúdenie. No v skutočnosti sa len dotkla nejakého ublíženia alebo problému, ktoré si držíte v sebe a nechcete priznať. Jediná možnosť, ako odhaliť, prečo sme mali takú reakciu, je pozrieť sa dostatočne hlboko do seba a odhaliť, prečo sa nás to dotklo a čo vyvolalo takú reakciu. Mnohokrát budete prekvapení, čo objavíte.

www.haranta.sk

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach