SPÄŤ
Škola sebarozvoja

Life Koučing: Vzdať sa očakávaní

Od: Henrieta Karabova 27.12.2017
1 Hviezda2 Hviezdy3 Hviezdy4 Hviezdy5 Hviezd Ohodnoťte článok
Loading...

Janette Šimková  pomáha hľadať odpovede na otázky súvisiace s rozvojom vašej osobnosti

Už ste si vylámali zuby pri snažení vzdať sa očakávaní zameraných na druhých? Keď nás niekto nahnevá, má to svoje dôvody. V očakávaní, že človek bude lepší, ústretovejší, pozornejší, empatickejší… sú skryté naše túžby a potreby. Ak sa nenaplnia, strácame ilúzie. To nás bolí, lebo vychádzame z predpokladov, že ľudia sa budú správať tak, aby to bolo pre nás prijateľné, potešiteľné, akceptovateľné… Preto nie je také ľahké vzdať sa očakávaní.

Vzdať sa očakávaní

Čo so sklamaním?

Nič sa tak nepostará o frustráciu, hnev a sklamanie ako nenaplnené očakávania. Zabúdame, že niekto iný nemá žiadny dôvod správať sa tak, aby nám vyhovel. Ten druhý je tým, kým je a naše prianie, aby bol niekým iným, je naša vec, nie jeho. Z tohto nám chodí rozčarovanie a podráždenie. Vzdorujeme tomu a trváme na svojom. Ako dieťa nárokujúce si lízanku, ktoré sa neváha hodiť pri pokladni o zem, nech je z toho poriadny efekt.

Tréning veci nehodnotiť

Najlepší spôsob, ako sa vyhnúť nenaplneným očakávaniam od ľudí, je bezvýhradne každého prijímať. Celé kúzlo spočíva v tom, že vychádzame iba z toho, aký niekto je a nehľadáme v ňom niečo iné. Ani keby nám prišlo, že ho tým „spasíme“. Našou úlohou je nastaviť svoju myseľ tak, aby si nepriala, nech sú ľudia iní. Má sa vyrovnať s tým, že sú takí, akí sú.

Do každodennosti

Skutočnosť, že „to“ má niekto inak ako my, neznamená, že to má „zle“. Aj keď nás to dráždi a rozčuľuje. Mne vtedy pomáha zhlboka sa nadýchnuť a povedať si: „Toto je spôsob, akým svet okolo mňa práve teraz funguje. Ako taký je dokonalý, netreba ho vylepšovať.“ Potom sa mi ľahšie prijíma, že netreba ľudí „naprávať“, stačí ich „brať“ takých, akí sú.

Janette Šimková

www.lifekoucing.sk 

womangalérie VŠETKY