Aj vám deti rastú pred očami?

Detí rastú a vyvíjajú sa neuveriteľne rýchlo. Stačí, aby ste ich pár dní nevideli a všimnete si ten rozdiel. V tejto rýchlosti je potrebné si uvedomiť, že na to, aby sme zasiahli a ovplyvnili ich správny telesný a psychický vývoj, máme v podstate len pár rokov.  

Viete, ako môžete ovplyvniť zdravie svojho dieťaťa?

Ako svedomitý rodič sa snažíte vymýšľať každodenné aktivity, pretože viete, že pohyb je dôležitý. Rôzne mimoškolské krúžky, športy, pieskoviská, alebo sa len tak ísť vyšantiť do lesa?  Pozná to každý, kto má doma malého drobca. Samotný pohyb ale zďaleka nie je dostačujúci. Veľmi dôležitejší je aj príjem vyváženej, pestrej, nutrične plnohodnotnej stravy. Veľa z vás sa ide „pretrhnúť“, aby vaše dieťa dostalo to, čo potrebuje.

Napriek tomu to stále nestačí

V súčasnej dobe má podľa odborníkov viac ako 30 % batoliat nedostatok vápnika a železa, vitamínu D dokonca viac ako 60 %. Napriek veľkej snahe rodičov príjem potravy často nepokrýva potrebu všetkých dôležitých živín v dostatočnej miere. Zvlášť, keď sa deti stravujú aj mimo domova.

V detskom veku je potrebné zamerať sa na vývojový trojuholník

O čo ide? Aby ste dieťaťu zaistili dostatočné množstvo zdraviu prospešných látok a umožnili mu tak správny vývoj, je vhodné k pestrej strave pridať doplnky stravy určené špeciálne pre deti v konkrétnej vekovej kategórii. Patrí sem rast, imunitasprávne fungovanie kognitívnych funkciía mozgu. Schopnosť učiť sa, sústrediť sa, krátkodobá a dlhodobá pamäť. Aké kombinácie látok sú pre jednotlivé vekové kategórie vhodné?

Čo potrebujú deti vo veku 1 až 3 roky?

Medzi prvým a tretím rokom života dieťaťa dochádza k rýchlemu rastu. Počas prvého roka vyrastie dieťa dokonca o 25 cm a strojnásobí svoju hmotnosť. Začína spoznávať svet okolo seba, chodiť. Spočiatku spoznáva ochutnávaním a do kontaktu s vonkajším svetom sa dostáva na detských ihriskách, krúžkoch pre batoľatá či v materských kluboch. V tomto období je vhodné podporiť správny vývoj a rast detských kostí, čo zaisťuje vápnika vitamín D3 doplnený o vitamín K2. Vitamín Dprispieva k správnej funkcii detského imunitného systému, ktorý sa v tomto období intenzívne buduje. Vývoj imunity pokračuje až do cca 10 rokov veku,  a preto je nový rad doplnený aktívnym antioxidantom, vitamínom C. Pre rozvoj vnímania, schopnosť učiť sa a kognitívne funkcie všeobecne, je dôležité aj železo.

Máte doma malého výmyselníka vo veku 3 až 6 rokov?

Deti v predškolskom veku sa stretávajú s väčším detským kolektívom, začínajú navštevovať škôlku. Spolu so zmenou prostredia je najviac zaťažený a preverovaný ich imunitný systém. K jeho optimálnemu fungovaniu napomôže vitamín C a D3. Vitamín D3 je zásadný aj pre zdravý rast kostí a tiež silné zuby. S nástupom do škôlky sa objavujú aj nové podnety. Schopnosť učiť sa a pamätať si, rovnako ako ďalšie kognitívne funkcie je možné podporiť prostredníctvom železa. A aby bolo zloženie výživového doplnku naozaj komplexné, je vynikajúce, ak obsahuje napríklad aj trendy betaglukány, ktoré sú v poslednom čase v záujme vedcov.

Vek 6 až 9 rokov

deti rastú

Vo veku 6 rokov väčšina detí nastupuje do školy. Opäť dochádza k zmene prostredia, po novom aj k zmene spôsobu získavania informácií. Kým doteraz sa dieťa učilo skôr krátkodobo a prostredníctvom hier, teraz je nútené dlhodobo sa sústrediť. Práve v tomto veku je potrebné podporiť funkcie mozgu, ktorý dostáva poriadne zabrať. K tomu pomôžu Omega 3 mastné kyseliny (DHA). Je potrebné nepodceňovať ani podporu imunity vitamín D3 a C a s betaglukánmi, pretože tu do hry vstupujú aj ďalšie faktory. Napríklad, ak je dieťa citlivejšie, môže byť imunitný systém oslabený aj stresom spojeným so zmenami režimu.

Budujte dieťaťu pevné zdravie krok za krokom

Tým, že dieťaťu poskytnete dostatočné množstvo zdraviu prospešných látok, pozitívne ovplyvníte jeho vývoj. Vybudovaním silnej imunity, podporou správneho vývinu kostí a mozgových funkcií v detstve im môžete zabezpečiť vyššiu kvalitu života v dospelom veku. Dosiahnuť tieto ciele je však možné len systematickou dlhodobou podporou zdravia.

Zaujímajú vás všetky možnosti, ktoré vyvinuli špičkoví pediatri špeciálne pre zdravie detí?

Všetky informácie nájdete na stránke https://www.martankovia.sk/

Marťankovia FUTURA – doplnky stravy, ktoré dostanete kúpiť v každej lekárni alebo v eshope.