Ako dosiahnuť bohato kvitnúce kvety?

Máme pre vás tipy na starostlivosť

Bohato kvitnúce kvety pelargónie v širokom spektre výrazných farieb – bez nich letná záhrada ani žiaden balkón nie sú kompletné. Pelargónie, alebo inak povedané muškáty, sú neoddeliteľnou súčasťou letnej atmosféry nielen na vidieku, ale aj v mestách.

bohato kvitnúce kvety
https://www.pelargoniumforeurope.com

Pelargónie nepotrebujú veľa k tomu, aby sa im darilo a krásne kvitli. Sú nenáročné na starostlivosť – stačí im vhodné slnečné miesto, dostatok vody, živín a správny kvetináč. Preto sú vhodné pre ľudí, ktorí nemajú veľa času na starostlivosť o rastliny, alebo majú balkóny orientované na južnú stranu bytu, kde iné rastliny trpia. Táto vytrvalá, letná kráska je dokonalým riešením. Odborníci z „Pelargonium for Europe“ odhaľujú niekoľko jednoduchých tipov, ako túto všestrannú juhoafrickú rastlinu pestovať do krásy, od jari do jesene, a to aj v našich zemepisných šírkach.

Načasovanie

Akonáhle sú noci bez mrazu a teplota sa počas dňa zvýši na dvojciferné číslo, nastal ideálny čas premiestniť muškáty do exteriéru. Na našom území je to väčšinou obdobie po ľadových mužoch, Pankrácovi, Servácovi a Bonifácovi.

Umiestnenie

Keďže muškáty pochádzajú z oblasti Cape v Južnej Afrike, ako doma sa cítia na teplom mieste plnom slnečných lúčov alebo v čiastočnom tieni. Dokonca ani priame poludňajšie slnko v letných mesiacoch nie je pre tieto rastliny problém. Čím viac hodín slnka dostanú, tým viac kvetov majú. Polodvojité a dvojité odrody pelargónií a kultivary s veľkými kvetmi nemajú radi vlhkosť, vďaka čomu sú vhodné napríklad pre balkóny chránené pred dažďom. Na druhej strane odrody s jedným kvetom nemajú s dažďom žiaden problém.

bohato kvitnúce kvety
https://www.pelargoniumforeurope.com

Kvetináče

Muškáty rastú zvlášť dobre, keď majú veľa miesta. Ak sú vysadené príliš blízko iných rastlín alebo ak je nádoba na rastliny príliš malá, nedosiahnu svoj plný potenciál kvetu. Optimálne by mal mať kvetináč alebo kontajner minimálnu hĺbku 18 centimetrov a rastliny by mali byť od seba vzdialené najmenej 20 centimetrov.

bohato kvitnúce kvety
https://www.pelargoniumforeurope.com

Polievanie

Keď teploty stúpajú, muškáty rastú a produkujú kvety. Vtedy sa zvyšuje aj ich spotreba vody. Nevadia im dlhotrvajúce tepelné vlny, pokiaľ majú pravidelný a dostatočný príjem vlahy. Rastliny by ste nikdy nemali nechať úplne vyschnúť, je však potrebné zabrániť aj ich zamrznutiu. Prebytočná voda by mala vždy odtiecť, aby nezačali hniť korene. Najlepšie je zalievať rastliny pomaly a v malom množstve.

V skutočne horúcich dňoch ich možno zalievať ráno aj večer. Prácu vám môžu uľahčiť špeciálne systémy samočinného zavlažovania záhrad, ale pre šikovných domácich majstrov je riešením aj upravená plastová fľaša s vodou. Správne množstvo vody na zalievanie je 10 % objemu nádoby, čo zodpovedá asi pol litru na rastlinu v 20 cm nádobe.

Mohlo by vás zaujímať

Farebné muškáty

Farebné muškáty robia život krajším

Muškáty sú absolútnou hviezdou záhonov a balkónov. Vďaka svojim kvetinám so širokou škálou farieb a rôznych tvarov prinášajú letnú atmosféru a zvyšujú váš pocit pohody.… Čítaj ďaľej

Hnojenie

Muškáty majú porovnateľne vysoké potreby výživy ako pri zalievaní. Použitie muškátovej zmesi s hnojivom s pomalým uvoľňovaním živín, zaručí rastlinám optimálnu výživu. Z pokynov výrobcu na obale sa dozviete, ako dlho by mali živiny vydržať. Pomalé uvoľňovanie živín sa vzťahuje na podmienky pri priemernej teplote okolo 20 °C. Pretože teplota pôdy na balkónoch je v lete často vyššia, hnojivo sa vyčerpá skôr. Do zavlažovacej nádoby možno alternatívne pridať štandardné hnojivo pre pelargónie alebo iné kvitnúce rastliny približne raz týždenne. Pokiaľ kvitnúce listy tmavnú, je to znak nedostatku živín. Od septembra, počas celej zimy, kedy máte muškáty zazimované, môžete výživu rastlín obmedziť alebo úplne vynechať.

Starostlivosť

Zažltnuté listy muškátov odstraňujte pravidelne, nielen pre pekný vzhľad rastlín. Týmto spôsobom sa muškáty stimulujú, aby produkovali nové kvety a netvorili semená. Je to mimoriadne dôležité u polodvojitých a dvojitých odrôd. Vyčerpanú stonku kvetu odtrhnite palcom a ukazovákom. Medzi koncovými odrodami sa nachádzajú aj samočistiace pelargónie, ktoré púšťajú odumierajúce kvety samy a nové púčiky produkujú takmer okamžite.

Prezimovanie

Ak si chcete užiť krásne kvety svojich milovaných muškátov aj na ďalší rok, môžete ich nechať prezimovať v interiéri. Potrebujete iba dostatok priestoru, trochu trpezlivosti a obratnosti. Rastliny sa musia pred prvým nočným mrazom orezať do výšky asi 15 cm a uložiť dovnútra na svetlé miesto bez mrazu. Môžete odstrániť listy, a znížiť tak stratu vlhkosti odparovaním. Má to aj dve ďalšie výhody. Vďaka odstráneniu listov rastliny zaberajú menej miesta a je menšie riziko, že ich napadnú škodcovia.

V zimnom období sú pre muškáty ideálne teploty medzi 5 až 10 °C. Počas týchto mesiacov rastliny potrebujú málo vody. Ak však dodržíte odporúčanú starostlivosť, na jar sa muškáty prebudia späť k životu. Nezabudnite, pri zvyšujúcich sa teplotách, poskytnúť rastlinám viac vody.

Po prezimovaní by ste mali muškáty presadiť do nového, čerstvého substrátu a premiestniť do exteriéru. Prezimované pelargónie môžete vo februári premiestniť z tmavého miesta na svetlé a chladné miesto a od apríla, pokiaľ sú vonkajšie teploty nad bodom mrazu, ich môžete premiestniť do vonkajšieho prostredia.

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach