(BIO)dekoratívna kozmetika: Zuii rešpektuje nielen zdravie žien ale aj prírody

Vedeli ste, že dnes si už môžete kúpiť šminky, ktoré sú vyrobené z kvetov? Že existuje kozmetika, ktorá rešpekujte prírodu a aj našu pokožku? Nebolo však tomu vždy tak…

Zuii

Zuii – Ako to všetko začalo

Zo starých kníh sa dozvedáme, že najpoužívanejšími skrášľovacími prostriedkami minulosti  boli rôzne bylinky, ktoré si ženy samy miešali. Dokonca aj tvár egyptskej kráľovnej Kleopatry, ktorá patrila vo svojej dobe k najmocnejším a najpríťažlivejším ženám, zdobili prírodné farby.  Pre Kleopatru boli typické farebné viečka a tmavočierne linky okolo očí. Za tie vďačila minerálnej zmesi s  uhlíkovým základom – kajalu. Egypťania verili v jeho zázračné a liečivé schopnosti. Mysleli si, že dokáže zlepšiť slabý zrak a zabraňovať očným infekciám. Okrem iného si kráľovná pravidelne dopriala kúpele v mlieku a mede, pílingy s morskou soľou či pleťové obklady a masky, ktoré si sama namiešala z dostupných byliniek.

Škodlivá chémia

Začiatok moderných dejín vo svete kozmetiky sprevádzala bohužiaľ tragická udalosť. Na svedomí ju mala vtedajšia novinka na trhu – maskara Lash Lure. Následkom jej používania prišlo množstvo žien o zrak a jedna dokonca otrave podľahla. Vplyvom tejto udalosti sa zvýšila opatrnosť pri výrobe kozmetiky a dôsledkom bolo, že sa kozmetika začala testovať, neskôr bohužiaľ aj na zvieratách.

Postupne začalo vznikať nespočetné množstvo značiek, ktoré zaplavili trh rôznymi kozmetickými produktmi. Kozmetika neplnila už  len dekoratívnu, ale aj čistiacu, ošetrujúcu či ochrannú funkciu. Niektoré kozmetické výrobky boli veľkým nepriateľom našej pokožky. Išlo najmä o produkty, ktoré obsahovali syntetické chemické látky, toxíny a iné nebezpečné zložky poškodzujúce pokožku.

Kozmetika z kvetov

V súčasnosti sa opäť začala vyrábať a používať prírodná dekoratívna kozmetika, a to najmä biokozmetika, ktorá si vďaka svojim pozitívnym účinkom na človeka a zdravotnej nezávadnosti získava vo svete čoraz väčšiu popularitu. Vracia na začiatok, teda do obdobia keď sa v kozmetike využívali liečivé bylinky, kvety a oleje, ktoré majú blahodarné účinky na našu pleť a pokožku. Krásnym príkladom spojenia prírody a dekoratívnej kozmetiky je austrálska značka Zuii Organic , ktorá je zameraná na výrobu líčidiel z kvetov. Líčidla Zuii sú ručne vyrábané a obsahujú 95-97% kvetín.  ZUII ORGANIC je celosvetovo prvá certifikovaná bio dekoratívna kozmetika, ktorá neobsahuje žiadne parabény, chemické látky, modifikované zložky, či konzervačné látky.  Vďaka prírodnej dekoratívnej kozmetike tak máme možnosť používať líčidlá na dennej báze, bez toho, aby sme našej pleti škodili, alebo ju akokoľvek zaťažovali. Naopak, kozmetika obsahuje prírodné pleje a výťažky z kvetov, ktoré majú hojivé účinky. Je preto ideálna aj pre tú najproblematickejšiu pleť. A čo je najpodstatnejšie, svojim zložením rešpektuje potreby prírody.

Nina Murárová

Fotografie: Zuii, Biorganica.cz