Čo sa skrýva za jarnou únavou?

Ste ospalí, cítite sa vyčerpaní, malátni, ťažšie sa sústredíte a nič sa vám nechce?

Sú to bežné prejavy jarnej únavy, ktorú prežívajú mnohí. Dobrá správa je, že nejde o chorobu, lebo medicína takúto diagnózu nepozná. Je to skrátka odpoveď nášho organizmu na zmenu ročného obdobia a ak sme zdraví, trvá krátko, pár dní.

za jarnou únavou

Jarná únava má viacero príčin

„Počas zimy sa oslabili naše adaptačné mechanizmy prispôsobiť sa vonkajším podmienkam. Jeden z dôvodov je, že v zimných mesiacoch bolo málo svetla. Náš organizmus prirodzene reaguje na minimum slnečných lúčov. V dôsledku toho máme nedostatok vitamínu D, ktorý sa vplyvom slnka tvorí v našej koži,“ vysvetľuje MUDr. Želmíra Daňová, lekárka – internistka z Nemocnice v Malackách. V zime navyše v našom jedálničku bolo menej čerstvého ovocia a zeleniny, čo je vzácny zdroj vitamínov a minerálov. Práve tie majú významnú úlohu v obranyschopnosti organizmu. Chladný vzduch a nízke teploty sa takisto podpísali pod úbytok našej energie, pretože organizmus sa vyčerpal zabezpečovaním telesnej teploty. Nejeden z nás nabral ďalšie kilá, a tak sa ťažšie hýbeme a skôr sa cítime unavení. Kaloricky výdatná strava s vysokým zastúpením tukov, cukrov a soli sa podpisuje pod znaky únavy.

MUDr Zelmíra DanovaNáhle oteplenie verzus spomalené reakcie organizmu

Hoci sa na jar príroda prebúdza k životu, nie je nič nezvyčajné, že na niekoho náhly prísun slnečných lúčov pôsobí opačne. Prečo je to tak? Doktorka Daňová vysvetľuje: „Rýchle zmeny teploty ovzdušia znamenajú aj zmenu atmosférického tlaku a spôsobujú zvýšené nároky prispôsobiť sa im. Na to reagujú horšie ľudia s nižšou telesnou zdatnosťou či pacienti s ochorením srdca, pohybového systému či s dýchacími problémami.“  Náhly prílev teplého vzduchu môže „zamávať“ aj s tými, ktorí veľmi citlivo reagujú na vonkajšie prostredie. No a samostatnou skupinou sú tzv. meteosenzitívni ľudia. Je to ľudové označenie pre tých, u ktorých sa zmeny ovzdušia prejavujú bolesťami svalov a kĺbov.

Pretrvávajúca únava už nie je len únavou

Lekárka pripomína, že jarná únava trvá krátko, a preto ak sú stavy ospalosti a vyčerpania výrazné a pretrvávajú viac ako niekoľko dní či týždňov, treba vyhľadať lekára. Môže ísť o závažné ochorenie. Doktorka Daňová hovorí, že za únavou sa môže skrývať celý rad zdravotných ťažkostí. „Patria sem zápalové, reumatické, neurologické či nádorové ochorenia. Ďalej sú to poruchy imunitného systému, alergie, anémia či diabetes, pričom spektrum ochorení, pri ktorých je únava sprievodným príznakom je široké.“

Ak sa cítime malátni a slabí, a zo dňa na deň nám vystúpi teplota na 40 stupňov Celzia, k tomu sa pridajú bolesti hlavy, svalov a kĺbov, bolesť v hrdle a nádcha, tak s veľkou pravdepodobnosťou sme sa nakazili vírusom chrípky. Chrípku však treba „vyležať“, dbať na dostatok tekutín, vitamínov, a nežiadať od lekára recept na antibiotiká. Na vírusy totiž táto skupina liekov nepôsobí. Za únavou sa môže skrývať ešte ďalšie vírusové ochorenie. „Keď pri dlhšej únave človeka svrbí koža, i vtedy má zmysel vyhľadať lekára,“ radí doktorka Daňová. Môže ísť o hepatitídu typu C, ktorá sa navonok neraz prejavuje len ako bežná vírusová infekcia bez špecifických príznakov. „Pri hepatitíde C pacient nemusí mať nažlto sfarbenú kožu. Pri tomto type hepatitídy sa žlté sfarbenie kože vyskytuje v akútnom štádiu len pri malom počte pacientov. No zrazu sa pri odbere krvi zistí prítomnosť protilátok,“ upozorňuje doktorka.  

Chronická únava patrí do rúk špecialistov

Ľudia si neraz pocity únavy vysvetľujú tak, že sú skrátka chronicky unavení. Nie je to také jednoduché. Je známe ochorenie, ktoré označujeme ako „chronický únavový syndróm“. Určenie chronického únavového syndrómu patrí do rúk lekárom – odborníkom. Podľa doktorky Daňovej, ide o ochorenie postihujúce viaceré orgány prejavujúce sa rozmanitými príznakmi. Jedným z hlavných prejavov je oslabenie imunity.

Ak nie sme chorí, jarnú únavu môžeme sami prekonať

Ak sa za únavou neskrýva žiadne ochorenie, dokážeme ju sami ľahko zvládnuť. Mali by sme sa viac pohybovať na čerstvom vzduchu a nájsť si šport, ktorému sa budeme pravidelne venovať. Primeraná fyzická aktivita je dôležitá preto, aby sme sedavú prácu dokázali vyvážiť vhodnými cvičením. Nesmieme zabúdať ani na oddych a dostatočný spánok, pretože jeho nedostatok náš organizmus opätovne unaví. Významnú úlohu zohráva i pestrá strava a príjem vitamínov, najlepšie v podobe ovocia a zeleniny.

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach