Deň rakúskej kuchyne

Na pochúťkach, ktoré pripravili študenti, si pochutnávali diplomati, ktorí reprezentovali krajiny bývalej monarchie…  

Napriek tomu, že momentálne sa tešíme z letných dní a študenti majú prázdniny, prinášame milú a príjemnú spomienku  na zaujímavú akciu, ktorá sa uskutočnila ešte pred prázdninami: Už po dvanásty raz sa študenti SOŠ Gastronómie a hotelových služieb Farského č. 9 v bratislavskej Petržalke pod vedením ich majstrov odborného výcviku oboznamovali s cudzokrajnou kuchyňou. Tentoraz to bola rakúska. Doteraz takto svoju národnú kuchyňu predstavili od roku 2013 veľvyslanectvá Indonézie (dvakrát), Turecka, Gruzínska, Egypta, Japonska, Talianska, Grécka, Izraela, Srbska a Vietnamu.

Deň rakúskej kuchyne

Rakúska gastronómia je nám blízka

Cieľom projektu je dať príležitosť študentom školy, aby sa oboznámili s exotickými, ale nie komplikovanými receptami cudzokrajnej kuchyne, ktoré budú môcť uplatniť aj v praxi. To zdôraznil vo svojom príhovore aj riaditeľ školy, Dr. Jozef Horák. Upozornil, že v projekte po exotických kuchyniach prichádza nám veľmi blízka gastronómia a privítal rekordný počet veľvyslancov. Ich výber zdôvodnil vo svojom príhovore hlavný hostiteľ, rakúsky veľvyslanec pán Helfried Carl. Prítomní diplomati totiž reprezentovali krajiny bývalej monarchie – česká veľvyslankyňa pani Lívia Klausová, chorvátsky veľvyslanec pán Jakša Muljačič, slovinská veľvyslankyňa pani Bernarda Gradišnik, poľský veľvyslanec pán Leszek Soczewica, bulharská veľvyslankyňa pani Yordanka Chobanova a rumunská veľvyslankyňa pani Steluta Arhire. Pán veľvyslanec Carl zdôraznil, že so všetkými týmito krajinami má Rakúsko veľmi dobré vzťahy, a to sa premieta aj do jeho priateľských kontaktov s pozvanými kolegyňami a kolegami. Upozornil tiež, že tento rok si pripomíname 300. výročie od narodenia cisárovnej Márie Terézie, ktorej najhonosnejší portrét je práve v bratislavskom Primaciálnom paláci. Slávnostný úvod Dňa rakúskej kuchyne na SOŠ Gastronómie a hotelových služieb Farského č. 9 v bratislavskej Petržalke patril hymnám Slovenska a Rakúska, záver spestrili študenti školy výberom folklórnych melódií v podaní dvoch huslí a basy.

Deň rakúskej kuchyne

Degustácia ako má byť!

Za slávnostný stôl zasadli oproti veľvyslancom a veľvyslankyniam hostia pána riaditeľa Horáka: v prvom rade novinári, ktorí sa venujú téme gastronómie a turizmu: Justín Topoľský, Viera Dudášová, Beata Havranová  a Kristína Ilaszová. Hosťom pána riaditeľa bol aj pán Miroslav Horák, ktorý sa ako šéfkuchár dostal na špičku viedenskej gastronómie a preto mohol zasvätene komentovať vybrané jedlá. Po krátkom prípitku koordinátora projektu Gustáva Murína začala samotná degustácia vybraných jedál.

Všetko pozorne zaznamenával štáb TV Markíza. Ich reportáž môžete porovnať s reportážou Vega TV.

Podávali sa delikatesy, na ktorých si kedysi pochutnával aj cisár Franz Josef

Presne v duchu projektu boli jedlá jednoduché, ale zároveň osobité. Po polievke sa ozdobou menu stalo jedlo, ktoré je v Rakúsku mimoriadne obľúbené (dokonca kedysi aj cisárom Franzom Jozefom), ale na Slovensku prakticky neznáme – Tafelspitz. Ide o plátok toho najlepšieho hovädzieho mäsa z takzvanej kvetovej špičky. Po trojhodinovom varení so zeleninou je takto získaný vývar základom už spomínanej polievky s krupicovými knedličkami. Prílohou hlavného jedla boli opekané zemiaky s pažítkovou omáčkou a žemľovým chrenom. Čokoládový dezert Belvedere s jahodou zavŕšil kulinárske hody. Ako bonus ponúkol pán riaditeľ Horák bratislavské rožky, podľa originálnej receptúry, čo ocenila v minulosti aj odborná porota a oceňujú aj poslanci Európskeho parlamtnu v Bruseli, kam za minulý rok  poslali až 500 kusov tejto tradičnej bratislavskej pochúťky. K jedlám boli podávané vína z Burgenlandu a Dolného Rakúska, vybrané pánom veľvyslancom: Grüner Veltliner (Kies, Weingut Kurt Angerer, 2016), Cuvée Q2 (Weingut Gager, Deutschkreutz 2015) a Auslese Cuvée (Kracher, 2016).

Projekt bude pokračovať

Pri náročnej skúške v kuchyni študentov školy viedli majstri odborného výcviku Ľuboš Babušek a Zoltán Černák. Výzdobu slávnostného stola i obsluhu zvládli na výbornú študenti v odbore čašník-servírka, ktorých viedli Bc. Viera Nižňanská, Bc. Janka Drdacká, Mgr. Helena Grachová a Ing. Danica Šidlíková. Koordináciu s Veľvyslanectvom zastúpeným Ingrid Tomčíkovou na príprave celého podujatia do všetkých detailov viedla Ing. Janka Krošláková. Výkony študentov a majstrov školy prítomných diplomatov tak nadchli, že svoju účasť na projekte už prisľúbili veľvyslankyne Českej republiky a Bulharska. Deň rumunskej kuchyne je už naplánovaný na november tohto roku.

Jedlá boli servírované aj učiteľom a študentom a všetkým výborne chutilo.