Dovolenka – krok k zdravšiemu životnému štýlu

Leto je synonymom pre relax, odľahčené jedálne lístky a prímorské dovolenky. Slováci majú zvlášť v obľube stredomorské destinácie, ktorých národy sú pre našinca inšpiráciou, ako jesť zdravšie a cítiť sa fit do vysokého veku. Ich tajomstvo dlhovekosti spočíva v súčinnosti viacerých faktorov – dostatok prirodzeného pohybu, rozumná skladba jedál pri stolovaní, nenáhlenie a omega-3 mastné kyseliny.

Mudr. Alzbeta BederovaStredomorské špeciality na tanieri dajú dovolenke pridanú hodnotu. Radšej sa nechajte uniesť vôňami a chuťami miestnych kuchýň, než lákadlami rýchleho občerstvenia, a to nielen kvôli gastronomickému zážitku, prostredníctvom ktorého sa vám otvorí srdce krajiny, ale najmä pre zdravie. „Veľkou chybou je, ak sa dovolenkári stravujú individuálne a namiesto kompletného obeda konzumujú prevažne jedlá z fastfoodov. Tieto sú zdrojom rizikových prepálených tukov a transmastných kyselín,“ upozorňuje nutričná špecialistka MUDr. Alžbeta Béderová, CSc. a odporúča stredomorský typ stravovania, ktorý prospieva tráveniu i celkovému zdravotnému stavu.

„Pre stredomorskú kuchyňu je typický dostatok zeleniny a ovocia, ktoré sú zdrojom celej škály ochranne pôsobiacich fytonutrientov. Vyniká tiež konzumom morských rýb, ktoré sú zdrojom esenciálnych polynenasýtených omega-3 mastných kyselín a navyše bývajú pripravené na kvalitnom olivovom oleji.“

A ako podľa odborníčky na výživu vyzerá plnohodnotné dovolenkové menu? „Ideálne sú pestré a sýte raňajky. Mali by pokryť 20 % celodenného príjmu energie a živín, a zabezpečiť energetickú potrebu na dopoludňajšie aktivity. Raňajky môžeme zahájiť čerstvou ovocnou šťavou, aby sa naštartovala činnosť tráviaceho traktu, tvorba tráviacich štiav a črevná peristaltika. Výborné je celozrnné pečivo, kvalitná nátierka – sardinková, tuniaková alebo avokádová, plátok kvalitnej šunky a bohatá zeleninová obloha. Vhodné sú aj kyslomliečne výrobky s cereáliami. Na desiatu volíme osviežujúce ovocie, ovocné šťavy alebo ovocno-zeleninové smoothies. Obed je vhodné posunúť do popoludňajších hodín a na večeru odporúčam ľahké zeleninové jedlá s čerstvo pripravenou rybou s vysokým podielom omega-3 mastných kyselín.“

Práve vôňa rýb mnohým z nás evokuje čas dovoleniek, no Slovensko ako vnútrozemská krajina už dlhodobo patrí k štátom s podpriemernou konzumáciou rybacích pokrmov, a to napriek tomu, že výskumy opakovane poukazujú na ich širokospektrálne priaznivé účinky na organizmus. Štvorročný vedecký výskum [1] ukázal, že ľudia, ktorí pravidelne jedia stredomorskú stravu s vysokým podielom omega-3, sú psychicky vyrovnanejší, dožívajú sa vyššieho veku a znižujú riziko rakoviny i srdcovo-cievnych ochorení.

Zabudnite na novoročné predsavzatia, ktoré aj tak v prvý januárový týždeň porušíte! Práve leto je ten správny moment zlepšiť si životosprávu. Začnite tým, že stredomorské gastronomické tradície etablujete v slovenských domácnostiach. Nešetrite teda ovocím, zeleninou, strukovinami a obilninami, používajte olivový olej, skúste zvýšiť konzumáciu rýb. „Slováci majú najviac v obľube lososa,“ hovorí šéfkuchár Andrej Saturi na margo ryby, zaujímavej práve kvôli vysokému obsahu omega-3 mastných kyselín. Ak si nie ste istí, či ho zaraďujete do stravy v dostatočnom množstve, poistkou pre zaistenie optimálneho príjmu omega-3 sú kapsule OmegaMarine Forte+ z vysoko koncentrovaného rybieho oleja pochádzajúceho z nórskych lososov a spracované na základe 150-ročnej nórskej tradície a poznatkov.

Andrej Saturi

Jedinečnosť nórskeho lososového oleja v kapsulách OmegaMarine Forte+ spočíva predovšetkým v jeho úplnej čerstvosti, vďaka čomu ho dokáže telo vstrebať až na 98 %. Pre porovnanie – efektivita vstrebávania omega-3 mastných kyselín z rastlinných zdrojov je nižšia, čo výrazne znižuje aj ich účinok na zdravie človeka.

[1] Trichopoulou A, Costacou B. and all (2003) Adherence to a Mediterranean diet and survival in a Greek population. New England Journal of Medicine 348: 2599-2608.

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach