Fajčiarom zostanú s príchuťou len cigarky

Od zajtra sa sprísňujú podmienky predaja

Fajčiari na Slovensku, rovnako ako v celej EÚ, si od stredy už nekúpia mentolové cigarety a tabak s touto príchuťou. Výrobcovia odhadujú, že  približne 150-tisíc Sloveniek a Slovákov vyhľadáva práve cigarety s tzv. pukačkou – kapsľou, ktorá uvoľňuje charakteristickú arómu. Pre takýchto fajčiarov sa relevantné alternatívy obmedzia na ochutené cigarky.

Prechodné obdobie, počas ktorého sa ochutené cigarety a tabak na vlastnoručné zhotovenie cigariet mohli predávať, sa totiž končí presne 20. mája 2020. Generálny zákaz ich predaja definuje európska Smernica 2014/40/EÚ o tabakových výrobkoch. Je súčasťou postupného sprísňovania regulácie tabaku. Za porušenie tejto povinnosti hrozí na Slovensku pokuta až do výšky 10 000 eur.

Zákaz sa nevzťahuje na cigarky. Ich súčasťou pritom môže byť filter a ich konzumácia tak pripomína klasické cigarety, akurát namiesto papiera sú obalené v tabakovom liste. Kapsľa vo filtri po prasknutí môže uvoľniť mentolovú, ale aj inú príchuť. „Chceme ľuďom ponúkať široký sortiment inovatívnych výrobkov, z ktorých si môžu slobodne vybrať tie, ktoré zodpovedajú ich potrebám,“ vysvetľuje Martin Jaroš zo spoločnosti JTI Slovak Republic.

Zároveň varuje pred hľadaním alternatívnych zdrojov fajčiva na čiernom trhu. „Falzifikáty nie sú regulované a môžu byť pre človeka nebezpečné. V minulosti sa v nich preukázal obsah azbestu, plesní, prachu či stopy potkanieho trusu. Nehovoriac o tom, že sú nezákonné,“ varuje M. Jaroš.

V rovnaký deň sa končí aj prechodné obdobie na dopredaj produktov, ktoré ešte nemajú na obaloch jedinečné identifikátory pre vysledovateľnosť, ktorá bola pre cigarety a tabak na ich vlastnoručnú výrobu zavedená pred rokom. Po novom musí mať každé spotrebiteľské balenie svoj jedinečný kód. Aj za porušenie tohto pravidla hrozí slovenským obchodníkom pokuta do 10 000 eur.