Festival pôžitkov

Bola raz skupina vášnivých vinárov v regióne Carnuntum, neďaleko Bratislavy, ktorá sa oduševnila myšlienkou zorganizovať veľkú slávnosť pre ľudí, aby tak prilákali do regiónu milovníkov života, avšak najmä vína zblízka i zďaleka. Ponúkli ochutnávku skvostných druhov vín a s vínom, skvostným jedlom a hudbou oslavovali tri dni na najkrajších miestach svojej domoviny. Návštevníci boli vtedy nadšení a radosť aktérov zmobilizovala a nadchla aj obyvateľov celého okolia… a tak sa zrodila myšlienka a nápad…

Od malej iniciatívy miestnych vinárov až po veľký gurmánsky festival
Je to ako príbeh z rozprávky, že sa z jednej trojdňovej slávnosti vinárov z oblasti Rubin Carnuntum, v Dolnom Rakúsku, nie ďaleko od Bratislavy, v roku 2006, stal jeden z najvýznamnejších gurmánskych festivalov súčasnosti.

Carnuntum_Experience_c_Tom_Lamm

Tohto roku oslavuje Carnuntum Experience, od 21. augusta do 6. septembra, svoje 10-te narodeniny!
Obľúbené vinárske i gastronomické podujatie stavia do popredia regionalitu, históriu a prírodu oblasti Carnuntum. Medzitým do regiónu južne od Dunaja, rok čo rok koncom augusta, prišli tisíce milovníkov vína, aby spoznali a zažili zvláštnosti tejto krajiny. Spoluorganizátormi tohto podujatia, stále s novými atrakciami a zábavnými podujatiami pre veľkých i malých, sú každoročne gastronómovia, pestovatelia a podnikatelia.

Od roku 2014 sa partnerom festivalu Carnuntum Experience stal aj región Marchfeld. Ponúka chutnú zeleninu a reálne kulisy – barokové zámky ako Schloss Hof a zámok Niederweiden. A samozrejme mnoho možností ako v zámkoch stráviť deň.

CarEx_Karte_Kopie

Objaviť, zažiť, vychutnať, od Carnuntum až po Marchfeld (Moravské pole)
Pri príležitosti narodeninovej oslavy si organizátori vymysleli slávnostný program, v ktorom bude vinárstvo, kulinárstvo, príroda a kultúra zastúpená vo vyše 50-tich podujatiach. Popri obľúbenej klasike ako “Sieben Köche – sieben Winzer” (Sedem kuchárov – sedem vinárov) v Göttlesbrunne alebo “Essen wie zu Haydns Zeiten” (Jedlo ako za čias Haydna) v obci Rohrau, Carnuntum Experience láka aj mnohými novými zaujímavými programami: “Fotoführung im Lustschloss mit Chinaflair” ( „Fotografie v zámku zábavy s nádychdom Číny“) na zámku Niederweiden, “Heisser Action und kühlen Cocktails” ( „Horúce aktivity a chladené koktajli“ !pri Beachvolleyballe v obci Höflein, či romantickým putovaním “Grill- und Genusswanderung” – „Vandrovanie a grilovanie s pôžitkom“ v okolí obce Göttlesbrunn.

White Wine Fashion – celkom posledná príležitosť
V piatok, 21. augusta, po desiaty raz, otvorí Carnuntum Experience svoju vynikajúcu slávnosť “White Wine Fashion”. Chutné biele vína a živá hudba skupiny “Mabea”, má po celý čas dodať správnu náladu, unikátom je, že hostia i vincúri budú odetí celí do bieleho. Potom sa bude pri hudbe hviezdneho diskdžokeja Klausa Biedermanna tancovať až do ranných hodín. A medzitým si budú hostia vychutnávať vína alebo ochutnajú napríklad „Carnuntum Perla” – prvú cigaru plnenú bielym vínom. O spokojnosť hostí sa postará už tradične Karin van Vliet, spolu s tímom reštaurácie Trabitsch. Dejiskom “White Wine Fashion” je tohto roku Steinbruch (kameňolom) am Pfaffenberg, v obci Bad Deutsch Altenburg. Táto „Kultparty“ regiónu má byť tohto roku aj poslednou a bude určite jedinečná.

 

Rubin Carnuntum prezentácia – rímska narodeninová oslava
Vrcholom záveru dvojtýždňovej zábavy, festivalu Carnuntum Experience, bude 5. septembra, prezentácia vín pod značkou Rubin Carnuntum. Je to po prvý raz, čo budú v jubilejnom roku prezentovať vincúri nové vína Rubin Carnuntum, v rámci areálu pompézneho rímskeho mesta a oslavy vína v historickom prostredí Archeologického parku Carnuntum.

Návštevníci sa môžu prechádzať po slávnostne vyzdobených rímskych vilách, získať obraz o remeselnej zručnosti Rimanov, ale aj ochutnať miestne lahôdky na rímskom trhu a vychutnávať si jemný mok Rubin Carnuntum, či iné úžasné vína: Reserve a „čerstvé“ biele vína z oblasti Carnuntum. Bude to dôstojná narodeninová oslava pre Rubin Carnuntum a veľký zážitok pre celú rodinu!