Inhalovanie je liečba bez chémie

Prevencia a liečba v jednom

Zvyšujúci sa počet chrípkových ochorení, nárast vírusov a prechladnutí, ako aj strach z rozšírenia nového vírusu spôsobil, že čoraz viac ľudí sa zaujíma o spôsob, ako mať dýchací systém v čo najlepšej kondícii. Ideálne je vôbec neochorieť. Ako to dosiahnuť? Jednoducho!

Inhalovanie

Zastavte chorobu skôr, ako sa prejaví!

Jedným z riešení je inhalovanie. Inhalovanie nie je módny výstrelok. Ide o rokmi overenú a obľúbenú formu prevencie a liečby problémov s dýchacími cestami, pri ktorej sa do dýchacích ciest dostávajú maličké kvapôčky aerosólu. Vďaka inhalovaniu sa zvlhčia dýchacie cesty, ktoré sú následne odolnejšie, hlien sa stáva redším, ľahšie sa vykašliava, hltan a ústna dutina sa dezinfikujú a človeku sa lepšie dýcha. Inhalovanie je vynikajúce nielen ako prevencia pre zdravých ľudí, ale prínosy ocenia aj alergici a astmatici, ktorí musia inhalačnú liečbu konzultovať so svojím odborným lekárom, ľudia bývajúci v mestách a obciach so znečisteným ovzduším, ľudia, ktorí žijú v domácnosti s fajčiarmi, tí, ktorých trápi fajčiarsky kašeľ. Inhalovanie pomáha aj pri urýchlení liečby po ORL zákrokoch, alebo ak máte pocit suchých slizníc. Ak ste niekedy počuli o závislosti od nosných kvapiek, tak inhalovanie je jednou z možností, ako sa jej zbaviť a voľne dýchať bez toho, aby ste si museli niekoľkokrát denne kvapkať kvapky do nosa.

Inhalovanie

Naparovanie nie je inhalovanie

Naparovanie bolo vyhľadávané už za čias Hippokrata. Vtedy sa chorým odporúčalo naparovať a vdychovať eukalyptus či mentol. Americkí Indiáni tiež objavili čaro vdychovania byliniek, keď pri liečbe astmy využívali výpary rastliny. Naparovanie nie je najlepšou voľbou liečby dýchacích problémov. Dôvodom je nielen to, že so sebou nesie riziko obarenia, ale ani efekt nie je porovnateľný s inhalovaním. Vdychované čiastočky sú veľké a dostanú sa maximálne do ústnej dutiny a nie do priedušiek a pľúc, kde majú pôsobiť.  Vývoj však ide dopredu a dnes máme k dispozícii moderné inhalátory, ktoré roztok premenia na aerosól.

V dnešnej dobe je inhalovanie čoraz vyhľadávanejším spôsobom liečby respiračných ochorení. Inhalátory vyrábajú z minerálnej vody určenej na inhalovanie, fyziologického roztoku či  liečiva aerosól, teda jemnú hmlovinu. Vďaka tomu, že inhalované častice sú malé, dokážu preniknúť hlboko do dýchacích ciest a tam pôsobia čistiaco, protizápalovo a zmierňujú opuch sliznice.

Inhalovať môže každý

MUDr. Katarína Šimovičová

Inhalovanie pomocou inhalátora je naozaj jednoduché a vhodné  už pre novorodencov. Stačí si rovno sadnúť, pripraviť a zapnúť si inhalátor a dýchať. Trikrát denne, počas choroby aj častejšie, ideálne aspoň tri minúty. „Výhodou inhalovania je, že ide o liečbu bez chémie. Ak sa liečite rôznymi sirupmi proti kašľu, liekmi, ovplyvňujete celý organizmus a každý liek môže mať aj nežiaduce účinky. To sa pri inhalovaní nemôže stať. Liečba je priamo cielená a bez akýkoľvek nežiaducich účinkov. Pomocou inhalácie sa inhalačný roztok dostáva priamo na potrebné miesto,“ hovorí lekárka pre deti a dorast MUDr. Katarína Šimovičová.    „Inhalátor je vynikajúca pomôcka, avšak vždy je potrebné informovať sa a spýtať sa lekára.“

Inhalátor sa odporúča pri ochoreniach dýchacieho ústrojenstva, pomoc inhalátora oceňujú najmä pacienti s dlhodobými dýchacími problémami, ktorí by mali inhalovať po porade a dohľadom lekára.  

Tipy

Podľa čoho si vybrať inhalátor?

Inhalátor je určený na distribúciu liečiva v dýchacích cestách. Moderné inhalátory sú malé a veľmi jednoduché na použitie.  Väčšina kvalitných inhalátorov obsahuje už v základnom balení dve veľkosti inhalačných masiek, pre dospelých a deti, náustok pre inhalovanie ústami a násadec na inhaláciu nosom. Inhalátory na domáce použitie sa rozlišujú najmä nebulizačným výkonom, hlučnosťou, rozmermi a doplnkovým príslušenstvom. Nebulizačný výkon udáva, ako rýchlo dokáže inhalátor vytvoriť z tekutiny aerosól. Čím vyšší výkon, tým kratší čas inhalácie.  Existujú dva základné druhy inhalátorov – kompresorové a ultrazvukové. Kompresorové využívajú pri tvorbe aerosólu stlačený vzduch. Majú vysokú životnosť, avšak sú hlučnejšie ako ultrazvukové inhalátory. Ultrazvukové inhalátory fungujú na  princípe vysokofrekvenčných vibrácií, ktoré prechádzajú cez vodu a vytvárajú aerosól.

Inhalovanie

Kompresorové inhalátory OMRON Comp Air využívajú jedinečnú technológiu V.V.T. (Virtual Valve Technology). Tá zabezpečuje menšiu stratovosť aerosólu v inhalačnom sete, a tým umožňuje vdychovať liečivú látku s vyššou účinnosťou. Je potrebné čistiť menej častí inhalátora,  tým je zabezpečená jednoduchá údržba a lepšia hygiena.

Čo môžem inhalovať?

  • Sterilný fyziologický roztok chloridu sodného (NaCl 0,9 %) – ide o základný medikament pre inhaláciu, slúži aj na nariedenie iných liekov. Inhaluje sa aj samostatne ako prevencia zápalov dýchacích ciest, pri prepuknutých zápaloch má nepochybný odhlieňovací účinok.
  • Minerálne vody vhodné na inhalovanie – Vincentka, Sulinka. V dýchacích cestách napomáha odhlieňovaniu. Môže sa použiť pri akútnych aj chronických zápaloch dýchacích ciest. Priaznivo ovplyvňuje i celkovú imunitu organizmu.
  • Látky s mukolytických účinkom, ktoré sa riedia fyziologickým roztokom (NaCl 0,9 %).

Všetky tieto prípravky sú dostupné v lekárňach. Pred ich použitím je vhodné poradiť sa so svojím lekárom.

Ako sa o inhalátor starať?

Je potrebné pri inhalovaní dodržiavať vysokú hygienu. Ak inhalátor používajú viacerí členovia domácnosti, dezinfikovať sa musia všetky časti inhalátora od prístroja ďalej, teda masku. Súpravu a jej časti stačí umyť pod tečúcou vodou a jemne pretrieť handričkou, ktorá nepúšťa chĺpky.
Vo výnimočných prípadoch použite najjemnejšiu zubnú kefku, a to aj na trysku, modrú vaporizačnú hlavicu a jej rôzne jemné záhyby.

Viac informácií nájdete na www.celimed.sk a na sociálnych sieťach spoločnosti.  

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach