Jablčný ocot a jeho benefity

V dnešnej dobe je jablčný ocot neoddeliteľnou súčasťou nielen pokrmov, ale aj iných bežne používaných výrobkov. Najstaršie zmienky o jeho použití sa datujú okolo roku 10 000 pred naším letopočtom. Starovekí Babylončania ho vyrábali z ďatlí a používal sa na konzervovanie potravín. Feničania využívali k jeho výrobe jablká alebo jablčný mušt. V staroveku sa ako prísady na výrobu octu používali rôzne druhy ovocia, akými sú napríklad jablká, hrušky alebo figy.

Charakteristika a použitie

V súčasnosti existuje viacero druhov octov, ktoré majú špecifické vlastnosti a použitie. Medzi najznámejšie druhy, ktoré sú bežne dostupné aj v sieti predajní Kaufland, patrí ocot balzamikový, jablčný, vínny, či ryžový. Ak máte chuť na viac exotiky, pozrite sa napríklad po pivnom, ríbezľovom, malinovom, slivkovom, paradajkovom, uhorkovom, či octe s príchuťou sherry alebo whisky.

Jablčný ocot je pomerne rozšírenou a obľúbenou pochutinou používanou pri príprave rozličných jedál v strednej Európe. Charakteristická je jeho chuť a aróma, ktorá sa dá opísať ako jemne nakyslá, s príchuťou po ovocí.

Je dôležité ho správne skladovať – ideálne v tme a bez prístupu vzduchu. Priame slnečné žiarenie primárne octu neškodí, no obsahu vitamínu C áno, čo môže mať za následok postupné zníženie obsahu tohto vitamínu v jablčnom octe. Využívame ho najmä ako prísadu pri príprave omáčok, šalátov, hydiny a diviny. Vhodný je aj ako pochutina k čerstvému syru. Na zachovanie kyslej chuti octu sa odporúča ho primiešavať k pokrmom až po tepelnej úprave.

Jablčný ocot

Výroba jablčného octu

Základnou surovinou používanou na výrobu jablčného octu sú jablká, no môže sa tiež použiť aj ich šťava, jablčný mušt alebo jablčné víno. Podstata výroby octu spočíva vo fermentácii čerstvého, prirodzene sladkého muštu, ktorý sa premieňa na alkoholický nápoj. Následne prebieha ďalší proces fermentácie, tzv. octové kvasenie, pri ktorom sa rozkladá alkohol na kyselinu octovú, a tým vzniká ocot. Octy bežne dostupné v obchodoch majú obsah kyseliny octovej 5 až 6 %.

Jablčný ocot rozdeľujeme na prírodne zakalený a prefiltrovaný. Prírodný zákal v jablčnom octe sa nepovažuje ako znak zlej kvality. Pri konzumácii sa uprednostňuje použiť skôr prírodne zakalený jablčný ocot ako číry.

Benefity jablčného octu pre zdravie

Využitie octu sa spája najmä s prípravou pokrmov, no vďaka svojim vlastnostiam má široké použitie aj mimo gastronómie. Už v antickom Grécku sa používal ako účinná látka na vonkajšie a vnútorné použitie pri mnohých ochoreniach. V kozmetickom priemysle je ocot súčasťou rôznych čistiacich pleťových vôd, masiek, šampónov alebo balzamov. Časté je aj využitie octu ako prostriedku proti hmyzu alebo na odstraňovanie vodného kameňa.

Jablčný ocot

V posledných rokoch sa zistilo, že pravidelné užívanie octu podporuje trávenie, preto na základe týchto tvrdení boli vypracované rôzne štúdie, v ktorých najlepšie výsledky zo všetkých druhov octov mal jablčný ocot, ktorý údajne pomáha pri chudnutí. Treba si však uvedomiť, že jablčný ocot nie je zázračný všeliek, vďaka ktorému schudnete vo veľmi krátkej dobe. Princípom diétnej kúry s jablčným octom je pravidelná konzumácia octu v zriedenej forme (1 pohár vody s 1 čajovou lyžičkou jablčného octu) pred každým jedlom. Pri tejto diéte sa nesmie zabúdať obmedziť príjem cukrov a tukov. V tomto smere by mal jablčný ocot znižovať chuť na sladké a podporovať chuť na konzumáciu zeleniny a obilnín. Treba však zdôrazniť, že pri diétnej kúre s jablčným octom sa ocot nesmie konzumovať v nezriedenej forme, pretože výrazne poškodzuje sliznicu tráviaceho traktu.

Iné druhy octov a ich využitie

Existuje viacero druhov balzamikových octov. Pre všetky je charakteristické, že sú to korenistejšie, sladšie octy s ľahšou kyselinou a sú mierne olejnaté. Balzamikový ocot má najširšie použitie a je vhodný na prípravu šalátov, polievok, rôznych druhov mäsa, húb či dokonca dezertov.

Jablčný ocot

Základnou surovinou na výrobu vínneho octu sú bobule vínnej révy, hroznová šťava alebo rmut. Vínny ocot sa delí na biely a červený, pričom pre oba druhy je typická jemne nakyslá chuť. Použitie vínneho octu je veľmi univerzálne.

Ryžový ocot je typická prísada do jedál najmä v Ázií, ktorý vyniká veľmi jemnou chuťou s decentnou kyslosťou. Vhodný je pri príprave rýb, teľacieho mäsa, polievok a omáčok.

Dobrý ovocný ocot (malinový, slivkový, ríbezľový…) je charakteristický výraznou vôňou, ktorá je typická pre daný druh ovocia, z ktorého bol vyrobený. Najčastejšie sa ovocné octy pridávajú do teplých omáčok alebo šalátov.

Zeleninové octy, ktorými sú napríklad uhorkový ocot, paradajkový ocot alebo mrkvový ocot, sú vhodnou prísadou do pokrmov, kde sa používa zelenina.

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach