Jeseň bez nádchy? Vďaka týmto tipom sa chorobám určite vyhnete

Aj vy máte pocit, že všetci okolo vás kýchajú, vyťahujú vreckovky, niečo na nich „lezie“, sú podráždení a vy sa proti tomu nemáte ako uchrániť? Nečakajte, kým to vypukne aj u vás a naordinujte si zvýšený prísun potrebných vitamínov, či ostatných telu prospešných látok, ale aj oddychu. Ak sa na vás predsa len nejaký bacil nalepí, nezúfajte. Stačí pohoda v pohodlí domova a precízna domáca prevencia pomocou darov prírody. Poradíme vám, ako sa poriadne zahriať a vaše telo sa vám určite odvďačí.

bez nádchy

Prineste do svojho dňa viac svetla

Sychravé jesenné počasie nás síce často o svetlo uberá, no verte, že aj s týmto problémom sa dá bez najmenších ťažkostí popasovať. Nedajte sa! Oživte svoju domácnosť svetlými farbami, natiahnite na nohy farebné ponožky, zababušte sa do žiarivej teplej deky a relaxujte v pohodlí domova pri dobrej knihe či filme. Skvelým relaxom je aj teplý kúpeľ s bylinkami. Ak však predsa len vystihnete deň, ktorý vám dopraje pár slnečných lúčov, určite sa im nevyhýbajte. Choďte sa trošku slniť na záhradku, alebo si urobte zdravotnú prechádzku. Smiech a pohoda sú zaručeným liekom na jesennú depresiu, ktorá ani zďaleka nie je len fámou. 

bez nádchy

Je vám zima? Tieto potraviny vás zahrejú

Kým bude jeseň držať svoje žezlo, určite by ste mali vsadiť na potraviny, ktoré nám pomôžu zahriať sa a prečkať chladné obdobie bez zdravotných následkov. Neviete, ktoré potraviny majú takúto moc? Doslova zázrakom je kvasená kapusta plná živín a prospešných živých mikroorganizmov. Nielenže sa hravo popasuje s vírusmi a bacilmi, ale aj dodá nášmu telu teplo. Okrem tohto prírodného lieku by ste si mali v chladných dňoch dopriať aj koreniny, ako je kari, čili, škorica či zázvor. K tomu, aby vám nebola zima, vám pomôže aj hlúbová a koreňová zelenina, sušené ovocie, špalda či pohánka.

bez nádchy

Pitný režim je alfou a omegou

Príčinou zdravotných problémov je často práve nedostatočný pitný režim. Neberte to na ľahkú váhu, doprajte si horúci nápoj každý deň a budete zdraví ako rybička. Čaje z prírodných plodov a byliniek, ako je šípka, fenikel, materina dúška, medovka, baza čierna, šalvia, repík lekársky či lipa, sú v tomto počasí skvelou voľbou v boji s chorobami. Určite vás však nesklame ani cibuľový či zázvorový čaj. A máme dobrú správu aj pre kávičkárov. Dve až tri šálky tohto lahodného moku majú na telo tiež priaznivé účinky vďaka vysokému obsahu antioxidantov. Z času na čas si určite doprajte aj varené víno alebo ovocný punč. Neverili by ste, koľko zdravotných účinkov majú aj tieto alkoholické nápoje.

bez nádchy

 

Najlepším liekom je poctivý vývar

O tom, že slepačí či zeleninový vývar má ozajstnú silu vás asi presviedčať nemusíme. No prečo je skvelý práve na prevenciu? Horúca slepačia, ale aj zeleninová polievka totiž zvyšujú teplotu v nosohltane, čím vytvárajú pre vírusy poriadne nepriateľské prostredie. Každá lyžička chutného vývaru okrem toho potláča aj biele krvinky, ktoré pri chorobe vznikajú v naozaj veľkých množstvách. Doprajte si každý deň dávku poctivého vývaru presne podľa svojho gusta a boj s vírusmi pre vás bude doslova hračkou.   

bez nádchy

Sladké, no zdraviu prospešné prehrešky

Každý z nás si k oddychu v pohodlí domova rád dopraje aj nejakú sladkú maškrtu. Verte, že sa to dá aj zdravo a bez výčitiek. Čo tak šálka horúcej čokolády alebo kakaa? Skvelá voľba lahôdky vhodnej na domáci oddych, no zároveň zdroj flavonoidov, ktoré pomáhajú červeným krvinkám odolávať voľným radikálom. Nezabudli sme však ani na iné maškrty. Napríklad taká ovsená kaša so škoricou a kakaom je ideálnym tipom na jesenné raňajky, ktoré priam sršia antioxidantami a vaše telo poriadne zahrejú. Medzi zdravé pochúťky môžete jednoznačne zaradiť aj vlašské orechy s medom alebo pečené jabĺčka, ktoré váš domov krásne prevoňajú. Overenou klasikou je samozrejme sladké ovocie.  

bez nádchy

Otvorte špajzu, prelustrujte zásoby zo záhradky a zastávku si urobte určite aj v obchode. Vždy čerstvý a kvalitný sortiment ovocia a zeleniny, čajov, korenín, bylín, ale aj ostatných potravín, ktoré sa nebojíme nazvať prírodnými antibiotikami, nájdete v Kauflande. Návšteva lekára tak nebude určite potrebná a vy budete spokojní. Na zdravie!