SPÄŤ
PR-servis

Krémovú penu a čokoládovú farbu si zamilovala aj Katarína II.

Od: Henrieta Karabova 15.12.2016
1 Hviezda2 Hviezdy3 Hviezdy4 Hviezdy5 Hviezd Ohodnoťte článok
Loading...

Považujete sa za pivného fajnšmekra a znalca? V tom prípade ste už iste ochutnali stout. Pivo, ktoré má dokonca vlastný medzinárodný deň. Ide o vrchne kvasené tmavé pivo pôvodom z Anglicka, pri ktorého výrobe sa používa pražený slad a jačmeň. Je charakteristický tmavou farbou, hustou penou a jedinečnou príchuťou po praženom slade.

Tmavé pivo

V Anglicku sa na prelome 17. a 18. storočia názvom “stout” označovali akékoľvek silnejšie pivá s vyšším obsahom alkoholu. V tom čase vzniklo v Londýne tmavé pivo porter, ktoré sa tak rýchlo nekazilo, chutilo výborne aj teplé a navyše bolo aj lacnejšie. Označenie jeho silnejších druhov „porter stout“ sa časom zjednodušilo na „stout“ a neskôr sa začalo používať ako názov tmavých pív vyrobených z praženého sladu. V minulosti si jeden z druhov stoutu obľúbila cárovná Katarína II., ktorá si ho nechávala dovážať do Ruska. Aby pivo vydržalo dlhú cestu v požadovanej kvalite, museli výrobcovia zvýšiť obsah alkoholu, až na 10 %.

Tmavé pivo rôznych chutí

Stout sa vyrába technológiou vrchného kvasenia, pri ktorom kvasinky počas fermentácie vyplávajú na hladinu. Na rozdiel od spodného kvasenia, ktoré je typické pre ležiaky, vrchné kvasenie prebieha pri vyššej teplote, čím sa do piva dostávajú zaujímavé vône. V chuti a vôni stoutu sa tiež prejaví kvalita vody a dĺžka ležania, na ktoré sa využívajú aj vypálené sudy po whisky, portskom víne alebo rume.

Tmavé pivo

Pivo mesiaca: Master Stout

Nevšedný chuťový zážitok teraz ponúkajú milovníkom pivných špeciálov aj Pivovary Topvar. Ich sládkovia navarili v rámci programu Voľba sládkov na december Master Stout (5,2 % obj. alkoholu). Vo vybraných prevádzkach zapojených do tohto programu si môžu pivári vychutnať jedinečné pivo s lahodnými tónmi kávy a čokolády, s prídavkom praženého jačmeňa a čokoládového sladu. Master Stout má výraznú arómu a hustú tmavú penu typickú pre tento druh piva.

Zoznam prevádzok, kde si môžete každý mesiac dopriať jeden unikátny druh čapovaného piva nájdete na stránke www.volbasladkov.sk.

womangalérie VŠETKY