Biela pastelka – Na zdravých očiach nám záleží 

Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska (UNSS) aj tento rok organizuje verejnú zbierku Biela pastelka výťažok z ktorej zlepší život ľudí so zrakovým postihnutím. Do konca decembra môžete nevidiacich podporiť finančným darom. 

V tomto ročníku zbierky ste mohli pomôcť nielen iným, ale aj sebe. Stačilo využiť ponuku podporenú spoločnosťou Novartis  a absolvovať bezplatné preventívne vyšetrenie zraku. V  Banskej Bystrici, v Bratislave, v Trnave, v Trenčíne a v Prešove oční lekári skontrolovali vyše 500 ľudí. Zmerali im vnútroočný tlak a vyšetrili spektrálnym optickým koherentným tomografom, ktorý sa používa pri diagnostike diabetickej retinopatie, vekom podmienenej degenerácie makuly a iných ochoreniach sietnice, ktoré patria medzi najčastejšie príčiny straty zraku na Slovensku.

Prevencia vám môže zachrániť zrak

Potvrdzuje to aj predseda UNSS Branislav Mamojka:  „Zrakové problémy sú veľakrát dlhodobo bezpríznakové a pacienti sa o nich dozvedia až na vyšetrení u očného lekára. Ľudia v dnešnej dobe nemajú na seba čas a nájdu si ho veľakrát až vtedy, keď je neskoro a oči sú nenávratne poškodené.“ „Preventívne akcie  pre širokú verejnosť navštevujú najmä ľudia, ktorí si mnohokrát  až keď nás vidia, uvedomia, že dlho neabsolvovali vyšetrenie. Sme radi, že sme sa aj tento rok mohli podporiť verejnú zbierku Biela pastelka, či už ako dobrovoľníci alebo finančnou a organizačnou podporou a prispieť tak k šíreniu povedomia o dôležitosti prevencie očných ochorení,“ hovorí Marianthi Psaha zo spoločnosti Novartis.

Ktoré očné ochorenia trápia Slovákov?

Medzi najčastejšie očné ochorenia Slovákov patrí glaukóm, ľudovo nazývaný zelený zákal. Ako mnohé očné problémy, aj glaukóm je nebezpečný najmä svojim dlhodobým bezpríznakovým priebehom. Nepostihuje obe oči rovnako, a tak jedno oko dokáže dočasne nahradiť druhé choré oko. Že niečo nie je v poriadku si pacient uvedomí až pri náhodnom prekrytí oka, alebo až keď je ochorenie v pokročilom štádiu.

Častým očným problémom je aj diabetická retinopatia, ktorá býva príčinou slepoty aj vo vyspelých krajinách. Podľa lekárov majú diabetici až  o 20% vyššie riziko oslepnutia ako zvyšok populácie. Vysoká hladina cukru, ako aj vysoký obsah tukov v krvi diabetikov má za následok nedokrvenie sietnice, tvorbu slabých ciev v ktorých dochádza ku krvácaniu na sietnici.

Vekom podmienená degenerácia makuly je najčastejšia príčina praktickej slepoty v populácii nad 60 rokov. Je to ochorenie, ktoré ovplyvňuje každodenné aktivity  ako čítanie, písanie, pohyb v priestore, pozeranie televízie, akékoľvek aktivity vyžadujúce zrak a výrazne znižuje kvalitu života.

Kedy by ste mali vyhľadať očného lekára?

  • videnie dúhových kruhov okolo svetiel
  • zmeny či strata zraku
  • začervenanie oka
  • nevoľnosť alebo vracanie
  • bolesť očí a hlavy
  • rozmazané videnie
  • zúžené (tunelové) videnie

„Keď sa nám podarí odvrátiť poškodenie či stratu  zraku čo i len u jedného človeka, naša práca nám dáva zmysel,“ hovorí  predseda UNSS Branislav Mamojka.  „Novartis dlhodobo podporuje činnosť UNSS nielen finančne, ale aj dobrovoľníckymi aktivitami. Sme radi, že o preventívne vyšetrenia je stále veľký záujem. Zrak je jeden z najcennejších zmyslov aké máme a musíme sa oň starať, kým nie je neskoro. Preto bude naša spoločnosť naďalej podporovať podobné preventívne aktivity. “ Potvrdzuje Marianthi Psaha zo spoločnosti Novartis.

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach