Ochorenia očí súvisiace s pribúdajúcim vekom

Oči sú komplexný a zložitý orgán, preto nás neprekvapuje, že ich postihujú ochorenia v každom veku. Pozrime sa na tie, ktoré sú spojené s vyšším vekom. Nech ste akokoľvek starí či mladí, starostlivosť o oči a zrak by mala byť každodennou samozrejmosťou.

Ochorenia očí

Sivý zákal (katarakta)

Sivý zákal je spojený so starnutím, čiže najviac postihuje starších ľudí. Jeho vznik ovplyvňuje   genetická predispozícia, ale aj životný štýl človeka. Musíte si dávať pozor najmä na zlú výživu, škodlivé pôsobenie UV žiarenia, fajčenie, cukrovku atď.

Čo sa pri sivom zákale deje s očami? Šošovka stráca svoju priehľadnosť, sfarbí sa dožlta alebo dosiva. Do oka sa dostáva málo svetla, čiže pacient vidí zahmlene, niekedy má zdvojené videnie, nevidí ostrý obraz a oči môžu byť dokonca precitlivené na silné svetlo. Neliečený sivý zákal môže prerásť až do slepoty. Ak je ochorenie už v takom štádiu, že znižuje pacientovi kvalitu života, je potrebný chirurgický zákrok na jeho odstránenie – výmena chorej šošovky za umelú.

Zelený zákal (glaukóm)

Zelený zákal je o čosi zákernejší ako sivý, pretože zrak sa zhoršuje postupne a pacient si zmeny vo videní nemusí vôbec všimnúť. Ak sa zelený zákal neodhalí včas, resp. sa nezastaví jeho postup, pacientovi hrozí úplná strata zraku. Ochorenie postihuje vlákna zrakového nervu pôsobením vysokého vnútroočného tlaku. Ak sa choroba odhalí neskoro, očné nervy sú nezvratne poškodené. Do určitej miery je to dedičné ochorenie.

Glaukóm väčšinou postihuje obidve oči, ale na jednom z nich sa objaví skôr. Postup ochorenia a ďalšie zhoršovanie zraku je možné zastaviť alebo minimalizovať pomocou liečby špeciálnymi očnými kvapkami alebo laserovým zákrokom či operáciou očí.

Vekom podmienená makulárna degenerácia (VPDM)

Najčastejšie sú ochorením VPDM postihnutí starí ľudia, ale prvé príznaky sa môžu objaviť už okolo štyridsiatky. Podstatou choroby je zlé fungovanie žltej škvrny (makuly) v centrálnej časti sietnice, čiže pacient vidí rozmazané objekty, väčšinou aj tvarovo a veľkostne skreslené.

Poznáme suchú a vlhkú formu VPDM. Suchá forma sa vyskytuje častejšie a oko postihuje postupne. Jej liečba zatiaľ neexistuje, ale je dokázané, že niektoré potraviny, ako napríklad listová zelenina alebo cielená výživa zodpovedajúcimi výživovými doplnkami môžu jej rozvoj spomaliť. Každodenné aktivity pacienta je možné uľahčiť pomocou dobrého osvetlenia, sadzbou väčšieho písma alebo používaním lupy. Vlhká forma sa rozvíja oveľa rýchlejšie a spôsobuje závažnejšie poškodenie zraku až slepotu. Pri liečbe sa používajú lieky či laser, avšak úspech liečby nie je zaručený. Často len zastaví ďalší progres ochorenia.

Ako sa o svoje oči starať?

Myslite na svoje oči v každom veku.Dodržiavaním jednoduchých pravidiel sa môžete vyhnúť zhoršeniu ich vitality a zdravia. Zlepšite svoj životný štýl, bude to mať pozitívny dopad aj na zdravie vašich očí.

Ochorenia očí
  • Váš jedálniček by mal obsahovať najmä kvalitnú a vyváženú stravu s nízkym obsahom nasýtených tukov a veľkým podielom ovocia a zeleniny.
  • Ak vaša bežná strava na výživu očí nestačí, vyskúšajte cielenú výživu vo forme  výživových doplnkov Ocuvite, ktoré vám do tela doplnia potrebné látky. Ocuvite Complete,  Ocuvite Luteín forte a Ocuvite Luteín Premium boli vyvinuté na základe vedeckých výskumov a obsahujú karotenoidy luteín a zeaxantín, omega-3 mastné kyseliny, zinok, selén a vitamíny C a E. Vďaka cielenej výžive pomáhate neutralizovať voľné radikály a redukujete oxidačný stres v očiach. Doplňte si do tela živiny, ktoré si váš organizmus nedokáže sám vytvoriť.
  • Skončite s fajčením. Ak potrebujete pri tom pomoc, požiadajte svojho praktického lekára alebo lekárnika.
  • S pitím alkoholu to nepreháňajte, striedmosť v tomto smere vaše oči ocenia. 
  • Chráňte svoje oči kvalitnými slnečnými okuliarmi s UV filtrom.
  • Pravidelne sa venujte cvičeniu a pohybu.
  • Vždy si chráňte oči ochrannými okuliarmi, ak je to potrebné pri práci v dielni, záhrade či domácnosti.
  • Nezabúdajte na pravidelné (najmenej raz za dva roky) očné prehliadky u lekára, ktorý vám zrak vyšetrí. Oční lekári dokážu rozpoznať problémy so zrakom už v ranom štádiu a účinne proti nim zasiahnuť.

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach