Otehotneniu zabráni revolučná nehormonálna loptička

Väčší komfort pre ženy na Slovensku prináša inovatívna antikoncepcia novej generácie bez hormónov Vnútromaternicová loptička IUB. Voľnopredajná antikoncepcia je unikátna najmä svojím tvarom loptičky, ktorý prináša ženám vyšší komfort a je pre telo prirodzenejší na dobu až päť rokov.

nehormonálna loptička

Na slovenskom trhu úplne nová Vnútromaternicová loptička IUB  účinkuje lokálne v maternici a jej antikoncepčný účinok spôsobuje meď. Jej výhodou je najmä tvar loptičky, ktorý je pre ženské telo prirodzenejší. Na rozdiel od bežných teliesok v tvare T sa nemôže v maternici vzpriečiť a tým spôsobovať komplikácie.

Navyše, nosným materiálom pre medené guľôčky je zliatina Nitinol, ktorý organizmus prijíma veľmi dobre. „Nitinol je špeciálna zliatina s pamäťovými vlastnosťami, ktorá nedráždi. Bežne sa z neho vyrábajú napríklad aj stenty či chlopňové náhrady, ktoré sa používajú v medicíne“, uviedla gynekologička Radmila Sladičeková z Bratislavy. Vnútromaternicovú loptičku IUB môže zaviesť iba gynekológ, pričom ide o krátky ambulantný zákrok. Polohu telieska je možné overiť aj ultrazvukom.

Vďaka Nitinolu s pamäťou Vnútromaternicová loptička IUB vytvorí v maternici trojrozmerný sférický hladký tvar bez hrán a rohov, ktorý minimálne irituje vnútro maternice. High-tech loptička má priemer len 15 mm, čo je o tretinu až polovicu menej ako pri bežných vnútromaternicových telieskach v tvare T. „Aj to je dôvod, prečo je táto antikoncepcia vhodná aj pre ženy, ktoré ešte nerodili“, dodala lekárka.

Účinnosť novej antikoncepcie je 99,8 percenta, teda porovnateľná s kombinovanou hormonálnou antikoncepciou.

Vnútromaternicová loptička IUB je dostupná najmä v reťazci lekární www.vasalekaren.sk po celom Slovensku za odporúčanú cenu 125 €, v iných lekárňach môže byť cena odlišná. Pri zavedení na dobu troch rokov je cena za mesiac len 3,50 € a pri piatich rokoch je to iba 2 € mesačne. Viac informácií nájdu záujemkyne na www.iub.sk alebo u svojho gynekológa. 

Výhody Vnútromaternicovej loptičky IUB:

  • novinka, ktorej tvar je pre telo ženy prirodzenejší, prináša pre ženu vyšší komfort
  • nehormonálne fungovanie
  • je určená pre všetky ženy od 15 rokov
  • má dlhotrvajúci účinok až päť rokov
  • veľmi výhodná cena (v prepočte na deň)
  • štandardný antikoncepčný účinok (podobný ako pri orálnej antikoncepcii)
  • neovplyvňuje libido a kostný metabolizmus
  • nemá žiadny účinok na ovuláciu
  • nespôsobuje váhový prírastok.

Zdroj: www.iub.sk a www.oconmed.com