Pálenie záhy? Problémy s trávením?

Hektická doba, nepravidelné stravovanie a stres. Ste v podobnej situácii? Aj tieto okolnosti prispievajú k problémom s trávením a nepríjemnostiam v podobe pálenia záhy, ktoré znepríjemňujú náš život. Oba príznaky môžu spolu úzko súvisieť a mať rovnaký pôvod – zvýšenú hladinu žalúdočnej kyseliny v žalúdku. Ak symptómy pretrvávajú aj po tom, čo ste zmenili svoje stravovacie návyky a odbúrali stres, existuje spôsob, ktorý rieši oboje – pálenie záhy aj problémy so zažívaním. Nový Gaviscon Duo Efekt vyrieši nepríjemné symptómy, a môžete si opäť užívať svoj život naplno.

Pálenie záhy

Nadbytočná žalúdočná kyselina nám dokáže spôsobiť veľké nepríjemnosti najmä ak sa dostane na miesta, kde nemá čo robiť. Práve tak vzniká aj nepríjemné pálenie záhy. Pálenie záhy nás trápi, keď sa obsah žalúdka, vrátane žalúdočnej kyseliny, dostane späť do pažeráka (čo sa nazýva gastroezofageálny reflux). Keďže pažerák nie je stavaný na to, aby vydržal účinok kyseliny, dochádza k bolesti v oblasti hrudnej kosti, nepríjemne kyslej chuti v ústach, niekedy môže dôjsť aj k chronickému suchému kašľu, obzvlášť v noci. Podľa výskumu trpí pálením záhy aspoň raz týždenne každý piaty človek.1

Pálenie záhy je spájané s jedným konkrétnym symptómom, zatiaľ čo nadbytočné množstvo žalúdočnej kyseliny nesie so sebou celý rad ďalších príznakov. Tu hovoríme o príznakoch ako bolesti v dolnej časti hrudníka a brucha či nadúvanie. Tieto ťažkosti sa môžu objaviť jednotlivo, ale aj súčasne. Za týmito problémami je tiež mnohokrát nadbytok žalúdočnej kyseliny, ktorá dráždi:

  1. Pažerák, v prípade refluxu, keď žalúdočná kyselina prúdi späť hore.
  2. Žalúdočnú sliznicu, ktorá je síce odolná voči pôsobeniu kyseliny, ale jej nadmerné množstvo môže spôsobiť problém.
  3. Hornú časť tenkého čreva, známu ako dvanástnik.

Mierne až stredne silné príznaky spôsobené uvoľnením nadmerného množstva žalúdočnej kyseliny dokážeme liečiť účinnými látkami s rôznym efektom. Jedna z nich vytvára ochrannú bariéru nad obsahom žalúdka, čím zabraňuje prenikaniu kyseliny smerom nahor zo žalúdka, iné neutralizujú kyslý obsah žalúdka.

Väčšina dostupných liečiv bojuje s nadbytočnou žalúdočnou kyselinou len jedným zo spomínaných spôsobov. Ľudia si často pletú pálenie záhy s komplexnými zažívacími ťažkosťami.

Pálenie záhy„Ak sa pálenie objaví prvýkrát alebo ak trvá krátko alebo jeho frekvencia nie je častá, je možné ako prvú pomoc použiť samoliečbu. Pacient, ktorý trpí známym ochorením, napríklad refluxnou alebo vredovou chorobou, či zvýšenou produkciou žalúdočnej kyseliny z iných príčin, a pozná jej prejavy, môže v prípade, že liečba zaberá, použiť samoliečbu aj na dlhšie obdobie, ale maximálne v dĺžke 1 – 2 týždňov. Ak sa symptómy „GERD“ (napr. pálenie záhy a / alebo problémy s trávením) príležitostne zhoršujú, odporúča sa ako počiatočná liečba Gaviscon Duo Efekt (napr. ak niekto potrebuje rýchlu pomoc cez víkend po náročnej rodinnej večeri),“ objasňuje MUDr. Jozef Klucho.

V prípade dlhotrvajúcich ťažkostí je však vhodné vyhľadať lekára.

„Voľne predajné lieky môže užívať pacient podľa potreby. Ale ak sa bolesť zhoršuje pri pohybe, dýchaní alebo fyzickej námahe a uvedená liečba na prvý pokus problémy aspoň nezmierni, mal by navštíviť lekára,“ dodáva MUDr. Klucho.

Nový Gaviscon Duo Efekt dokáže pomôcť ako pri pálení záhy, tak pri zažívacích problémoch – a to vďaka dvojitému účinku. Nielenže vytvára ochrannú bariéru nad žalúdočným obsahom, čím zabraňuje prenikaniu žalúdočnej kyseliny do pažeráka, ale tiež neutralizuje nadmernú žalúdočnú kyselinu, a poskytuje rýchlu úľavu od pálenia záhy a zažívacích ťažkostí.

Gaviscon pôsobí fyzikálne, čiže je účinný bez absorpcie do krvného obehu.

Nový Gaviscon Duo efekt je dostupný bez lekárskeho predpisu v balení 24 alebo 48 tabliet.

Odporúčaná predajná cena je:

24 tabliet  4,60 EUR
 48 tabliet  6,90 EUR

Gaviscon Duo Efekt Žuvacie tablety je liek na vnútorné užitie; užite ústami. Pred použitím lieku si pozorne prečítajte písomnú informáciu pre používateľa. O prípadných rizikách a nežiaducich účinkoch sa poraďte s lekárom alebo lekárnikom.

  1. Dent J et al. Epidemiology of gastro-oesophageal reflux disease: a systematic review. Gut 2005; 54: 710-717

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach