SPÄŤ
PR-servis

Para a jej využitie v domácnosti

Od: Henrieta Karabova 30.7.2017
1 Hviezda2 Hviezdy3 Hviezdy4 Hviezdy5 Hviezd Ohodnoťte článok
Loading...

Žehliť, prať, umývať, čistiť, variť alebo piecť môžeme aj vďaka pare. Parná technológia sa preslávila už v 19. storočí, predovšetkým v priemysle. V súčasnosti sa vracia a zažíva svoj veľký boom. Využíva sa v rôznej spotrebnej elektronike, ktorá robí starostlivosť o domácnosť jednoduchšou a efektívnejšou.  

Para a žehlenie

Časy, kedy sme bielizeň pred žehlením ručne kropili alebo vlhčili, sú už dávno preč. Odbremenili nás od toho práve naparovacie žehličky, ktoré robia žehlenie jednoduchším. „Na základné žehlenie akejkoľvek textílie postačí parný výkon v rozmedzí 30 – 40 g/min,“ hovorí Rudolf Baranovič, odborník zo spoločnosti NAY. „Čím je však tento údaj na žehličke vyšší, tým bielizeň vyžehlíme rýchlejšie,“ dodáva Baranovič. Ich modernejšou verziou sú žehličky s parným generátorom. Ich parný ráz sa pohybuje okolo 450 g/min, čo môže byť až trikrát viac ako pri klasických parných žehličkách. Vďaka tomu pôjde žehlenie ešte jednoduchšie. Drahocenný čas šetrí aj dopĺňanie vody. Objem externej nádoby vydrží až na dve hodiny neprerušeného žehlenia. 

Para a pranie

Prať sa dá nielen vodou ale aj parou. Parná technológia zabezpečí, že horúca para prenikne do vlákien, čím ich zbaví nečistôt. Okrem toho je k bielizni šetrnejšia a pôsobí na ňu antibakteriálne. Výsledkom je čistá bielizeň, bez zvyškov nerozpusteného prášku a znížená krčivosť, čo ušetrí čas pri žehlení. Existujú aj aj parné práčky so sušičkou. „Takéto práčky majú programy, vďaka ktorým oblečenie osviežite za 20 minút,“ hovorí Baranovič. Ide o program, ktorý zbaví bielizeň neželaného zápachu a vyrovná pokrčené miesta. „Domácnosť tak ušetrí hneď niekoľkokrát: čas, spotrebu energie a v neposlednom rade aj priestor, pretože namiesto dvoch spotrebičov postačí jeden,“ dodáva Baranovič.

Para a umývanie podlahy

Všetci alergici ale aj ľudia dbajúci na ekológiu, určite pri upratovaní ocenia parné mopy. Technológia neustáleho prúdenia horúcej pary vyčistí z podlahy všetok prach, špinu a mastnotu bez použitia akéhokoľvek čistiaceho prostriedku. Vylepšenou verziou parných mopov sú vysávače s integrovaným parným mopom. Jedným pohybom povysávajú a zároveň umyjú podlahu. Výsledkom je rýchle a hygienické upratovanie, ktoré vyhovuje akejkoľvek tvrdej podlahovej krytine. 

Para a čistenie

Para v parných čističoch, dokáže efektívne odstrániť všetky nečistoty a mastnoty, a to bez použitia drahých čistiacich prostriedkov. Parná technológia, ktorá je účinná a zároveň šetrná dokáže vyčistiť rôzne povrchy, ako napríklad: kachličkové obklady, laminát, drevo či dokonca sklo a zrkadlá. Výhodou parných čističov je, že materiál nepremočia, iba ho zvlhčia a horúca stlačená para spoľahlivo zahubí baktérie či prenikne aj na miesta, kam sa bežným čistením nedostaneme.

Para a príprava jedla

Je fakt, že jedlo pripravené na pare je zdravšie. Je plné vitamínov, minerálov, zachováva si svoj tvar, farbu a prirodzenú chuť. Okrem toho nie je potrebné ho výraznejšie dochucovať či pridávať tuk. Parná technológia sa využíva pri príprave pokrmov v parných hrncoch alebo parných rúrach. Parné hrnce sú obľúbené aj kvôli časovým funkciám. Vďaka nim môžeme nastaviť čas, kedy bude jedlo hotové. Príprava jedla v parných rúrach funguje na podobnom princípe. Veľkou výhodu parných rúr je aj fakt, že v pare sa jedlo nepripáli. „V prípade, že v rúre zaschnú zvyšky jedla, stačí zapnúť parnú funkciu a po jej skončení už len handričkou poutierať vnútro rúry,“ hovorí Rudolf Baranovič.

womangalérie VŠETKY