Príbeh slovenského šampanského, za ktorým sa skrýva príbeh lásky

Na Slovensku je známy príbeh, v ktorom hrá hlavnú rolu láska. Láska medzi mužom a ženou, ktorá priniesla prvé vinárstvo mimo Francúzska na výrobu šumivého vína. Čo sa však skrýva za touto značkou, ktorú pozná už takmer každý? Podľa legendy ju založil francúzsky vojak, ktorý sa zamiloval do krásnej ošetrovateľky Paulíny. A tak sa začali písať dejiny najväčšieho výrobcu tichých i šumivých vín u nás, na Slovensku, značky Hubert J. E.

Príbeh slovenského šampanského

Očarujúce Slovensko

Legenda hovorí, že mladý francúzsky vojak Johann Evangelist Hubert sa neplánoval na Slovensku zdržať, ale osud to zariadil inak. V čase Napoleonskej výpravy v Rusku sa Johann vážne zranil, a tak ho pred návratom domov odniesli do vojenského lazaretu v Prešporku, kde sa mal vyliečiť. Všetko zmenilo jeho zranenie a krásna ošetrovateľka Paulína. Jej krása, šarm a starostlivosť ho natoľko upútali, že sa kvôli nej vzdal vlasti a nevrátil sa domov. Zamilovaný pár sa zosobášil a Johann Evangelist Hubert, narodený v kolíske šampanských vín, v oblasti Champagne vo Francúzsku, sa usadil na Slovensku. „Okrem ľudí mu v Prešporku učarovali aj kvalitné miestne vína. Zvykol ma prekvapiť výberovou fľašou červeného, no vravieval, že mi raz z Francúzska prinesie fľašu sektu. To sa mu však nikdy nepodarilo,“ spomína na svojho manžela Paulína a dodáva, že možno práve preto sa rozhodol založiť fabriku šumivého vína. Učarovali mu aj miestne vinice, a tak sa rozhodol venovať sa výrobe tohto nápoja, no pre nás trochu netradičným spôsobom. J. E. Hubert využil poznatky zo svojho rodiska a založil si firmu na výrobu šumivého vína. Pomenoval ju Hubert-Champagner Fabrik. Spočiatku mu nikto neveril, jeho známi vo Francúzsku ho dokonca vyhlásili za blázna. Johann sa však nenechal odradiť.

Tragický príbeh lásky v znamení splnených snov

V skutočnosti sa história spoločnosti, neskôr známej ako Hubert J. E. začala písať v roku 1825, kedy bola v Bratislave založená prvá mimofrancúzska fabrika na výrobu šumivého vína. Sídlo firmy bolo na Radlinského ulici, na mieste, kde sa dnes nachádza budova Chemicko-technologickej fakulty STU. Paulína a Johann sa stále milovali a stáli vo vedení spoločnosti. Pre Johanna bola práca záľubou a Paulína sa od neho veľa naučila. Jej úlohou vo firme bolo kombinovať tie najrozmanitejšie chute v jeden svieži celok. Rokmi sa spoločnosti darilo, do jej vedenia vstúpili Hubertovci, ktorí sa zaslúžili o jej rozmach. Stala sa dodávateľom cisárskeho dvora Františka Jozefa I. Po rýchlom raste však nastal pre všetkých krutý pád. Johann vo veku 33 rokov nečakane zomrel a v spoločnosti zostalo niekoľko mesiacov ticho. Všetko zmenilo rozhodnutie Paulíny, ktorej záležalo na dokončení veľkého sna, ktorý mal jej manžel: „Povedala som si, že Johannov spoločný sen nemôžem nechať len tak. Nikto nečakal, že do vedenia firmy sa postavím práve ja. O chode firmy som síce nevedela všetko, no láska k nebohému manželovi ma každý deň posúvala vpred.“

Hovorí sa, že v rodinách vinárov  hľadajú vždy vdovu, ktorá by vinárstvo riadila. Ľudia verili, že sa im po všetkých nástrahách života už bude dariť. A tak vdova Paulína nastúpila do vedenia spoločnosti, z ktorej vybudovala legendu, ktorá nemá v našich krajoch obdobu.

Na počesť tejto lásky prichádza sekt Johann Hubert extra dry v novom šate

Ten odráža eleganciu, tradíciu, a exkluzívnosť, ktoré zosobňujú vlastnosti šumivého vína v každej jednej fľaši. Nechajte sa očariť noblesou a vznešenou históriou šumivého vína Johann Hubert vyrobeného z vína Chardonnay. Vďaka  svojej prémiovej kvalite je skvelou voľbou na slávnostné či výnimočné udalosti. Johann Hubert vzniká tradičnou francúzskou metódou zrenia sektu vo fľaši, s vysokým podielom ručnej práce. Dôraz sa kladie na dôkladne prekvasenie, ktoré trvá minimálne 12 mesiacov. Počas zrenia sa fľaše striasajú, čo spôsobuje koncentrovanie depotov do hrdla fľaše. Striasanie (remuáž) fliaš sa vykonáva vo vinárstve Hubert J. E. ručne a využívajú sa na to klasické drevené stojany – pupitre. Fľaša postupne mení polohu z horizontálnej, smerom k vertikálnej, čím sa odumreté kvasinky, takzvané kaly usádzajú  v hrdle. Následne fľaše absolvujú ľadový kúpeľ a depot (odumreté kvasinky) je pod vysokým tlakom, vystrelený vnútorným tlakom von (degoržovanie). Objem, ktorý týmto úkonom fľaša stratí sa nahrádza expedičným likérom. Expedičný likér je zmes toho najkvalitnejšieho vína a cukru. Po absolvovaní celého prácneho procesu sa fľaša uzavrie korkovým uzáverom a zabezpečí sa drôteným košíčkom.

Darčekové balenie ocenené „Obal roka 2019“

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach