Stravovacie obmedzenia: dodržiavať ich musí takmer každé desiate dieťa

Potravinové alergie či intolerancie dokážu potrápiť nielen dospelých, ale aj deti. Vypustiť zo svojho jedálneho lístka určité druhy potravín je pritom veľmi náročné. Problematiku rôznych stravovacích obmedzení detí zisťoval v rámci svojho prieskumu projekt zdravej výživy „Viem, čo zjem“, ktorý je súčasťou globálneho programu Nestlé pre zdravie detí. Výsledky prieskumu ukázali, že takmer každé desiate dieťa vo veku 8 – 11 rokov je odkázané na určitú formu obmedzenia v stravovaní.

Stravovacie obmedzenia

S rôznymi potravinovými alergiami či intoleranciami sa stretávame čoraz častejšie. Nie je preto prekvapením, že aj počet detí s takýmito zdravotnými problémami pribúda, a to paradoxne aj vďaka pokroku v medicíne. Práve moderné medicínske technológie dokážu správne a včas diagnostikovať aj tak nejasné symptómy, ako sú napríklad ťažkosti s dýchaním, ekzémy, bolesti hlavy, kŕče v bruchu, nadmerná únava, či dokonca celková nepohoda. Vďaka tomu vedia odborníci skôr určiť, o aký druh stravovacieho obmedzenia ide, a teda aké potraviny je nutné z jedálneho lístka dieťaťa vypustiť.

Prieskum preukázal, že takmer každé desiate dieťa navštevujúce 3. – 6. ročník základnej školy trpí nejakou formou stravovacieho obmedzenia. Viac ako polovica detí z tejto skupiny má alergiu na potraviny obsahujúce laktózu (51 %). Skoro každé piate dieťa zo skupiny detí so stravovacím obmedzením má problém s trávením určitých druhov ovocia alebo zeleniny. Pomerne rozšírená (11 %) je aj bezlepková diéta, či problémy s trávením orieškov a sóje (8 %), pričom aj mäsu a rybám sa musia vyhýbať 4 % detí z tejto skupiny. Ďalšími dôvodmi stravovacích obmedzení sú zdravotné problémy, ako napríklad detská obezita (6 %), metabolická porucha (2 %) či diabetes (1 %). Len minimum detí (1 %) nekonzumuje určité druhy potravín z dôvodu názorového presvedčenia svojich rodičov – vegetariánstva.

„Napriek tomu, že laktóza je u ľudí pomerne rozšíreným alergénom, je nevyhnutné si uvedomiť, že nutrične vyvážená strava detí bez tohto obmedzenia by mala obsahovať aj mliečne výrobky. Obzvlášť v detstve je konzumácia mliečnych výrobkov veľmi dôležitá. Sú totiž bohatým zdrojom vápnika, ktorý prispieva k zdravému vývinu a pevným kostiam,“ vysvetľuje MUDr. Jana Hamade, zástupkyňa hlavného hygienika ÚVZ SR a vedúca sekcie ochrany a podpory zdravia a špecializovaných činností. Pozitívnym zistením je, že až 83 % detí konzumuje mliečne výrobky 3 až 4-krát týždenne a iba 2 % detí ich nekonzumuje vôbec. Z toho vo väčšine prípadov (približne 3/4) sú dôvodom práve spomínané problémy s trávením mliečnych výrobkov a iba každé tretie dieťa ich odmieta konzumovať z dôvodu nechuti.

Projekt zdravej výživy „Viem, čo zjem“ je kombináciou zaujímavých prednášok o zdravom stravovaní a zábavných súťaži. Jeho cieľom je motivovať žiakov základných škôl vo veku 8 – 11 rokov k vyváženému životnému štýlu, správnym stravovacím návykom a podporiť ich záujem o pohybové aktivity. V aktuálnom školskom roku 2017/2018 prebieha už 2. ročník, do ktorého sa zapojilo 12 181 žiakov z 98 škôl Slovenska. Od októbra postupne prebiehajú školenia 1. lekcie, ktorej témou je v aktuálnom ročníku vyvážená strava. Školenia realizujú lektori z regionálnych pracovísk ÚVZ SR.

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach