Zážitková výúčba aj pre vaše dieťa

Informujte školu o novom projekte!

Kvalita školstva na Slovensku postupne upadá. Ukazujú to výsledky medzinárodných meraní. Naši žiaci v nich zaostávajú za svojimi rovesníkmi v zahraničí. A nielen to. Zdá sa, že sa do školy tešia čoraz menej.  

Zážitková výúčba

Exituje riešenie tejto situácie?

Určite, nebude to však šibnutím čarovného prútika. Najskôr bude treba zistiť príčiny. Odborníci sa zhodujú, že tou hlavnou je to, že naše školstvo je veľmi konzervatívne a stratilo, či skôr ani nikdy nemalo, schopnosť plynulo meniť svoje metódy. A snaha zmeniť to zatiaľ vždy stroskotala a reforma zostala na papieri.

Dobrou správou je, že sú učitelia a školy, ktoré sa rozhodli nečakať na reformy a skúšajú proaktívne učiť inak. Sú toho názoru, že zmena sa môže začať v každej triede tým, že ju odštartuje učiteľ. Samozrejme, na to potrebuje profesionálne pripravené vzdelávacie materiály, ktoré reflektujú súčasné trendy vo vzdelávaní. „Pomôže však aj to, ak si pedagógovia uvedomia, že diktovanie poznámok a následné vyžadovanie ich opakovania na písomkách a pri skúšaní podporuje len krátkodobé zapamätanie informácie,“ hovorí Ján Machaj, učiteľ a riaditeľ neziskovej organizácie EDULAB. Tá je  v školskom prostredí známa svojimi inovatívnymi vzdelávacími projektmi, do ktorých sa už zapojili stovky učiteľov s tisíckami svojich žiakov.

Inovatívne vzdelávacie materiály, ktoré bavia žiakov aj učiteľov

Vzdelávacie materiály od EDULAB-u smerujú učiteľov k iným ako tradičným vzdelávacím metódam. Nepíšu učebnice, ktorých obsah potom učitelia diktujú žiakom. Naopak, snažia sa, aby vznikali zážitkové vzdelávacie situácie, v ktorých je aktivita prenesená na žiaka alebo tím žiakov. Medzi obľúbené metódy patria napríklad rolové hry, bádateľské aktivity, rovesnícke vzdelávanie, gamifikácia (vzdelávanie pomocou hier), dramatizácia a podobne. Projekty EDULAB-u tvorí vždy kombinácia tlačených materiálov a online zdrojov. Využitie digitálnych technológií vo výučbe totiž považujú za samozrejmosť a nenechávajú ich za dvermi triedy, pretože sú presvedčení, že patria do školy tak, ako patria do každodenného života. Učitelia oceňujú profesionálnu prípravu a kvalitu materiálov a žiaci zážitok zo vzdelávania, kedy vlastne ani nevedia, že sa učia.

Najnovším projektom EDULAB-u je Expedícia Fenomény sveta, v rámci ktorého vytvorili spolu so skúsenými učiteľmi materiál, s ktorým môže svoje hodiny čiastočne reformovať každý učiteľ prakticky ihneď. Školy majú bezplatne k dispozícii 5 balíkov materiálov s medzipredmetovými témami Voda, Slnko, Vzduch, Kultúra a Komunikácia. Obsahujú kompletnú metodickú podporu pre učiteľa a špičkové videá od britskej televízie BBC, ktoré sú doplnené o stovky interaktívnych aktivít. Základnou črtou Fenoménov sveta je medzipredmetovosť – pozeranie sa na témy z viacerých perspektív naraz, aby ich žiaci spoznávali v súvislostiach a nie ako izolované fakty. Vzdelávacie modely sú zážitkové, aby žiaci na hodinách prežívali pomyselnú vzdelávaciu expedíciu, ktorá je skôr dobrodružnou cestou za poznaním, než nudným učením. Fenomény sveta sú určené pre druhý stupeň základných škôl a osemročné gymnáziá a učitelia v EDULAB-e veria, že majú potenciál stať sa novým vyučovacím predmetom pre tento stupeň vzdelávania.

Ako zapojiť aj vaše dieťa?

Ak aj vaše dieťa navštevuje 2. stupeň základnej školy, prípadne prímu až kvartu na osemročnom gymnáziu, šanca zapojiť svoje dieťa do projektu je otvorená pre každého. Stačí upozorniť školu na existenciu projektu Expedícia Fenomény sveta. Ak sa škola do projektu zaregistruje, bude si môcť po splnení jednoduchých podmienok vybrať a potom učiť jednu z ponúkaných tém úplne zadarmo. Na projekte spolupracuje aj populárny youtuber Bača, tak v časti vyučovacej, ako aj v zábavnej. V škole bude deti sprevádzať v úvode každej témy expedície. A vo voľnom čase môžu deti na jeho youtube kanáli sledovať videá z destinácií, ktoré navštívil. Následne si môžu dopĺňať svoje vedomosti aj v zábavných kvízoch, v ktorých budú môcť vyhrať atraktívne ceny, napríklad spotrebnú elektroniku či štýlové tričká. Vďaka spolupráci s partnermi projektu je pre žiakov pripravená skutočne exkluzívna prvá cena, ktorou je dobrodružná expedícia pre celú triedu s youtuberom Bačom do Nórska.

Do projektu sa školy môžu zapojiť prostredníctvom webovej stránky www.fenomenysveta.sk, kde sa nachádzajú všetky dôležité informácie. Tam sa môžu zaregistrovať aj rodičia, ktorí sa o projekte chcú dozvedieť viac.

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach