Domáci chlieb s červenou šošovicou

Náročnosť

Suroviny:

180 g červenej šošovice uvarenej do mäkka (dostatočne nasiaknutej vodou), 200 g pohánkovej múky hladkej, 300 g bezlepkovej múky zmes ryže a kukurice shar mix B ( 3 balenia ), 200 g maniokovej múky ( ak nezoženiete maniokovú múku dajte cícerovú alebo bezlepkovú zmes), 3 dcl vlažnej vody približne, 1 malá lyžička soli používam himalájsku, zmes korenia fenikel, koriander, rasca cca 1 malú lyžičku, 2 polievkové lyžice olivového oleja, 40 g bio kvasníc pivovarských

Domáci chlieb
Domáci chlieb s červenou šošovicou

Postup:

Pripravíme si kvások, tak že do pohánkovej múky urobíme jamku, rozdrobíme do nej kvasnice a zalejeme trochou vlažnej vody. Dáme na teplé miesto a necháme vykysnúť cca 20 minút až kým kvások nebublinkuje. Pridáme ostatné prísady /najprv múčne zmesi, nakoniec šošovicu/ do väčšej misy a v kuchynskom robote hákom na hnetenie vypracujeme cesto. Cesto musí byť pevnejšie nie príliš lepivé. Cesto prikryjeme aby neoschlo a necháme na teplejšom mieste vykysnúť. Malý trik na dobré kysnutie…rozohrejem mikrovlnku na 2 minúty a potom do nej dám zakrytú misu s cestom. Krásne vykysne za 1 hod. Na plech položíme papier na pečenie a vytvarujeme 6 bochníkov. Povrch potrieme vodou so štipkou hnedého cukru. Môžeme ozdobiť semienkami sezamu alebo slnečníc. Pečieme pri teplote 180 stupňov v teplovzdušnej rúre 40 minút. Po upečení a vychladnutí zabalíme bochníky do plateného obrúska, vydržia 2 dni… ak teda bude čo zabaliť…:)

Autor: Silvia Horecká

Tip redakcie:

Na prípravu tohoto jedla môžete použiť korenie od spoločnosti SanusVia, ktoré je v bio kvalite, má zaručený pôvod a kvalitu. Je balené bez glutamanu, soli a iných prísad. Kvalitné korenie má samo o sebe prirodzenú silu, vôňu a chuť, inú než na akú ste bežne zvyknutí z obchodných reťazcov. 

Korenie je špeciálne balené v originálnych papierových škatuľkách, ktoré sú zároveň aj koreničkami. Škatuľky alebo koreničky si môžete uložiť do štýlovej drevenej kazety tak, aby ste ich mali stále na očiach a vždy poruke ?.   Alebo si ich uložíte jednoducho doma do zásuvky.

Tak nechajte sa inšpirovať !!! ??