Bezlepkové perníky

Doba prípravy 35 minútNáročnosť

Suroviny na bezlepkové perníky:

400 gr maniokovej múky (alebo tapiokovej podľa výrobcu), 60 gr mandľovej múky, 40 gr konopnej múky, 30 gr pohánkovej krupice alebo amarantovej múky, 150 gr kvalitného medu, 190 gr kvalitného živočíšneho masla (zmäknutého), 100 gr trstinového cukru alebo kokosového cukru, 1 malá lyžička sódy bikarbóny, 2 celé vajíčka a ešte jedno na potretie cesta pre dopečením, 1 malá lyžička mletej škorice, 1/2 malej lyžičky mletých klinčekov, štipka mletého kardamómu, štipka mletej citrónovej kôry

Bezlepkové perníky

Postup:

Všetky ingrediencie dáme do misy a uhnetieme rukou tuhšie cesto podobné ako linecké. Trvá to aj 10-15 minút kým sa všetky ingrediencie zmiešajú tak sa nezľaknite. Skúšala som to v mixéry ale nebolo to ono maniok sa prášil von :). Ak máte cesto vymiesené nechajte ho pol hodinu odpočívať. Pripravte si dosku a pomúčte ju maniokovou múkou. Cesto je trocha viac lepivé ako pri práci s bezlepkovou zmesou. Vyvaľkajte cesto na hrúbku cca pol centimetra a poprášte maniokovou múkou pri obrátení cesta. S cestom manipulujte opatrnejšie je jemné. Vykrajujte svoje obľúbené motívy ale podľa možnosti nie veľmi drobné. Mne šli najlepšie kolieska, srdiečka a hviezdičky. Poukladajte na plech nemusíte mastiť, cesto je mastnejšie. Potrite rozšľahaným vajíčkom a ozdobte orechom či mandľou. Pečte v teplovzdušnej rúre na 175 stupňoch celzia cca 10 minút. Po vybratí z rúry opatrne podrežte príborovým nožom a dajte na drevenú podložku aby pomaly vychladli. Z tejto dávky by vám malo vyjsť asi 80 ks perníkov. Môžete samozrejme aj zdobiť klasicky bielkom alebo čokoládou. Dobrú chuť.

Autor: Silvia Horecká

Tip redakcie:

Na prípravu tohoto jedla môžete použiť korenie od spoločnosti SanusVia, ktoré je v bio kvalite, má zaručený pôvod a kvalitu. Je balené bez glutamanu, soli a iných prísad. Kvalitné korenie má samo o sebe prirodzenú silu, vôňu a chuť, inú než na akú ste bežne zvyknutí z obchodných reťazcov.

Korenie je špeciálne balené v originálnych papierových škatuľkách, ktoré sú zároveň aj koreničkami. Škatuľky alebo koreničky si môžete uložiť do štýlovej drevenej kazety tak, aby ste ich mali stále na očiach a vždy poruke ?.   Alebo si ich uložíte jednoducho doma do zásuvky.

Tak nechajte sa inšpirovať !!! ??

Koreničky a Štýlová drevená kazeta