Bernské špekáčiky

Doba prípravy 20 minútEnergia: 497 kcal.Náročnosť

Energetická hodnota jednej porcie: 497 kcal

Suroviny (rozpočet na 4 porcie):

4 špekáčiky, 8 plátkov ementálu, 20 plátkov prerastenej slaniny

Postup:

Zo špekáčikov stiahneme kožu. Pozdĺž do nich zarežeme takým spôsobom, aby oba konce v dĺžke 2 cm zostali neporušené. Do otvoru vložíme 2 plátky syra. Plátky slaniny poukladáme vedľa seba, položíme na ne plnený špekáčik a pevne ho zavinieme do slaniny. Slaninu fixujeme špáradlami. Grilujeme zo všetkých strán

Tip:

Ako príloha je výborná cibuľová horčica. Pokrájanú cibuľu zmiešame s dostatočným množstvom plnotučnej horčice.

Možno vás bude zaujímať…

Čo by sme mali vedieť o soli a koľko soli by sme mali konzumovať?

Hoci neslané jedlá nie sú chutné, so solením to určite netreba preháňať, pretože konzumácia akejkoľvek soli v nadmernom množstve je škodlivá. Môže mať za následok vysoký krvný tlak a vznik ďalších srdcovo-cievnych ochorení. Aby sme to neprehnali, mali by sme si zapamätať, že odporúčaná denná dávka soli pre dospelého človeka je podľa Svetovej zdravotníckej organizácie max.6 gramov a túto dávku by sme nemali prekračovať.  Mimochodom,  aj bežné potraviny, ktoré denno-denne konzumujeme, obsahujú soľ, takže soľme radšej s mierou. Keďže v strednej Európe je nedostatok jódu v strave, je vhodné používať jódovanú soľ.

Všetky soli, určené na ochucovanie jedla, musia obsahovať minimálne 97,5 % chloridu sodného. Zvyšok tvoria hlavne prídavné látky, ktoré z nej robia funkčnú potravinu. Varená soľ je hlavným zdrojom jódu v našej strave. Jód naše telo potrebuje pre správnu funkciu štítnej žľazy. Ďalšou prídavnou látkou môže byť fluór. Ten, vo forme fluoridu, prispieva k udržaniu mineralizácie zubov, čím pomáha redukovať vznik zubného kazu. Na trhu existuje aj soľ, ktorá obsahuje menej sodíka a viac draslíka oproti bežnej jedlej soli. Jej používaním prirodzene obmedzujete príjem sodíka do organizmu. Znížený príjem sodíka prispieva k udržaniu normálneho krvného tlaku. Draslík pomáha udržať rovnováhu elektrolytov, čím prispieva k zníženiu únavy a vyčerpania.