SPÄŤ
Letná grilovačka

Souvlaki

Od: Henrieta Karabova 9.7.2018
1 Hviezda2 Hviezdy3 Hviezdy4 Hviezdy5 Hviezd Ohodnoťte článok
Loading...

Suroviny:

3 lyžice panenského olivového oleja, 2 lyžice suché biele víno, 1 lyžica citrónovej šťavy, 1/4 pohára očistenej cibule, 1 strúčik cesnaku, očistený, 2 bobkové listy, rozmrvené na malé kúsky, 1 čajová lyžička oregana, soľ, korenie, 1/2 kg kuracích pŕs, pokrájať na 3 cm kúsky, citrón na ozdobenie, petržlenová vňať na ozdobenie

Souvlaki

Postup:

V miske zmiešajte olivový olej, víno, citrónovú šťavu, cibuľu, cesnak, bobkové listy, oregano, soľ a korenie. Pridajte kuracie kúsky a rovnomerne obaľujte. Prikryte misku a nechajte na chladnom mieste odstáť aspoň 1 hodinu. Náš tip: pripravte si marinádu s kuraťom večer a nechajte v chladničke celú noc. Pripravte v grile stredne veľký oheň. Ak používate bambusové grilovacie ihly, dajte 6 ihiel najskôr do vody. Vyberte kuracie mäso z marinády a rovnaké množstvo napichnite na 6 ražňov. Ražne položte na gril 10 – 13 cm od ohňa, pokým nie je kura opečené – asi 3 – 4 minúty z každej strany. Dochuťte soľou a korením. Položte na zohriatu tácku a ozdobte s citrónom a petržlenom.

Možno vás bude zaujímať…

Čo by sme mali vedieť o soli a koľko soli by sme mali konzumovať?

Hoci neslané jedlá nie sú chutné, so solením to určite netreba preháňať, pretože konzumácia akejkoľvek soli v nadmernom množstve je škodlivá. Môže mať za následok vysoký krvný tlak a vznik ďalších srdcovo-cievnych ochorení. Aby sme to neprehnali, mali by sme si zapamätať, že odporúčaná denná dávka soli pre dospelého človeka je podľa Svetovej zdravotníckej organizácie max.6 gramov a túto dávku by sme nemali prekračovať.  Mimochodom,  aj bežné potraviny, ktoré denno-denne konzumujeme, obsahujú soľ, takže soľme radšej s mierou. Keďže v strednej Európe je nedostatok jódu v strave, je vhodné používať jódovanú soľ.

Všetky soli, určené na ochucovanie jedla, musia obsahovať minimálne 97,5 % chloridu sodného. Zvyšok tvoria hlavne prídavné látky, ktoré z nej robia funkčnú potravinu. Varená soľ je hlavným zdrojom jódu v našej strave. Jód naše telo potrebuje pre správnu funkciu štítnej žľazy. Ďalšou prídavnou látkou môže byť fluór. Ten, vo forme fluoridu, prispieva k udržaniu mineralizácie zubov, čím pomáha redukovať vznik zubného kazu. Na trhu existuje aj soľ, ktorá obsahuje menej sodíka a viac draslíka oproti bežnej jedlej soli. Jej používaním prirodzene obmedzujete príjem sodíka do organizmu. Znížený príjem sodíka prispieva k udržaniu normálneho krvného tlaku. Draslík pomáha udržať rovnováhu elektrolytov, čím prispieva k zníženiu únavy a vyčerpania.

womangalérie VŠETKY