Imunitná posila s názvom ECHINACEA

Doba prípravy 15 minútNáročnosť

Pôvod rastlinky Echinacea by sme určite našli v Severnej Amerike. Do Európy zavítala na začiatku 20. storočia. Už stáročia je známe, že táto bylinka podporuje imunitný systém. Podobnými liečivými vlastnosťami sa môžu pochváliť až tri druhy echinacey: angustifolia (úzkolistá), purpurea (purpurová) a pallida. Všetky tri sú mrazuvzdornými trvalkami.

Echinacea
https://www.shutterstock.com

Pestovanie a využitie

Echinacea obľubuje výživnú pôdu na slnečnom mieste. Dobre sa jej darí aj vo väčších črepníkoch s klasickým záhradníckym substrátom. Každú zimu ju však treba presadiť.

Keď echinacea odkvitne, treba ju ostrihať a pozberať semená. Listy a súkvetia sa však zberajú počas kvitnutia. V jeseni sa zberá koreň (štvorročných rastlín).

Echinacea zvyšuje odolnosť voči infekciám, stimuluje teda náš imunitný systém. Bohaté uplatnenie nachádza pri liečbe chrípky a prechladnutia.

Šťava z kvetov sa často používa aj na liečbu drobných rán a popálenín. Efektívna je však aj ako kloktadlo pri zápaloch hrdla.

V kozmetike sa používa proti plesňovým ochoreniam a akné. Má tiež antialergické účinky.

Perlička na záver:

Echinacea sa stala posvätnou bylinou severoamerických Indiánov. Jej čerstvo usušený koreň rozdrvili na prášok, ktorý posypali na rany, čím zabránili vzniku zápalov. Týmto práškom hojili i uštipnutia hmyzom. Dokonca ho používali aj na rany po uhryznutí hadom. Práve Siouxovia zaradili echinaceu medzi svoje posvätné rastliny. Posilňovali sa ňou pred bojom i lovom. Dokonca žuli i jej čerstvé korene.

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach