SPÄŤ
Bylinky

Koriander – prísada nápoja lásky

Od: Henrieta Karabova 4.2.2008
1 Hviezda2 Hviezdy3 Hviezdy4 Hviezdy5 Hviezd Ohodnoťte článok
Loading...

Verili by ste, že koriander sa spomína dokonca už v Starom zákone?

Veru áno. Táto významná bylinka sa pestuje viac ako tri tisícky rokov. Číňania verili, že im zabezpečí nesmrteľnosť. V období stredoveku sa táto rastlina stala neoddeliteľnou prísadou nápojov lásky.

Koriander

Koriander siaty je jednoročná bylina, ktorá dorastá do výšky 0,4-0,7 m. Treba však upozorniť, že ide o náročnú plodinu, ktorá si vyžaduje zásobu živín a dostatok vápna a vlahového režimu. Koriandru sa darí na slnečnom mieste s kvalitnou štruktúrou pôdy. Obdobie vegetácie je 80-120 dní. V lete vytvára biele kvety, z ktorých dozrievajú guľaté semienka. Od konca jari do konca leta sa zberajú listy a využívajú sa čerstvé. Nehodia sa na uskladnenie. Kvety zberáme celé leto (a rovnako využívame iba čerstvé). Od leta sa zberajú semená. Tie sú aromatické, majú jemnú citrusovú príchuť. Využívajú sa celé alebo podrvené pri grilovaní mäsa, ako ingrediencia do zeleninových šalátov, korenie do údenín, pri konzervovaní zeleniny a dokonca i pri príprave likérov a výrobe vína.

Koriander zvyšuje chuť do jedla. Uvoľňuje kŕče hladkého svalstva a podporuje tvorbu žalúdočných štiav. Tvorí i súčasť niektorých mastí používaných pri reumatizme. Zopár listov sa pridáva do jedla pred koncom prípravy ako korenie i ozdoba.

womangalérie VŠETKY