Medovka – postrach zlých duchov

Bylinku pomenovanú medovka poznali už i naši starovekí predkovia. Vysádzali ju pred svoje obydlia, aby tým odohnali zlých duchov. V stredoveku pre zmenu pribrala medovka nové „čarovné“ schopnosti – privolávala lásku či zabraňovala plešateniu. V novoveku sa stáva príjemnou voňavou ozdobou záhrad, pomocníkom v kuchyni, liečivom i antidepresívom.

Medovka lekárska (Melissa officinalis) je mrazuvzdornou trvalkou, ktorá dosahuje výšku 75 cm a šírku 45 cm. V lete vytvára súkvetia drobných krémových kvietkov. Má oválne listy, pre ktoré je charakteristická citrónová vôňa. Medovke sa darí v každej pôde, výnimkou je pôda zamokrená. Ideálne je svetlé stanovište (nie však na priamom slnku!). Po odkvitnutí je dobré rastlinu zostrihať, aby mohla vytvárať nové listy a nedrevnatela. Nezanedbateľným je aj fakt, že je mimoriadne invazívna.

Medovka v kuchyni

Dusením či varením sa citrónová vôňa listov medovky stráca. Rozhodne však vyskúšajte pridať pár čerstvých lístkov do ovocných či zeleninových šalátov alebo miešaných nápojov. Aj kuracie mäso orestované na olivovom oleji s 2 lyžičkami arašidov bude mať zaujímavú chuť, ak ho ozdobíte najemno nasekanou medovkou (4 – 5 čerstvých lístkov).

Medovka ako liek

  • Medovka sa môže pochváliť antibakteriálnymi a antivírusovými vlastnosťami, schopnosťou znižovať horúčku, podporovať trávenie či pôsobiť ako antidepresívum. Je vhodná na liečbu a prevenciu oparov. Jej listy pôsobia ako repelent. Stačí, keď si nimi pošúchate pokožku a hmyz sa Vám bude vyhýbať.
  • Ak Vás trápia bolesti hlavy, žalúdka či vnútorné napätie, vyskúšajte medovkový čaj. Na jednu šálku použite 5 čerstvých lístkov. V zakrytej šálke ich nechajte 5 – 10 minút vylúhovať a následne preceďte.
  • Na celkové uvoľnenie organizmu, odbúranie stresu či depresie účinne pôsobí kúpeľové tonikum. Dve plné hrste čerstvých listov medovky varte 5 minút v  ½ l vody. Potom ich preceďte a celý odvar vylejte do horúceho kúpeľa. Určite Vám prospeje!

Save

Save

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach