Kaša podľa Gurieva

Doba prípravy 30 minútNáročnosť

Táto kaša je už vyše dvesto rokov ozdobou jedálnych lístkov najlepších reštaurácií nielen v Rusku, ale aj v iných krajinách. Jej autor, vysokopostavený ruský hodnostár prvej štvrtiny 19. storočia D. A. Guriev, bol známy svojím vyberaným vkusom. Jeho slávne obedy boli vychýrené nielen v hlavnom meste, ale aj po celom impériu. Ich prepych a pestrosť uchvacovali i svetaskúsených zahraničných diplomatov. Guriev osobne vymýšľal nové jedlá, ktoré podľa jeho pokynov kuchári pripravovali.

Súdiac podľa jedál, ktorých recepty sa zachovali do dnešných čias, a ktoré doteraz majú prívlastok „gurievovské“, Guriev sa usiloval aj tradičným jedlám dodať vyberanú chuť. Dodnes obľúbená sladká mliečna krupicová kaša sa nezjavila zo dňa na deň. Mala svoje predchodkyne, ktoré ani zďaleka neboli také žiadané. No až gurievovskej kaši bolo súdené stať sa skutočnou lahôdkou. Pôvodne ju ozdobovali exotickým ovocím – banánmi, ananásmi, pomarančmi.

Suroviny: ( rozpočet na 14 porcií ):

200 g krupice, 1,2 l mlieka, 250 g šľahačky, 1 pohár posekaných orechov alebo kandizovaného ovocia, 120 g cukru, 2 lyžice masla, 2 vajcia, 6 marhúľ, soľ, vanilínový cukor
na ovocnú omáčku: 20 marhúľ, 4 lyžice cukru, 650 ml vody

Kaša podľa Gurieva

Postup:

Do vriaceho mlieka pridáme soľ, postupne doň za stáleho miešania nasypeme krupicu a uvaríme lepkavú kašu. Kašu trochu ochladíme a postupne do nej opatrne vmiešame žĺtky vymiešané  s cukrom, vanilínový cukor, tuhý sneh z bielkov a na masle opražené posekané orechy. Ešte raz opatrne premiešame. Zapekaciu misu vymastíme a nalejeme do nej tenkú vrstvu kaše. Poukladáme na ňu polovičky marhúľ bez kôstok, na ne vylejeme šľahačku a navrch ešte opatrne rozotrieme zvyšnú kašu. Posypeme práškovým cukrom a zapekáme dozlatista. Hotové jedlo posypeme posekanými orechmi a ozdobíme čerstvým alebo kandizovaným ovocím. Ku kaši môžeme osobitne servírovať ovocnú omáčku. Marhule nakrájame nadrobno, zmiešame s cukrom, pridáme vodu a varíme 5 až 7 minút.

V minulosti sa namiesto šľahačky používala mliečna pena. Hlavnou podmienkou získania mliečnej peny je dedinské, a podľa možnosti čerstvo nadojené mlieko. Široký plytký kastról s mliekom sa postavil do rozohriatej rúry. Ako sa vytvárala mliečna pena, postupne sa zberala a dávala medzi vrstvy kaše.

Zdroj: Vydavateľstvo Perfekt

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach