Vajíčka maľované prírodou

Doba prípravy 15 minútNáročnosť

Veľká noc je pred dverami a vy rozmýšľate ako tento rok nafarbíte vajíčka. Že nemáte doma farby? Stačí otvoriť špajzu, chvíľu postáť a pozerať sa. Istotne objavíte hneď niekoľko prostriedkov na farbenie vajíčok. Veľkonočné Vajíčka maľované prírodou sú nie len ozdobou stola ale obdarúvame nimi šibačov, ktorí ku nám prídu.

Vajíčka maľované prírodou – čo je dôležité

Farbivá rastlinného pôvodu majú väčšinou krásnu arómu a sú naozaj z prírody.

Hnedá – z cibule

Do hrnčeka dáme plnú hrsť cibuľových šúp, pridáme lyžicu octu a zalejeme vodou. Nálev necháme prejsť varom, vložíme doň vajíčka a 10 minút varíme. V náleve ich necháme vychladnúť.

Červená z repy

Zlejeme nakladanú repu. Do šťavy pridáme 1 lyžicu octu a necháme prejsť varom. Do nálevu vložíme uvarené a ešte horúce vajíčka. Čím dlhšie ich v náleve necháme, tým intenzívnejšia bude farba.

Rôzne odtiene čaju

Toľko, koľko je druhou čaju, toľko rôznych odtieňov zlatej, hnedej a zelenej dosiahnete. Krásne žlté vajíčka dosiahnete pomocou bylinkových čajov, do ktorých pridáte niekoľko kúskov pomarančovej kôry.

Zelená z byliniek

Najlepšie farbí čerstvá tráva. Pozbierame ju a posekáme. Aby farbivo lepšie pustilo, môžeme ju ešte potlačiť v mažiariku. Trávu dáme do hrnčeka, prelejeme vodou a necháme prejsť varom. Vložíme do nej varené vajíčka a v náleve ich necháme stáť.

Zlatá z kukrkumy

Kurkumu alebo šafrán dáme do hrnčeka a povaríme. Aby farba lepšie držala pridáme jednu až dve lyžice octu. Vložíme vajcia a farbíme. Dobu určuje odtieň požadovanej farby.

Z okvetných lístkov jarných kvetov

Fialová z fialky, červená z tulipánov, žltá z narcisov alebo púpavy. Rozhliadnite sa po zakvitajúcich lúkach alebo po vašich kochlíkoch. Farbíme podobne ako s bylinkami.