Mysteriózny slovenský horor Trhlina v kinách!

Najskôr zarezonoval román Jozefa Kariku Trhlina. V rebríčku TOP 100 kníhkupectva Martinus sa od vydania v roku 2017 udržal najdlhšie zo všetkých románov – slovenských aj zahraničných. Je bestsellerom, z ktorého sa doposiaľ iba na Slovensku predalo viac ako 35-tisíc výtlačkov. A podarilo sa mu ešte niečo: vyvolal hotovú turistickú explóziu v oblasti pohoria Tribeč, kde sa dej odohráva a kde podľa hororu bez stopy  miznú ľudia. Kým sa vydáte na „miesto činu“, naberte odvahu a poďte sa báť do kina!

Herec Tomáš Maštalír spomína na nakrúcanie, vľavo herec Dávid Hartl, vpravo režisér Peter Bebjak

Čaká vás slovenský horor, filmová verzia spomínaného románu. Má rovnaký názov ako knižka – Trhlina. Réžie sa ujal Peter Bebjak, ktorý má za sebou už viacero veľmi úspešných filmov (Čistič, Čiara, Láska na vlásku, seriál Za sklom a mnohé ďalšie). Čo nám prezradil režisér, autor knihy a viacerí hereckí protagonisti filmu o nakrúcaní?

Zababušený režisér Peter Bebjak

Peter Bebjak, režisér:

Čím vás upútala mysteriózna Trhlina? Bolo vám hneď jasné, že je vhodná na filmové spracovanie?

Bavia ma tajomstvá a ich odhaľovanie, čudní ľudia, odkrývanie temných stránok. Nie je to ľahké, no moje okolie si myslí, že to viem robiť, a tak dostávam  ponuky s podobnými témami. Horor Trhlina od Jozefa Kariku zaznamenal obrovský čitateľský úspech. Ako výnimočnú knihu mi ju „podstrčil“ producent Rasťo Šesták, ja som ju posunul môjmu priateľovi. Keď povedal, že je výborná, prečítal som si ju aj ja a pocítil, že presne na tom chcem robiť. Potom už išlo len o to, či sa pustíme do filmu alebo seriálu. Pôvodne sme  začali nakrúcať televíznu minisériu pre TV JOJ (tri časti po 45 minút), no odrazu sa ukázalo, že by bola škoda nespracovať materiál do filmovej podoby. A tak vlastne vzniklo oboje, pričom čoskoro uvedieme film a neskôr sa môžu diváci tešiť aj na seriál. Tá knižka má úžasnú tajomnú atmosféru, ktorá si vyslovene žiadala, aby bola prenesená na filmové plátno a televízne obrazovky. Spätné prepojenie s knihou je presne tým, čo ocení každý fanúšik. Aj preto bude iste vyhľadávaná reedícia s množstvom záberov z nášho nakrúcania.

Rozhodli ste sa nakrúcať „na mieste činu“ v pohorí Tribeč. Hercov ani štáb ste nešetrili a „vyhnali“ všetkých do poriadnej zimy. Nebolo to náročné?

Bolo. Zima aj tribečské lesy nás poriadne vytrápili, ale výsledok je o to autentickejší. Zdá sa mi, že istý strach prežívali protagonisti aj na pľaci. No môžem zodpovedne povedať, že počas nakrúcania sa nik nestratil, ani nik nepribudol (úsmev). Stretla sa výborná partia hercov a celého štábu, verím, že to pocítia aj diváci. Už sa teším na ich reakcie.

Jozef Karika, spisovateľ, ktorý stvárnil záhadného lesníka:

Autor knihy Jozef Karika Spisovateľ Jozef Karika sa vo filme mihne ako záhadne zmiznutý lesník Samšály.

Spočiatku som bol veľmi nedôverčivý, keď som sa dozvedel, že Trhlina by sa mala sfilmovať, lebo pokusov o sfilmovanie niektorých mojich kníh som zažil už niekoľko. Je to dlhá a tŕnistá cesta a často sa končí inde, než bol pôvodný zámer. No keď som videl energiu a nasadenie  tvorcov okolo režiséra, nadšenie preskočilo aj na mňa. Pri podpisovaní zmluvy som si zaželal „drobnosť“: Aby sa vo filme aj pre mňa našla nejaká úloha. Nemusí byť hlavná, no dôstojná, primeraná môjmu významu (smiech). Režisér mi vyhovel a tak sa vo filme mihnem v postave zmiznutého tajomného lesníka Samšályho. Nechcite vedieť, ak dlho sa  moja kratučká sekvencia nakrúcala. Skrátka, zahrať, ako prejdem kúsok  po lese a obzriem sa cez ľavé rameno, bolo poriadne náročné.

Tomáš Maštalír ako Dávid:

Hlavní hereckí predstavitelia filmu v zradnom pohorí Tribeč, zľava: Matej Marušín, Dávid Hartl, Mary Bartalos a Tomáš Maštalír

Nikdy nejdem do projektu s nejakými veľkými očakávaniami, lebo ťažko vopred vedieť, aký bude výsledok. Pri literárnych predlohách je to ešte ťažšie: keď človek číta knižku, dej sa mu  prehráva v hlave a každý ho vidí inak, no film nedáva až taký veľký priestor na fantáziu…  Porovnám to napríklad s Da Vinciho kódom – knihu som hltal, film už výrazne menej.  Preto som teraz veľmi zvedavý, čo sa nám podarilo, lebo náš film som ešte nevidel. Téma ma určite nadchla. Spomienky na nakrúcanie? Mráz zachádzal pod nechty, boli sme naobliekaní ako cibule, no  často ani to nepomohlo. No bolo mi aj horúco, lebo „môj fyzikár“ bol „pupkáč“. Mal som teda dorobené brucho, a keď som s týmto bremenom  musel bežať, nebolo mi všetko jedno. Ťažko utekám aj bez takéhoto „pupka“ (úsmev). A zhoršovalo sa to ku koncu nakrúcania, keď sme jednak podľa scenára museli veľa chodiť po lesoch, a jednak sa už začalo vonku oteplievať a brucho ma nepríjemne zahrievalo.

Mary Bartalos ako Mia:

Herečka Mary Bartalos asi nikde nezabudne na náročné nakrúcanie v krutých niekoľkodňových mrazoch

Už pri čítaní knižky som sa bála, mala som zimomriavky, dokonca som si sama  „vyrábala“ rôzne paranoje. Všetko sa ešte zvýšilo, keď som sa dozvedela, že sa nakrúca priamo v tom pohorí, na autentických miestach v Tribeči. Na pľaci som sa už bála menej, tam ma zasa potrápili neskutočná zima a mráz. Prežila som vďaka požičaným tepelným vložkám do topánok a rukavíc, naozaj  to bolo náročné.  Dokonca došlo aj na plač od zúfalstva. Ako som sa postupne dozvedela, ani pán režisér nemá rád zimu – asi preto sme nakrúcali práve v tomto období (smiech).

Dávid Hartl ako Andrej:

Keďže  som fanúšikom knižiek Jozefa Kariku, Trhlinu som mal prečítanú. Fascinovalo ma jej napätie a dostali ma v nej opísané mysteriózne udalosti.  Priznávam sa, že v prvý deň nakrúcania v skutočnej lokalite, kde sa odohráva dej hororu, som sa naozaj bál, či sa nám niečo nestane, či niekto z nás nezmizne, ako sa to dialo ľuďom z príbehu.

Bea Vrzgulová

Foto: IKAR, TV JOJ