Emocionálna terapia, pomocník pre dušu

Odbúra stresa a rozdúcha vášeň

Občas sa nám stane, že sa cítime obeťou vlastných emočných stavov. Aké by to bolo, keby sme mali apatieku esenciálnych olejov, ktorá poskytuje prístup k výberu pocitov, aké chceme?

Emocionálna terapia

Pred rokmi otestovala aromaterapeutka Martina Valníčková esenciálne oleje na vlastnej koži a zistila, že nimi dokáže upokojiť napätú atmosféru, zlepšiť svoje komunikačné schopnosti a vzťah s manželom. Esenciálne oleje majú totiž veľký vplyv na emócie a psychiku, a môžu slúžiť ako výborná emocionálna terapia. Jej účinok je vysoký, pretoťe sa vône čuchom dostávajú priamo do mozgového centra, kde pôsobia na emócie. Čuch patrí k najkomplexnejším zo všetkých zmyslov a pôvodne bol nevyhnutný na prežitie. Je 10 000-krát silnejší než náš zmysel pre chuť. Tento zmysel nám umožňuje reagovať na vôňu skôr, než si to dokážeme rozumovo vyhodnotiť a rozmyslieť.

Proti emocionálnym upírom

Pomocou esenciálnych olejov sa vieme chrániť voči ľuďom, ktorí nás energeticky vyčerpávajú alebo nerešpektujú naše hranice, teda proti emocionálnym upírom. „Platia na nich rovnaké oleje aké vás ochránia pred komármi, kliešťami a iným hmyzom. Zmes olejov fungujúca ako prírodný repelent skvele funguje aj ako odpudzovač dotieravých a nepríjemných ľudí. Keď mám pocit, že sa v mojej blízkosti vyskytuje emocionálny upír, tak sa touto zmesou natriem,” hovorí skúsená aromaterapeutka Martina Valníčková.

Emocionálna terapiaNa odvahu a odbúranie stresu

Keď Martina vie, že jej deti mali v škole ťažký deň, pred ich príchodom domov prevonia celý byt zmesou levandule, majoránky a ylang-ylangu, ktorá dokáže navodiť pokojnú atmosféru. „Minule ma poriadne nahneval jeden nepríjemný telefonát. Prv, než som zavesila, manžel vycítil môj hnev a zakričal na mňa zo susednej izby: Daj si nejaký olej! Položila som telefón, nadýchala som sa zmesi stromových olejov, narátala do desať a všetko zo mňa opadlo.” Martina tvrdí, že esenciálne oleje účinkujú takmer na každé psychické rozpoloženie a náladu. Potrebujete dodať odvahu pred pracovným pohovorom, skúškou v škole alebo prvým rande? Výborný je na to zázvor. „Stačí vdýchnuť kvapku zázvorového oleja, a cítite sa ako naprogramovaný vojak, ktorý suverénne vie, čo má urobiť. Zázvor sa totiž prezýva aj olej obdarovania mocou a dokáže nás akoby prefackať a povzbudiť, že všetko dokážeme.”

Iskra vášne

Nájdu sa aj oleje na rozdúchanie vášne v manželskej spálni. „Škorica je olejom sexuálnej harmónie, preto sa často pridáva do rôznych masážnych olejov s afrodiziakálnymi účinkami. Nie je to však o tom, že by zvyšovala chuť na sex,” upozorňuje Martina Valníčková, „skôr spôsobuje, že sa dokážeme prijať so všetkými svojimi nedostatkami a viac si veriť, a preto sa otvoriť intimite.” Podobne účinkuje aj pačuli, olej spojenia s vlastným telom. Ylang-ylang v nás zasa prebúdza hravosť. „A keď zmiešame pačuli so škoricou, zázvorom a s hormonálnymi olejmi ako je napríklad šalvia alebo ylang-ylang, vytvoríme zmes, ktorá má schopnosť znovu zapáliť oheň,” vymenúva aromaterapeutka recept na elixír vášne. A ak sa najprv potrebujete naučiť milovať sami seba, siahnite po bergamote. Ten je vyslovene určený na podporu sebaprijatia a sebalásky.

Na „upratanie“ v živote

Esenciálne oleje pomôžu aj vtedy, keď sa ocitnete na životnej križovatke. „Každý jeden olej nás približuje k tým stránkam nášho ja, ktoré sú zavalené každodennými povinnosťami a ukazujú nám, kto sme a čo naozaj chceme. Zažila som veľa ľudí, ktorí sa začali venovať éterickýcm olejom a postupne za sebou zanechávali zamestnania, vzťahy a ďalšie veci v živote, ktoré im nevyhovovali alebo prestali byť v harmónii s ich skutočným zmyslom života a šťastím,“ konštatujte aromaterapeutka. Olejom toku a pohybu je cyprištekový olej. Na telesnej úrovni pôsobí na obličky a lymfu a na všetko, čo je zablokované a stojí. Keď máte pocit, že vás niečo blokuje a neviete, čo ďalej, treba si dať do poriadku obličky a odstrániť fyzické prekážky. Potom je veľká šanca, že sa pohneme ďalej aj v živote. Ak vás trápi nerozhodnosť a chcete ísť za tým, po čom vaše srdce naozaj piští, vie vás podporiť harmančekový esenciálny olej.

Pre lepšiu koncentráciu

Máte problém sústrediť sa, a tak vaše študijné výsledky nezodpovedajú tým, ktoré by ste mohli dosahovať? Časť mozgu, ktorá je zodpovedná za interpretáciu vôní, je úzko spojená s časťou mozgu zodpovednou za dlhodobú pamäť a emócie. Pre posilnenie pamäte a bdelosti preto siahnite po esenciálnych olejoch rozmarín alebo mäta. Vdychujte ich pri samotnom učení a potom i vtedy, keď si budete chcieť informáciu znovu vybaviť. Na pomoc pri koncentrácii skúste rozptýliť pomocou difuzéra oleje ako levanduľa, citrón a rozmarín. Zvýši sa tým vaše pracovné nasadenie a možno i radosť z práce ako takej.

Nie je olej ako olej

Ak chcete používať esenciálne oleje na terapeutické účely, a teda riešiť nimi nejaký problém, musíte sa ubezpečiť, že sú v terapeutickej kvalite. Znamená to, že do nich neboli pridávané syntetické látky, neboli riedené a pozmeňované. Inak si môžete viac ublížiť než pomôcť. Ako však bežný smrteľník zistí, že do oleja bolo niečo pridávané? V prvom rade podrobne študujte etiketu. Overte si, či majú esenciálne oleje certifikáty, či boli testované a či je na nich uvedené, že sú v terapeutickej kvalite. Zároveň si o oleji, ktorý si chcete kúpiť, naštudujte čo najviac. Indikátorom je aj miesto, kde sa predávajú. Esenciálne oleje v terapeutickej kvalite určite nepredávajú v supermarkete. A v neposlednom rade vám veľa napovie aj ich cena. Citrusové oleje sa pohybujú okolo 10 – 20 Eur za 15 mililitrov. Bylinkové oleje stoja medzi 20 a 40 Eurami. A vzácne stromové oleje, ktoré sa ťažia zo živice, sa vyšplhajú aj k 70 až 90 eurám. Oleje treba používať po kvapkách, malé množstvo celkom stačí.

Simona Slováková

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach