Lunárny kalendár od 5. mája

Chcete vedieť, čo vás čaká počas nasledujúcich dní?

V akých oblastiach môžete mať úspech a čo si bude lepšie odložiť na inokedy? Prečítajte si náš nový Lunárny kalendár od 5. mája!

Lunárny kalendár od 21. marca

Lunárny kalendár na 5. – 6. mája:

Mesiac je v znamení Panny a to nám dáva schopnosť učiť sa a usilovne pracovať.  Nájdime si však čas aj  záľuby a odpočinok. Malo by sa nám dariť pri dlhodobom plánovaní, ale aj pri systematickej činnosti  a investičnej činnosti.

Zdravie a krása:

V dňoch Panny Mesiac ovplyvňuje slezinu, pankreas, tenké a hrubé črevo, ale aj nervy. Keďže nervová sústava ovplyvňuje fungovanie celého organizmu, mali sme sme ju v týchto dňoch podporiť a popíjajme čaje z ľubovníka, benediktu či rebríčka, oslaďme si ich medom a doprajme si čas na ich vychutnanie. Počas týchto dní sú vhodné bezmäsité pokrmy a celozrnný chlieb alebo pečivo. Ak máme problémy s trávením alebo nás trápia hnačky, uvarme si zásaditú polievku proti hnačke: Do menšieho hrnca alebo kastróla nalejeme asi pollitra vody a do nej nadrobno nakrájame 2 zemiaky a jednu mrkvu. Keď sa zelenina uvarí domäkka, rozmixujeme je spolu aj s vývarom a príjemne teplú lyžičku jeme pomaly a po lyžičkách. Doplníme si tak potrebné tekutiny a minerálne látky, pričom nedráždime sliznicu čriev. Vhodný čas aj na starostlivosť o pleť, vlasy a nechty: nechajme si urobiť nový účes,  dôkladne si prekefujeme vlasy a vymasírujeme si pokožku vlasov , aby sme podporili ich rast. Doprajme svojej pleti masku alebo aspoň ampulku s regeneračnou kúrou, ošetrime aj svoje nechty a votrime do nich špeciálnu kúru, alebo ich nakrátko ponoríme do mierne teplého ricínového oleja. Postupovať však môžeme aj tak, že večer pred spaním si votrieme a vmasírujeme do pokožky okolo nechtov pár kvapiek ricínového oleja a natiahnime si aspoň na chvíľu jemné bavlnené rukavice. Ak si takúto kúru budeme robievať pravidelne v dňoch Panny, nechty budú čoskoro krajšie a pevnejšie.

Záhrada a domácnosť:

Na voľné záhony v záhradke vysievame petržlen, mrkvu, čierny koreň a reďkovku. Predpestované sadenice presádzame do záhrady, pretože v týchto dňoch dobre zakoreňujú. Ak sejeme mrkvu, môžeme spolu s ňou zasiať do riadkov aj zopár semienok reďkovky alebo šalátu. Je to dobrá orientačná pomôcka, pretože mrkva klíči dlhšie, takže keď reďkovky vyklíčia, budeme mať dokonalý prehľad o tom, kde porastie mrkva. Takto môžeme bez problémov likvidovať burinu  medzi riadkami mrkvy a okopávať hriadku bez toho, aby sme poškodili mrkvu. Kým mrkva vyrastie, reďkovku i šalát vytrháme, takže navzájom si už nebudú prekážať v hriadke. Pripravíme si aj črepníky na okná, balkóny a terasy, naplňme ich kvalitným substrátom a môžeme začať vysádzať balkónové letničky. Robíme drobné úpravy v domácnosti.
V týchto dňoch zbierame aj korene lopúchov a žihľavy, ale mali by sme tak urobiť buď pred východom slnka, alebo po jeho západe, aby korene liečivých rastlín neboli vystavené slnečným lúčom.

Lunárny kalendár na 7. – 9. mája:

Mesiac je v znamení Váh – symbolom Váh je fyzická i psychická rovnováha. V týchto dňoch sa zvyšuje vnímavosť voči všetkému krásnemu a harmonickému – navštívte divadlo, kino, výstavu,, alebo sa vyberte s partnerom na prechádzku. Skúste si urobiť čas aj pre seba, pre svojho partnera, na lásku, či na príjemnú májovú romancu – v tieto dni to môže byť mimoriadne pekné. Keďže však v tieto dni môžu s nami mávať emócie, vyhýbajme sa radšej konfliktom a hádkam, hrozí aj žiarlivosť…

Zdravie a krása:

Mesiac je v znamení Vodnára a ten ovplyvňuje obličky, močový mechúr a rovnováhu telesných tekutín v tele. Dbáme na dostatočný príjem tekutín – pijeme najradšej čistú vodu bez bubliniek (môžeme si ju prichutiť citrónovou šťavou) alebo čaje z bazy, zlatobyle alebo pľúcnika. Pri dostatočnom pitnom režime odbúravame toxíny zo svojho tela Dávajme si pozor na prechladnutie – nesedávajme na mokrej tráve, ani na lavičkách, pretože hrozí nám prechladnutie odspodu. Pri zápale obličiek si pripravíme čaj zo semienok kôpru (1 polievkovú lyžicu kôpru krátko povaríme v 1 dl vody, necháme mierne ochladiť, osladíme medom a popíjame nalačno 1 – 2 týždne). Iný čaj pri problémoch s obličkami: 20 g koreňa a vňate púpavy, 20 g žihľavových listov, 10 g brezových listov). Dve lyžice tejto čajovej zmesi nasypte do pollitra studenej vody, uveďte do varu a pomaly varte 20 minút. Potom pridajte ešte 1 liter horúcej vody, sceďte, nechajte mierne vychladnúť a všetko vypite v priebehu pol hodiny.

Na prekrvenie bedrovej oblasti je vhodný cvik – kolíska: Ľahneme si na chrbát, pritiahneme si kolená k sebe a kolíšeme sa zo strany na stranu, ale aj spredu dozadu.

Pozor, problémy s obličkami sú nebezpečné, pretože skutočnosť je taká, že aj poškodené obličky dokážu celkom bezbolestne pracovať. Vo chvíli, keď sa objaví bolesť, býva problém už veľmi vážny. Príznaky problémov s obličkami sú časté močenie v noci, opuchy končatín (v dôsledku hromadenia tekutín v tele), celková telesná únava, strata koncentrácie, veľa vyrážok (spôsobených hromadením toxínov v tele). Počas týchto dní dobre urobíme, ak doprajeme mimoriadnu starostlivosť svojej pokožke – vhodné sú pleťové masky a výživné kúry, či ampulky.

Záhrada a domácnosť:

V teplejších oblastiach môžeme sadiť hľuzy georgín, mečíkov a frézií. Pripravujeme záhony na výsadbu letničiek a vysádzame letničky – v tomto čase už možno vysádzať takmer všetky bežné druhy – ak sa predsa len obávame, aby im chladné noci neuškodili, počkajme až po „zmrznutých“, teda po 15. máji.
Skúsme urobiť niečo pre skrášlenie  a pohodu svojho príbytku – naaranžujme si kvety do vázy, upečme dobrý koláč alebo chlieb – najlepšie so semienkami a orechmi. V tieto dni sa koláče i chlieb mimoriadne dobre vydaria a cesto dobre vykysne.

Recept na piatok: Rizoto so zelenou špargľou

Recept na sobotu: Celozrnné orechové rezy

Recept na nedeľu: Teľacie zvitky so slaninou

Recept na pondelok: Zapečené zemiaky s bryndzou

Recept na utorok: Slaný syrový koláč

 

 

 

 

 

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach