Ruže prakticky, romanticky, aj magicky

Ruže sú nádherné – o tom niet pochýb. Skúsme ich však využiť aj na niečo iné, ako len na krásnu, ale predsa len bežnú kyticu, či samostatnú kvetinu vo váze. Ruže totiž dokážu oveľa viac – a to nielen v čase ruží…

Ružové mini jazierko v interiéri, či na balkóne

Ak potrebujeme načerpať optimizmus, keď počasie okolo nás je ponuré, alebo máme smutnú náladu, naplňme si väčšiu sklenú alebo jednofarebnú keramickú misu studenou vodou a vložme do nej zopár rozkvitnutých hlavičiek krásnych voňavých ruží – je to hotový balzam na dušu a pre všetky zmysly. Večer si môžeme medzi ruže umiestniť aj plávajúce sviečky a romantický večer sa môže začať…

Ruže

Aby kytica ruží dlho vydržala…

Ak dostaneme krásnu kyticu ruží, neľutujme tú trochu námahy a zrežme stonky ruží veľmi ostrým nožom tak, aby rez bol čo najšikmejší – takto ružičky vydržia oveľa dlhšie, pretože lepšie budú prijímať vodu.

koláčik ruža dreamstime_xs_26263324Ružičkové koláčiky

Skúsme byť v čase ruží štýloví a ponúknime svojim blízkym ružové koláčiky – perfektne sa hodia mafinky, ktoré upečieme v ružičkovej silikónovej forme. No a aby koláčiky chutili ešte lepšie, dajme na vrch každej ružičky trochu malinového alebo višňového džemu. Iný variant: Mafinky ozdobíme krémom, ktorý nastriekame v tvare ruže…

Aromatický cukor

Ak chcete k čaju podávať mimoriadne aromatický cukor, skúste si v čase, keď kvitnú ruže, nazbierať mimoriadne voňavé ružové lupienky (nesmú byť chemicky ošetrené) a navrstvite ich spolu s cukrom do pohárika so skrutkovacím uzáverom. Nechajte 6 týždňov odstáť a potom používajte – cukor získa krásnu ružovú arómu.

Ružový jogurtový nápoj Lassi

A čo by ste povedali na exotický jogurtový nápoj, aký sa podáva napríklad v Indii?

Postup je jednoduchý:

Zmiešajte 500 ml bieleho prírodného jogurtu, 120 – 150 ml vody, 1 polievkovú lyžicu kyslej smotany, 40 ml ružovej vody, 5 polievkových lyžíc akáciového medu – prípadne menej (alebo podľa chuti použijeme iný med), pridáme štipku šafranu a vymixujeme v mixéri. Potom odložíme na 1/2 hodiny do chladničky a vychladené podávame.

Ružové lupienky proti štípancom

Ak hľadáte prírodný utišujúci prostriedok proti štípancom od dotieravého hmyzu, skúste si medzi prstami požmoliť čerstvé, nestriekané ružové lupienky a potrieť nimi postihnuté miesto – poštípaná koža sa upokojí a svrbenie ustane, pretože sila ružových lupienkov má hojivý účinok.

dreamstime_xs_40670612Ružový džem

V prípade, že máte radi zaujímavé a netradičné chute, skúste si pripraviť ružový džem. Budete potrebovať  500 g lístkov z rozkvitnutej ruže (nesmie byť chemicky ošetrená), pár jabĺčok,  pol šálky citrónovej šťavy a pol litra vody. Ružové lupienky necháme  postáť s citrónovou šťavou a trochou vody, až kým nepustia farbu. Nadrobno pokrájané jablká sa dáme variť spolu s 300 gramami cukru. Po piatich minútach sa pridáme ružové lupienky spolu s citrónovou šťavou a varíme ešte asi 10 minút. Hotový džem necháme trochu vychladnúť, ak chcete jemnú konzistenciu, môžeme ho rozmixovať a dávať do pohárikov.  Ak chceme ešte niečo nezvyčajnejšie, na záver varenia pridáme ešte trochu nakrájanej levandule. Výsledný džem tak dostane ešte aromatickejšiu chuť.

Tienidlo na sviečky s motívom ruží

Ak chcete, aby sklené tienidlo na sviečky, ktoré používate na posedení počas svojej záhradnej párty získalo zaujímavý vzhľad, môžete ho ozdobiť peknými nálepkami s motívom ruží. Ak nemáte špeciálne tienidlo, môžete na tento účel použiť pekne tvarované poháre na zaváranie.

Mágia lásky s ružovými lupienkami

Ak si chcete privolať lásku, vložte do mažiara lupienky ruží, pridajte rozmarín a dobre rozdrvte – takto získate veľmi silné kadidlo lásky, ktoré si zapaľujte v kúpeľni vždy vtedy, keď sa budete kúpať alebo sprchovať. Pri kúpeli myslite iba na lásku, ktorú chcete stretnúť a prežívať.

Posadnutý sexom

Iné kúzlo lásky s ružovými lupienkami:

Lásku možno prilákať aj ďalším spôsobom: Kúpte si pekné malé vedierko, nasypte doň lupienky červenej ruže, pridajte 2 kvapky esenciálneho mätového oleja a za hrsť čerstvej bazalky. Všetko spolu dobre premiešajte medzi prstami, privoňajte a nechajte pôsobiť v miestnosti. Občas bylinky pomrvte medzi prstami, zavrite oči a privoňajte – takto vysielate do vesmíru svoju prosbu i túžbu, láska určite príde… 🙂